بی‌شمار مهاجر افغانستانی از کشور ترکیه بازگشت داده شدند

تعداد زیادی مهاجر افغانستانی که به کشور ترکیه پناه آورده بودند، توسط دولت این این کشور برگردانده شدند. البته میزان مهاجران ریجکت شده توسط ترکیه نیمی از تعداد کل افراد پناه آورده به این کشور بوده است.

دولت ترکیه به تازگی اعلام کرد حدود نیمی از ۴۰ هزار پناهجوی افغانستانی وارد شده به این کشور را بازگردانده است. نکته اینجاست که این ۴۰ هزار مهاجر افغانستانی به صورت غیر قانونی وارد ترکیه شده بودند. دولت ترکیه بعد از انتشار این خبر اعلام کرد هر مهاجر افغانستانی یا متعلق به کشورهای دیگر که به صورت غیر قانونی به مرزهای آن‌ها وارد شود، مجبور به دست و پنجه نرم کردن با شرایط دشواری خواهد بود.

تور استانبول

بازگشت اجباری ده‌ها هزار مهاجر افغانستانی از ترکیه

در نظر داشته باشید آمار ۴۰ هزار نفری مهاجر افغانستانی که به صورت غیر قانونی وارد کشور شدند، مربوط به سال ۲۰۱۹ می‌شود، سالی که به تازگی نیمه اول آن تمام شده و ۶ ماه دیگر از سال باقی مانده است. به طور دقیق، از ۴۱ هزار مهاجر افغان وارد شده به ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی، حدود ۲۰ هزار نفر به کشور محل تولدشان بازگردانده شدند. تعداد پناهجویان افغانی بازگردانده شده به کشور طی سال ۲۰۱۸ برابر ۳۰ هزار نفر بود. ترکیه برای بیشتر مهاجران افغان مقصد نهایی نیست و آن‌ها به منظور ورود به کشورهای اروپایی ناچار به رد شدن از این کشور هستند. از طرفی اتحادیه اروپا با پرداخت هزینه‌ از ترکیه درخواست کرده از ورود پناهجویان غیر قانونی به قاره سبز جلوگیری کند.

مهاجر افغانستانیبیشتر مهاجران افغانستانی نمی‌دانند مرز بین ترکیه وکشورهای اروپایی مسدود است، اما قاچاقچیان، با هدف سرکیسه کردن آن‌ها و با دادن امیدهای واهی برای رفتن به اروپا با عبور راحت از ترکیه، موضوع را طور دیگری نشان می‌دهند. مهاجران مخصوصا افغانستانی باید بدانند در صورت مهاجرت به ترکیه به صورت غیر قانونی، مجبور به تحمل دردسرها و مشقت‌های زیادی خواهند بود. این دردسرها ممکن است در نهایت، بعد از اتلاف وقت و پول در کنار زجر کشیدن، به بازگشت به خانه منتهی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *