راهنمای گردشگری و تور

متروی استانبول را به همراه خطوط و ایستگاه‌های آن بشناسید


متروی استانبول در سال 1989 میلادی شروع به کار کرد و دارای 89 ایستگاه در 6 خط است. در این مطلب قصد داریم بیشتر با مترو شهر استانبول و نقشه آن آشنا شویم.

سیستم حمل و نقل عمومی شهر استانبول از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌‌ترین‌ بخش‌ها در آن، مترو محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین خط در متروی استانبول M1 بوده و ساخت آن به سال 1989 میلادی برمی‌گردد. در حال حاضر مترو شهر استانبول دارای 6 خط مشغول فعالیت و 4 خط در دست ساخت است. مجموع تعداد ایستگاه‌های فعال آن 89 مورد است. بعد از تکمیل چهار خط دیگر، 64 ایستگاه به سیستم قطار زیرزمینی بزرگترین شهر ترکیه افزوده خواهد شد.

متروی استانبول از شش خط با نام‌های M1 تا M5 به همراه مینی مترو M6 تشکیل می‌شود. گفتنی است بقیه خطوط در دست ساخت در ادامه همین نحوه نام‌گذاری، به صورت M7 تا M10 نام‌گذاری خواهند شد. تعدادی از آن‌ها در نیمه آسیایی شهر و تعدادی دیگر در بخش اروپایی استانبول تردد می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم مترو شهر استانبول، اتصال آن به مارمارای و همچنین فونیکولار محسوب می‌شود. حتی بخشی از آن با ترام زمینی نیز تقاطع دارد. به لطف اتصال بخش‌های مختلف سیستم حمل و نقل عمومی استانبول به یکدیگر، رفت و آمد بین سرتاسر این شهر بزرگ طی تور استانبول با استفاده از آن‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

بد نیست بدانید مارمارای یک تونل زیر زمینی در تنگه بسفر محسوب می‌شود. همانطور که می‌دانید، تنگه نام برده مرز نیمه اروپایی و آسیایی شهر استانبول به شمار می‌رود. اولین فاز مارمارای در نودمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه یعنی سال 2013 راه‌اندازی شد. طول آن 76 کیلومتر است. به لطف وجود تقاطعی با مارمارای در متروی استانبول، می‌توان با استفاده از قطار زیرزمینی، از نیمه آسیایی شهر به نیمه اروپایی یا بالعکس جابه‌جا شد، هر چند مرز بین این دو، تنگه‌ای بزرگ و عریض است. جالب است بدانید برای اولین مرتبه، ایده ساخت چنین مسیر ارتباطی 150 سال پیش و در زمان امپراطوری عثمانی بر ترکیه کنونی مطرح شد. در آن سو با فونیکولار رو به رو هستیم که یک متروی کابلی بوده و مسیر آن، میدان تکسیم تا بندرگاه کاباتاش است. ترام زمینی در نیمه اروپایی فعالیت می‌کند.

تاریخچه‌ای از متروی استانبول

قدیمی‌ترین خط ریلی شهری زیرزمینی در استانبول Tünel نام داشته و راه‌اندازی آن به سال 1876 میلادی، زمان حکمفرمایی امپراطوری عثمانی، برمی‌گردد. این قطار زیر زمینی نوعی فونیکولار بوده و دومین خط ریلی شهری زیرزمینی قدیمی در دنیا به شمار می‌رود. بد نیست بدانید اولین خط ریلی شهری زیرزمینی در دنیا، در سال 1863 میلادی در شهر لندن ساخته شد.

متروی استانبول

اولین نقشه جامع به منظور راه انداختن متروی استانبول در سال 1912 میلادی طراحی شد. این مترو شامل 24 ایستگاه بود و دو منطقه توپکاپی و سیسلی را به یکدیگر متصل می‌‌کرد. برقراری اتصال از میان شاخ طلایی استانبول یکی از نکات منحصربه‌فرد درباره آن محسوب می‌شد. هر ایستگاه دارای پلتفرمی 75 متری بوده و فاصله بین ایستگاه‌ها، 220 متر الی 975 متر در نظر گرفته شده بود. این نقشه هرگز عملیاتی نشد. امروز می‌توان نقشه نام برده را در موزه دانشگاه فنی استانبول مشاهده کرد.

در سال 1936 میلادی، یک مهندس شهرسازی فرانسوی طرح دیگری برای متروی استانبول ارائه کرد که منطقه تکسیم را به شمال شاخ طلایی و منطقه بایزید را به جنوب شاخ طلایی وصل می‌کرد. در سال 1951، یک طراح هلندی ایده مشابهی را به منظور اتصال تکسیم به بایزید مطرح کرد. یک سال بعد، مدیر دپارتمان حمل و نقل شهر پاریس، با الگو گرفتن از طرح‌های قبلی، ایده‌ای به منظور احداث متروی استانبول با امکان اتصال آن به دیگر قسمت‌های سیستم حمل و نقل عمومی ارائه کرد. حتی این ایده نیز عملیاتی نشد. در سال 1987، سرانجام طرح متروی کنونی ارائه شد و به مرحله اجرا در آمد.

نقشه متروی استانبول

نقشه متروی استانبولدر تصویر بالا نقشه کامل متروی شهر استانبول را مشاهده می‌کنید. با در اختیار داشتن آن بهتر خواهید توانست ایستگاه‌های مورد نظر به منظور پیاده شدن از قطار برای رفتن به مکان‌های دلخواه را مشخص کرد. به وسیله کلیک روی تصویر، فایل اصلی را با رزولوشن 4447 در 2322 پیکسل دریافت خواهید کرد. با توجه به بزرگ بودن عکس و تعدد نقاط روی آن، در فایل اصلی بهتر قادر به تماشای جزئیات خواهید بود.

خطوط قطار زیرزمینی استانبول

همانطور که گفتیم متروی استانبول در حال حاضر از 6 خط تشکیل می‌شود. 4 خط دیگر نیز در دست احداث قرار دارند. در این مطلب به بررسی خطوط مشغول فعالیت، از M1 تا M6، می‌پردازیم.

خط M1

اولین خط، مسیر بین منطقه ینی کاپی تا فرودگاه آتاتورک و کیرازلی است. این اولین خط احداث شده در متروی شهر استانبول محسوب شده و در طول 26 کیلومتر آن، 23 ایستگاه وجود دارد. در سال 2014، به وسیله افزایش طول M1 برای 0.7 کیلومتر بیشتر، آخرین ایستگاه به منطقه ینی کاپی رسید.

خط M2

دومین خط مترو از ینی کاپی تا Hacıosman کشیده شده است. سال احداث آن 2000 بوده و متشکل از 16 ایستگاه با 23.5 کیلومتر طول است. در سال 2014، 3.5 کیلومتر (3 ایستگاه) به خط دوم اضافه شد تا انتهای آن به منطقه ینی کاپی برسد.

خط M3

کیرازلی تا Metrokent–Olimpiyat از طریق خط سوم به هم متصل می‌شوند. طول آن 15 کیلومتر بوده و 11 ایستگاه دارد. قرار است 9 کیلومتر دیگر متشکل از 7 ایستگاه جدید به سومین خط متروی استانبول افزوده شود. این خط در مقایسه با M1 و M2 بسیار جدیدتر بوده و احداث آن به سال 2013 برمی‌گردد. با تکمیل خط دوم در طرح جدید، انتهای آن به باکرکوی خواهد رسید.

خط M4

منطقه کادیکوی تا Tavşantepe، به وسیله 26 کیلومتر مسیر زیرزمینی به یکدیگر وصل می‌شوند. خط چهارم متشکل از 19 ایستگاه بوده و در سال 2012 راه‌اندازی شده است. قرار است به وسیله گسترش آن برای 7 کیلومتر دیگر (4 ایستگاه)، انتهای آن به فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن برسد.

خط M5

اسکودار و محله سکمکوی از طریق خط پنجم متروی استانبول به یکدیگر ارتباط دارند. M5 تازه تاسیس‌ترین خط در سیستم قطار زیرزمینی شهری استانبول بوده و راه‌اندازی آن به سال 2017 برمی‌گردد. طول و تعداد ایستگاه‌های آن به ترتیب 20 کیلومتر و 16 ایستگاه است.

خط M6

خط ششم متروی استانبول را باید نوعی مینی مترو دانست که دارای 3 کیلومتر طول و 4 ایستگاه است. منطقه لونت و بوگازیچی از طریق آن به هم متصل شده‌اند.

ساعت کار متروی استانبول

مترو و همچنین ترام زمینی، هر روز از 6 صبح الی 12 شب فعالیت می‌کنند. در برخی خطوط ساعت کار ممکن است تا 1 بامداد ادامه پیدا کند. به این ترتیب حتی در صورت شب زنده‌داری و گشت و گذار در شهر استانبول تا آخرین ساعات روز، همچنان می‌توانید با استفاده از مترو به هتل محل اقامت خود برگردید.

ایستگاه‌های متروی استانبول

مجموعه تعداد ایستگاه‌های در حال فعالیت در متروی استانبول 89 مورد است. بیشتر آن‌ها زیر زمین قرار گرفته و برای رسیدن به پلتفرم، باید پله‌های هر ایستگاه را به سمت پایین طی کنید. در بالای ورودی هر ایستگاه، علامت M را به عنوان لوگوی متروی شهر، به همراه نام آن در پایین، مشاهده خواهید کرد. ایستگاه‌ها معمولا در پیاده‌روی خیابان‌ها ایجاد شده‌اند. برای برخی ایستگاه‌های جدید، خروجی‌هایی در بازارها و مراکز خرید ساخته خواهد شد.

از 89 ایستگاه، 73 مورد به طور کامل زیر زمین قرار دارند. 5 مورد دیگر مرتفع بوده و پلتفرم آن‌ها با زمین اطراف کمی فاصله دارد. 2 ایستگاه تقریبا زیر زمین قرار داشته و 9 مورد دیگر روی خاکریز ایجاد شده‌اند و با زمین دقیقا هم‌تراز هستند.

*متروی استانبول را به همراه خطوط و ایستگاه‌های آن بشناسید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره استانبول
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره استانبول
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره استانبول
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره استانبول
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره استانبول
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره استانبول
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره استانبول
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره استانبول
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره استانبول

هزینه زندگی در دبی
how much does it cost to live in dubai
8 وبسایت خرید آنلاین برتر در دبی:
8 best online shopping websites in dubai
یافتن کار در دبی
get a job in dubai
بهترین مکان ها برای خرید لوازم الکترونیکی در دبی
dubai electronics shopping best places to buy electronics in dubai
تحصیل در مدارس دبی
going to school in dubai
زبان ، مذهب و واحد پول در دبی
language religion currency in dubai
سفر به دبی در تابستان
travel to dubai in summer 2
قوانین مالی و حمل پول در دبی
financial and carry money in dubai

برچسب ها :

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

آبان ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 
 
 
 
 
 
 
 
آذر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰