راهنمای گردشگری و تور

مقایسه ایران مال و دبی مال ؛ دو ابرسازه و مگاپروژه دنیا


ایران مال و دبی مال هر دو جزو بزرگترین مجتمع‌های تجاری دنیا به شمار می‌روند. در این مطلب با مقایسه ایران مال و دبی مال بیشتر به تفاوت این دو سازه بسیار بزرگ پی خواهیم برد.

بسته به نحوه در نظر گرفتن پروژه، دبی مال دومین یا بیستمین مجتمع بزرگ دنیا است. اگر تنها فروشگاه‌های آن را در نظر بگیریم، دبی مال را باید بیستمین مجتمع بزرگ دنیا دانست، هر چند با در نظر گرفتن مساحت کل، رتبه آن به دو افزایش پیدا می‌کند. دبی مال به عنوان بخشی از پروژه 20 میلیارد دلاری برج خلیفه محسوب شده و پروژه‌ای کاملا مستقل نیست. مقایسه ایران مال و دبی مال نشان می‌دهد بزرگترین مجتمع ایران، که جزو بزرگترین‌های دنیا نیز محسوب می‌شود، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بازدید از این مجتمع بخشی جدانشدنی از هر تور دبی است.

دبی مال را به عنوان بزرگترین مجتمع تجاری دنیا می‌شناسند، دنیایی که به طور طبیعی، خاورمیانه را نیز در دل دارد. در آن سو، از ایران مال به عنوان بزرگترین مال خاورمیانه یاد می‌شود که در زمره بزرگترین‌ها در دنیا نیز به شمار می‌رود. در ادامه، به وسیله مقایسه این دو ابرسازه، به دلیل وجود این تناقض (ظاهری) پی خواهید برد. رتبه‌بندی‌ها، بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شوند، به همین دلیل دبی مال در یک دسته‌بندی در رده دوم و در دیگری در رده بیستم قرار می‌گیرد.

مقایسه ایران مال و دبی مال از نظر مساحت

دبی مال، نزدیک به 1200 فروشگاه داشته و بر اساس آمار منتشر شده، در سال 2011 پربازدید‌ترین سازه دنیا بوده است. تعداد بازدیدکنندگانش در این سال برابر 54 میلیون نفر بود. مساحت تجاری و در دسترس فروشگاه‌ها در Dubai Mall برابر 350 هزار مربع (مساحت خالص) است. این در حالی است که با وجود عدم اعلام رسمی تعداد فروشگاه‌های ایران مال توسط مجریان پروژه، تعداد آن در فهرست بزرگترین مجتمع‌های دنیا بیش از 2500 فروشگاه عنوان شده که در مساحتی بالغ بر 650 هزار متر مربع قرار دارند. اگر بخواهیم کل مساحت تحت اختیار دو مجتمع را در نظر بگیریم، مقایسه ایران مال و دبی مال ما را به اعداد به ترتیب 1 میلیون و 600 هزار متر مربع و 1 میلیون و 200 هزار متر مربع می‌رساند. به این ترتیب، از نظر مساحت مفید، ایران مال دومین مجتمع تجاری بزرگ دنیا است.

مطلب پیشنهادی: غذا دادن به کوسه ها در آکواریوم دبی مال

مقایسه ایران مال و دبی مال

مقایسه ایران مال و دبی مال از نظر تعداد بازدیدکننده

سال گذشته، دبی چهارمین مقصد توریست‌های سراسر دنیا اعلام شد، به همین دلیل تعجبی نیست که حین مقایسه ایران مال و دبی مال اختلاف بسیار شدیدی بین تعداد بازدیدکنندگان آن‌ها وجود دارد. اگرچه Iran Mall به تازگی تاسیس شده و هنوز رفت و آمد زیادی در آن انجام نمی‌شود، اما با توجه به وضعیت گردشگری در تهران، بعید می‌دانیم حتی در آینده دور، قادر به مقایسه ایران مال و دبی مال از نظر تعداد بازدیدکننده باشیم. دبی مال از این نظر در وضعیت بسیار خوبی قرار داشته و روز به روز بهبود پیدا می‌کند. در سال 2009، تعداد بازدیدکنندگان سالیانه آن 39 میلیون نفر بود، اما یکسال بعد به 47 میلیون رسید. در سال 2011 این تعداد 54 میلیون نفر بود! از این سال تا 2015، تعداد افرادی که در طول سال از Dubai Mall دیدن کرده بودند به ترتیب به 65 میلیون، 75 میلیون، 80 میلیون و 92 میلیون نفر رسید!

مطلب پیشنهادی: آیا برای کار کردن در دبی باید مالیات پرداخت کنیم؟

مقایسه ایران مال و دبی مال

مقایسه ایران مال و دبی مال از نظر امکانات

هر دو مجتمع منحصر به یک سری فروشگاه نبوده و از قسمت‌های تفریحی - گردشگری متعددی تشکیل شده‌اند. مقایسه ایران مال و دبی مال را اکنون از این نظر پیش‌ می‌بریم. باغ ماهان یا باغ ایرانی را به عنوان قلب Iran Mall می‌شناسند. این قسمت با الهام گرفتن از باغ ماهان کرمان، در مرکز ایران مال قرار گرفته و چیزی حدود 25 هزار متر مربع مساحت دارد (170 متر در 50 متر). یکی دیگر از قسمت‌های جذاب Iran Mall که در مقایسه ایران مال و دبی مال جلب توجه می‌کند نمایشگاه خودروی آن است. آن را به عنوان یکی از قسمت‌های اصلی پروژه ایران مال می‌شناسند. گالری خودرو در سه طبقه ایجاد شده است. ایران مال دارای حدود 200 رستوران است.

یکی دیگر از قسمت‌های بسیار لوکس این مجموعه، دو هتل مجاور 5 ستاره آن است که به ترتیب، 211 و 195 اتاق دارند. مساحت آن‌ها روی هم رفته 100 هزار متر مربع است. در نخستین فاز افتتاح ایران مال، 12 واحد سینمایی افتتاح شد. قرار است این تعداد در نهایت به 40 سینما برسد. بدون شک، برای چنین ابرسازه‌ای یک پارکینگ بسیار بزرگ در نظر گرفته شده است. پارکینگ ایران مال برای 20 هزار خودرو و موتورسیکلت ظرفیت داشته و در هر ساعت 8 هزار خودرو می‌توانند به آن وارد یا از آن خارج شوند. در قالب رمپ، تونل و زیرگذر، 52 دسترسی برای آن وجود دارد.

مقایسه ایران مال و دبی مال

مقایسه ایران مال و دبی مال نشان می‌دهد Dubai Mall با توجه به میلیون‌ها بازدیدکننده آن، وضعیت بسیار خوبی از این نظر دارد. به عنوان یکی از پرطرفدارترین قسمت‌های دبی مال باید به آکواریوم دبی اشاره کرد که نزدیک به 300 جاندار مختلف در آن زندگی می‌کنند. برخی از آکواریوم‌های آن بسیار بزرگ بوده و کوسه‌های عظیمی را در خود جای داده است! پارک واقعیت مجازی دبی، که در سال 2009 و پیش از افزایش محبوبیت دنیای واقعیت مجازی به اندازه امروز، تاسیس شد، از جمله دیگر قسمت‌های بسیار بسیار جذاب و پرطرفدار دبی مال به شمار می‌رود. در این قسمت نزدیک به 150 بازی واقعیت مجازی مختلف وجود دارد. تعدد رستوران‌ها، کافه‌ها و سینماهای عادی دبی مال نیز سبب می‌شود با رفتن به این مجتمع، در کنار خرید کردن، تفریحات دیگری نیز داشته باشید و بتوانید یک روز کامل را در آن بگذرانید.

یکی دیگر از امکانات مشابه هر دو مگامجتمع، مجهز شدن به پیست پاتیناژ (اسکی روی یخ) محسوب می‌شود. هر دو نیز دارای مارکت‌های بزرگی هستند، اما هایپراستار ایران مال، از نظر ابعاد در مقایسه با هایپرمارکت دبی مال از وضعیت بهتری برخوردار است. مجددا تاکید می‌کنیم بزرگتر بودن، تنها یک ظرفیت محسوب می‌شود. باید منتظر ماند تا دید تا چند سال دیگر، مجریان پروژه عظیم ایران مال چطور می‌توانند از این گستره وسیع فضا برای افزایش تعداد بازدیدکننده، افزایش فروش و افزایش سودآوری استفاده کنند.

دبی مال در شهری که سال 2018، به عنوان چهارمین مقصد توریست‌های دنیا انتخاب شد، قرار دارد، به همین دلیل از نظر بین المللی پرطرفدارتر است، در حالی که از نظر تعداد گردشگر خارجی، به هیچ عنوان نمی‌توان تهران و دبی را با یکدیگر مقایسه کرد. این موضوع سبب شده برندهای بسیار بسیار زیادی در دبی مال شعبه داشته باشند، به طوری که عدم حضور شعبه‌ای از یک برند بسیار شناخته شده در هر حوزه‌ای (مثلا آدیداس در حوزه پوشاک) در آن غیر ممکن است! برخی از برندها و شرکت‌های دنیا، با توجه به ظرفیت بالای دبی مال و در کل این شهر امارات متحده عربی، یکی از بزرگترین شعبه‌های خود را در آن بنا کرده‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به شرکت عظیمی همچون اپل اشاره کرد. یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اپل (اپل استور) در دبی قرار دارد.

*مقایسه ایران مال و دبی مال ؛ دو ابرسازه و مگاپروژه دنیا را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها
علیرضا فراهانی
0 تشکر
" سلام
شما اشاره کردین که دبی مال از نظر تعداد بازدید کننده خیلی جلوتر از ابران مال هست چون دبی یه شهر توریستی هست اما شما جمعیت تهران رو با جمعیت دبی مقایسه نکردین که ببینین چقدر بیشتره "
پاسخ کارشناس بیسان گشت : " بله حق با شماست "
مفید بود ؟ تشکر

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی

تور دبی با کشتی
travel to dubai by ship
109 رستوران ایرانی در دبی
109 iranian restaurant in dubai
راهنمای کامل بهترین مراکز خرید دبی
the complete guide dubai shopping centers
غذا دادن به کوسه ها در آکواریوم دبی مال
shark feeding at dubai aquarium underwater zoo
غذاهای سنتی عربی
delicious foods in dubai
10 واقعیت جالب درباره دبی
10 interesting facts about dubai
چشم دبی
dubai eyes
سواحل دبی
dubai beaches
سینما در دبی
cinema in dubai
یک بندرگاه جدید بین جزیره نخل و دبی مارینا ایجاد شود
theres going to be a new suburb in between the palm and dubai marina

برچسب ها :

تازه های بیسان گشت

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

خرداد ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
۳۱
 
 
 
 
 
 
 
تیر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
۳۱