با حقایقی جالب درباره شهر قونیه ترکیه آشنا شوید

شهر قونیه ترکیه به خاطر قرارگیری آرامگاه شاعر پرآوازه ایرانی، مولونا، از جمله مقاصد گردشگران ایرانیان است. در این مطلب قصد داریم با حقایقی جالب درباره شهر قونیه آشنا شویم. ...

شهر قونیه ترکیه به خاطر قرارگیری آرامگاه شاعر پرآوازه ایرانی، مولونا، از جمله مقاصد گردشگران ایرانیان است. در این مطلب قصد داریم با حقایقی جالب درباره شهر قونیه آشنا شویم.

قونیه نام استانی در کشور ترکیه است. مرکز آن، شهری با همین اسم است. با وجود اهمیت آن از نقطه نظر تاریخی، ایرانی‌ها بیشتر با هدف بازدید از مقبره مولانا، به آن سفر می‌کنند. اولین دوره سکونت تمدنی بزرگ در این شهر به 3 هزار سال پیش برمی‌گردد، به همین دلیل برای دوست‌داران تاریخ، شهری ایده‌آل برای گردشگری است.

حقایقی جالب درباره شهر قونیه ترکیه

بین قونیه و بزرگترین و مهمترین شهر ترکیه 700 کیلومتر فاصله وجود دارد. به همین دلیل طی تور استانبول خود قادر نیستید چندان راحت به شهر قونیه نیز سفر کنید. در نتیجه باید یک برنامه سفر جداگانه برای آن داشته باشید.

1- نام ابتدایی شهر قونیه ایکونیون (Iconion) بود. این کلمه به معنی «شمایل» است. بر اساس افسانه‌ها، در روزگاری دور، اژدهایی به شهر قونیه چیره شده بود و زنان و دختران را می‌بلعید. پرسیوس فرزند ژوپیتر برای نجات مردم این اژدها را کشت. آن‌ها به نشان تشکر، نمادی از پرسیوس (شمایل وی) را در یکی از دروازه‌های شهر آویزان کردند.

2- از قونیه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز شهری دنیا یاد می‌کنند. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، بررسی‌ها نشان می‌دهد تمدن هیتی‌ها، حدود 3 هزار سال پیش در این شهر سکونت داشتند.

شهر قونیه ترکیه

3- یکی از حواریون به نام پائولوس در مسیر دعوت مردم به دین مسیحیت در شهر قونیه اقامت پیدا کرد. این موضوع سبب شده از دید مردم مذهبی، قونیه اهمیت زیادی پیدا کند.

4- بین سال‌های 470 الی 700 قمری، سلوجوقیان در شهر قونیه حکومت می‌کردند. طی این دوره 16 امپراطور سلجوقی بر منطقه حکمفرمایی کرد.

5- با وجود تعدد مکان‌های تاریخی واقع در شهر قونیه، مجموعه شامل آرامگاه شاعر پارسی زبان، مولانا، یکی از نمادهای آن به شمار می‌رود. بد نیست بدانید مولوی به دعوت علاءالدین کیقباد سلجوقی به شهر قونیه سفر کرد، اما هرگز به ایران بازنگشت و تا آخر عمر در همین شهر سکونت داشت. بعد از مرگ رومی در سال 1273، وی را در خانه‌اش دفن کردند.

6- چاتال‌ هویوک با وجود داشتن ابعاد کوچک، یکی از مهم‌ترین یافته‌های انسان در طول قرن‌ها حفاری است. چاتال‌ هویوک جزو مهم‌‌ترین آثار به جا مانده از دوران نوسنگی بوده و به حدود 8500 سال پیش تعلق دارد. این یکی از پیچیده‌ترین مناطق باستانی به ارث رسیده از گذشتگان محسوب می‌شود.

چاتال‌ هویوک

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*با حقایقی جالب درباره شهر قونیه ترکیه آشنا شوید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۵ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو