بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

کیفیت روز افزون تحصیل در ترکیه، پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه و ارتقاء سطح زندگی در ترکیه از جمله عناصری هستند که باعث شده اند تا دانشجویان ایرانی و خارجی برای ادامه تحصیل ترک...

کیفیت روز افزون تحصیل در ترکیه، پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه و ارتقاء سطح زندگی در ترکیه از جمله عناصری هستند که باعث شده اند تا دانشجویان ایرانی و خارجی برای ادامه تحصیل ترکیه را به عنوان کشور مورد تایید خود انتخاب کنند. در سال‌های اخیر تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه جذابیت بسیاری بین دانشجویان بین‌المللی داشته است.

گرچه امکان دارد شرایط تحصیل در ترکیه، برای دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه به طور تقریبی یکسان باشد، اما در برخی از موارد ممکن است شرایط متفاوتی از نظر مدارک و شرایط ورود برای دانشجویان در بین دانشگاه ها وجود داشته باشد. دانشگاه های ترکیه اغلب دارای اعتبار جهانی هستند. این دانشگاه ها هر ساله در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از بین متقاضیان، دانشجو می پذیرند.


دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی دسته بندی می‌شوند که تقریبا هردو فرصت آموزشی یکسانی دارند و تجهیزاتی که دانشجویان احتیاج دارند مانند آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و انجمن ها را دارا می‌باشد، تفاوت این دو دانشگاه در هزینه شهریه هر یک از آن ها است. از مهم‌ترین پرسش‌هایی که ذهن علاقه مندان به تحصیل در این کشور را به خود مشغول کرده است شهریه و هزینه‌ تحصیل در دانشگاه ‌های خصوصی کشور ترکیه است. بنابراین باید گفت که هزینه دانشگاه های خصوصی گرچه نسبت به دانشگاه ‌های دولتی ترکیه بیشتر است، اما هم مزایا دارد و هم به نسبت تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی در کشورهای دیگر اروپایی نیز بسیار ارزان تر محسوب می‌شود.

همینطور برخی از دانشگاه‌های خصوصی سودآوری را در بین هدف های خود قرار نداده‌اند زیرا که یا از راه شرکت‌ های دیگر بازده مالی مناسبی دارند، یا قصد دارند دانشجوی بین‌المللی به تعداد بالا جذب کنند و به این ترتیب پیشرفت در رده‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها را دارند.


برتری خدمات دانشگاه های خصوصی

از مزیت های تحصیل در این کشور بهره‌مند شدن از اساتید مجرب و سیستم آموزشی یکپارچه می‌باشد و هم‌چنین مدارک تحصیلی دانشگاه های ترکیه مورد تأیید کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز هستند. یکی از نکاتی که باعث می‌شود شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با یکدیگر متفاوت باشند کیفیت خدماتی است که ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه هایی که خدماتی با کیفیت بالا عرضه می‌کنند شهریه بالاتری دارند و آن دانشگاه هایی که خدمات معمولی عرضه می‌کنند شهریه پایین تری دریافت می‌کنند. به همین دلیل بهتر است کسانی که قصد تحصیل کردن در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند، به طور مستقیم به سراغ دانشگاه های ارزان که شهریه کمی دارند نروند. سعی کنید از افرادی که تجربه بالایی در این زمینه دارند برای انتخاب یک دانشگاه خصوصی مناسب مشاوره و کمک بگیرید.

دانشگاه خصوصی در ترکیه


بورسیه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی ترکیه

امکانات و فرصت های مناسبی برای دانشجویان بین المللی ترکیه در چند سال اخیر مهیا شده است به طوری که علاوه بر اینکه دولت ترکیه به دانشجویان بین المللی هر ساله بورس های زیادی را عرضه می‌کند، خود دانشگاه و موسسات بیرون از دانشگاه ها نیز دانشجویان را حمایت می کنند. بورسیه دانشگاه های ترکیه که از طرف دانشگاه به دانشجو داده می شود، دربردارنده 25% تا 100% هزینۀ دانشجو می‌شود. امکان دارد این بورس تمام هزینه تحصیلات دانشجو در ترکیه مانند هزینه های زندگی و خوابگاه دانشجو و حتی هزینۀ مسکن دانشجو را شامل شود.


مزیت های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه علاوه بر اینکه ارائه دهنده خدمات آموزشی با کیفیتی در سطح بالای بین‌المللی هستند، دارنده مجموعه‌ای از مزایا نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز هستند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه ‌ها شامل این موارد می‌شود:

o در شهریه دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی تخفیف و کمک‌ هزینه‌ هایی ارائه داده می‌شود.

o تحصیل در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول، ازمیر و آنکارا که بیشتر دانشگاه های خصوصی در آن ها قرار دارند.

o بر خلاف دانشگاه‌ های دولتی ترکیه که دانشجویان برای ورود به آن ها نیاز است تا در امتحانات ورودی مانند آزمون سات شرکت کنند، دانشگاه‌های خصوصی هیچ آزمونی ندارند و دانشجویان می‌توانند بلافاصله ثبت نام کنند.

o عدم نیاز به تسلط داشتن زبان ترکی و یا زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ترکیه زبان انگلیسی را بدون نیاز به ارائه مدارک زبان برای ثبت نام به عنوان زبان اصلی آموزشی قرار داده اند.

o از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه حمل و نقل سریع و آسان و هزینه سکونت پایین است.

دانشگاه خصوصی در ترکیه


بهترین گزینه ‌ها برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از نظر کیفیت خدمات آموزشی و همچنین رتبه‌ بندی بین‌المللی شامل دانشگاه بیلکنت، دانشگاه کوچ، دانشگاه یدی‌تپه، دانشگاه باشکنت، دانشگاه اوکان و دانشگاه سابانجی می‌شوند که راجع به هریک از آن ها توضیح داده ایم. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه در شهرهای آنکارا و استانبول قرار دارند.


دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا صورت پذیرفت. دانشگاه بیلکنت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به شمار می‌رود که جایگاه بالایی را در بین دانشگاه‌ ها به خود اختصاص داده است، این دانشگاه در بسیاری از رشته‌ها بهترین گزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه بیلکنت در سال 2020 در رده‌بندی دانشگاه ‌هایQS EECA در بخش آسیای غربی و اروپای مرکزی در رتبه ۱۶ قرار دارد. نکته متمایز این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه ها تیم آموزش بین‌المللی آن است که شامل اساتیدی از ۴۰ کشور مختلف است، هم‌چنین دانشگاه بیلکنت در بسیاری از پروژه‌های همکاری با دانشگاه‌های سایر کشورها مثل ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا مشارکت دارد.


دانشگاه کوچ(Koc University)

یکی از جدی‌ترین رقبای دانشگاه بیلکنت را می‌توان دانشگاه کوچ نام برد. این دانشگاه شامل یک دانشگاه اختصاصی و سه دانشکده است که در سال 1992 در شهر استانبول تاسیس شد. از آن جا که دانشگاه کوچ کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد، دریافت پذیرش آن نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دیگر مقداری سخت‌ تر است. این دانشگاه بهترین دانشگاه ترکیه طبق رده‌بندی وبسایت کیواس در رشته‌های پزشکی محسوب شده و در بین 500 دانشگاه برتر جهان در این رشته‌ها رده‌بندی شده است. تعداد تقریبی دانشجویان این دانشگاه در حال حاضر به 10 هزار نفر می‌رسد.


دانشگاه یدی‌تپه(Yeditepe University)

یکی دیگر از گزینه‌های برتر تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه دانشگاه یدی‌تپه است. این دانشگاه اولین دانشگاه ترکیه است که زبان انگلیسی را برای تمام برنامه‌ های خود مورد استفاده قرار داد و در سال 1996 در شهر استانبول تاسیس شده است. در دانشگاه یدی‌تپه دانشجویان بین‌المللی در بعضی از رشته‌ها می‌توانند به چهار زبان دیگر نیز تحصیل کنند. دانشگاه یدی تپه شامل 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی و 13 دانشکده است و تدریس اکثر دوره های این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. با این وجود، تحصیل در رشته هایی نظیر علوم سیاسی و ارتباطات بین المللی به زبان فرانسه است. همینطور، تدریس بعضی از دوره ها به زبان ایتالیایی و ترکی در این دانشگاه انجام می‌شود. دانشگاه یدی‌تپه ارائه دهنده خدمات آموزشی در سطح استانداردهای بین‌المللی است و هم‌چنین تامین کننده کلیه نیازهای تفریحی، ورزشی و همینطور اقامت دانشجویان را تامین می‌کند. اداره این دانشگاه بدون گرفتن هیچ نوع کمکی از سمت دولت صورت می‌گیرد. این دانشگاه از نظر سلامتی رتبه بسیار بالایی بین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را کسب کرده است. دانشکده های موجود در دانشگاه یدی‌تپه عبارتند از داروسازی، دندانپزشکی علوم پزشکی ، علوم اقتصادی و اداری، معماری، مهندسی، علوم تجاری، علوم انسانی، هنرهای زیبا و ادبیات. این دانشگاه در بسیاری از زمینه های علمی پیشرو است و هم‌چنین با داشتن کادر منتخب و هئیت علمی آکادمیک و در پرتو آرمان های آتاتورک یکی از دانشگاه های برتر ترکیه به شمار می‌رود.


فارغ التحصیلان دانشگاه خصوصی ترکیه


دانشگاه باشکنت (Başkent University)

این دانشگاه در شهر آنکارا سال ۱۹۹۴ به عنوان اولین دانشگاه خصوصی پزشکی ترکیه توسط پروفسور مهمت هابرال تاسیس شد. دانشگاه باشکنت مراکز تحقیقاتی مختلفی در شهرهای مختلف ترکیه به مانند آلانیا، آدانا، قونیه، ازمیر و همینطور استانبول دارد. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه باشکنت تجربه عملی بسیاری کسب می‌کنند، این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین دانشگاه بین دانشجویان ترک، به ویژه در رشته‌های پزشکی محسوب می‌شود. به همین دلیل گرفتن پذیرش از آن بسیار دشوار است. دانشچویان با تحصیل در این دانشگاه، فرصت زندگی در دومین شهر بزرگ ترکیه را خواهند داشت. این دانشگاه تنها دانشگاه خصوصی است که با دانشگاه های دولتی ترکیه رقابت می کند.


دانشگاه اوکان ( OKAN university)

این دانشگاه که در کشور ترکیه و شهر بسیار زیبای استانبول قرار دارد، توسط بنیاد فرهنگ و ورزش اوکان در سال 1999 تاسیس شد. منطقه ای که دانشگاه اوکان در آن قرار گرفته توزلا نام دارد. این دانشگاه ارائه دهنده دوره های تحصیلی و برنامه های متنوعی مانند مهندسی، علوم اجتماعی، پزشکی و هنر می‌باشد که از سال 2003-2004 فعالیت خود را آغاز کرد. دانشگاه های خصوصی در استانبول که زبان آموزش در آن ها انگلیسی می باشد بسیارند، این دانشگاه ها در لیست بهترین دانشگاه های خصوصی استانبول و جهان قرار گرفته‌اند.


دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

دانشگاه سابانجی شایستگی و استحقاق قرار داشتن در لیست بهترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه را دارا است. این دانشگاه در سال 1994 تاسیس شده و یکی دیگر از بهترین گزینه‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می‌رود. مساحت این دانشگاه بیشتر از یک میلیون متر مربع است و فاصله این دانشگاه تا مرکز شهر استانبول حدود 40 کیلومتر است. دانشگاه سابانجی اولین دانشگاه ترکیه است که به دانشجو این امکان را می‌دهد تا رشته تخصصی مورد علاقه خود را پس از یک یا دو سال تحصیل انتخاب کند و هم‌چنین دانشجویان این دانشگاه می‌توانند به طور همزمان در رشته‌های تخصصی دیگر آن نیز شرکت داشته باشند. این دانشگاه را از بهترین دانشگاه های ترکیه می توان دانست که دارای رنکینگ بین المللی می‌باشد.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۱ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۳.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو