معرفی همه ایستگاه‌ها روی نقشه متروی دبی

در صورت سفر به دبی، به منظور گشت و گذار در شهر، باید با متروی دبی آشنایی کامل داشته باشید. در این مطلب یک نقشه متروی دبی با معرفی همه ایستگاه‌ها...

در صورت سفر به دبی، به منظور گشت و گذار در شهر، باید با متروی دبی آشنایی کامل داشته باشید. در این مطلب یک نقشه متروی دبی به همراه معرفی همه ایستگاه‌ها در اختیارتان قرار خواهیم داد.

قطار زیرزمینی شهر دبی برای کمک به کاهش ترافیک در این شهر با رشد فزاینده جمعیت ساکن در شهر و همچنین بالا رفتن شدید تعداد توریست‌ها ایجاد شد. ساخت این مترو در سال 2006 آغاز و اولین ایستگاه آن سه سال بعد افتتاح شد.

نکته بسیار حیرت‌انگیز درباره قطارهای مترو دبی نبود هر گونه لوکوموتیوران برای آن‌ها است، به طوری که هیچ فردی مسئولیت حرکتشان را بر عهده نداشته و به صورت خودکار و از راه دور کنترل می‌شوند. در حال حاضر، این سیستم متشکل از دو خط سبز و قرمز است. قرار است به زودی سه خط دیگر به مسیر قطار زمینی شهر دبی اضافه شوند. تصویر زیر نشان‌دهنده متروی توریستی‌ترین شهر امارات متحده عربی در سال 2018 است.

نقشه متروی دبی

فهرست مطالب

ایستگاه‌های متروی دبی

در این مطلب راهنمای کاملی از مترو Dubai در اختیارتان قرار می‌دهیم. این راهنما شامل نزدیک‌ترین مکان‌های دیدنی، مراکز خرید و دیگر نقاط مهم به هر ایستگاه مترو است. همچنین نام انگلیسی هر ایستگاه نیز کنارش ذکر شده تا برای مسیریابی در شهر بر اساس تابلوها دچار مشکل نشوید. گفتنی است در یکی از مطالب پیشین، به طور مفصل درباره مترو دبی صحبت کردیم.


ایستگاه مترو راشدیه (Rashidiya)

راشدیه، ایستگاه پایانی در بخشی شرق بوده و روی خط قرمز قرار دارد. همانطور که از نامش پیداست، ایستگاه نام برده در منطقه راشدیه دبی قرار گرفته و فاصله کمی با فرودگاه بین المللی شهر دارد. ایستگاه راشدیه همچنین در غرب مردف قرار گرفته است.

شماره این ایستگاه 11 بوده و متشکل از پارکینگی با ظرفیت 2700 خودرو است. برای استفاده از پارکینگ نیازی به پرداخت هزینه نیست. سینما وکس و سیتی سنتر مرتف در مجاورت آن قرار گرفته و شامل بیش از 350 فروشگاه و رستوران هستند.


ایستگاه مترو امارات(Emirates)

شماره این ایستگاه 12 بوده و روی خط قرمز قرار دارد. اتصال آن به دفتر مرکزی گروه امارات واقع در جاده فرودگاه را باید یکی از نکات مهم درباره این ایستگاه دانست.


ایستگاه مترو ترمینال 3 فرودگاه (Airport Terminal 3)

اگر از ترمینال 3 فرودگاه بین المللی شهر خارج شوید، به این ایستگاه دسترسی خواهید داشت. همانند دو مورد قبلی، این ایستگاه نیز در خط قرمز سیستم قطار زیر زمینی دبی قرار دارد. از طریق قطارهای ایستگاه ترمینال 3 فرودگاه قادر خواهید بود به مراکز تفریحی و گردشگری مختلفی مثل مرکز خرید دبی مارینا، برج‌های دریاچه جمیرا دبی، مرکز خرید دبی مال، برج خلیفا، البرشا و مرکز تجارت جهانی دبی دسترسی داشته باشید. با در نظر گرفتن توالی شماره‌ها، شماره این ایستگاه 13 است.


ایستگاه مترو ترمینال ۱ فرودگاه (Airport Terminal 1)

از روی نام این ایستگاه می‌توان با در نظر گرفتن مورد قبلی، محل قرارگیری آن را حدس زد. شماره آن 14 بوده و روی خط قرمز قرار دارد. از اینجا نیز به همه مکان‌های مهم ذکر شده برای ایستگاه قبلی دسترسی خواهید داشت.


ایستگاه مترو GGICO

منطقه محل قرارگیری ایستگاه نام برده قرهود است. این جزوی از خط قرمز متروی دبی بوده و در اطراف آن به فاصله کمتر از یک کیلومتر شش هتل وجود دارد. شماره ایستگاه نام برده طبق ترتیب توالی 15 است.


ایستگاه مترو سیتی سنتر دیره (Deira City Centre)

ایستگاه نام برده مجاور سیتی سنتر دیره و سینما وکس بوده و شماره آن 16 است. همانطور که می‌دانید هتل‌های متعددی اطراف سیتی سنتر دیره وجود دارند. فاصله از اینجا تا فرودگاه بین المللی شهر چندان زیاد نیست.


ایستگاه مترو الرقه (Al Rigga)

همانند همه ایستگاه‌های نام برده تا اینجا، الرقه نیز روی خط قرمز قرار داشته و یکی از پررفت و آمدترین و پرازدحام‌ترین ایستگاه‌های متروی دبی به شمار می‌رود. محل قرارگیری آن جاده الرقه در منطقه دیره است. نزدیکترین مرکز خرید به آن را باید حمرین سنتر دانست. شماره آن 17 است.

متروی دبی


ایستگاه مترو الاتحاد (Union)

همانند ایستگاه قبلی این مورد نیز بسیار پرازدحام است. قرارگیری در تقاطع هر دو خط قرمز و سبز را باید اصلی‌ترین دلیل ترافیک بالای مسافران در ایستگاه متروی الاتحاد دانست. محل قرارگیری آن میدان الاتحاد منطقه دیره بوده و فاصله آن تا خور دبی کم است. نزدیکترین مرکز خرید را باید الغریر عنوان کرد. شماره ایستگاه نام برده 18 است.


ایستگاه مترو برجمان (BurJuman)

این دومین ایستگاه تقاطعی بین دو خط قرمز و سبز محسوب می‌شود. محل ساخت آن، اتصال خیابان شیخ خلیفه بن زاید و جاده جلید بن الوالید است. همانطور که از روی نام این ایستگاه حدس زده‌اید، دارای فاصله بسیار کمی تا مرکز خرید برجمان است. شماره آن 19 بوده و به خاطر تقاطعی بودن معمولا ترافیک مسافران در آن بالا است.


ایستگاه مترو الکرامه (ABCD)

نام ایستگاه ابتدا الکرامه بود، اما پنج سال پیش به ABCD تغییر پیدا کرد. ایستگاه نام برده در یکی از قدیمی‌ترین و شلوغ‌ترین نواحی شهر دبی واقع شده است. در فاصله کمتر از یک کیلومتری آن تعداد زیادی هتل وجود دارد. شماره آن 20 است.


ایستگاه مترو الجافلیه (Al Jafiliya)

با عبور از دو ایستگاه تقاطعی متروی دبی همچنان روی خط قرمز حرکت می‌کنیم. ایستگاه الجافلیه واقع در خیابان شیخ خلیفه بن زاید، بین پارک زعبیل و منطقه الجافلیه تست. شماره ایستگاه 21 بوده و فاصله کمی تا رستوران معروف فیست دارد.


ایستگاه مترو مرکز تجارت جهانی (World Trade Center)

ایستگاه واقع در خیابان شیخ زاید است. اتوبوس‌هایی به صورت پیاپی از این ایستگاه به مقصد فرودگاه بین المللی دبی حرکت می‌کنند. اتوبوس‌های نام برده در مسیر حرکتشان از مرکز خرید دبی و برج خلیفه عبور کرده و مسافران را در ایستگاه‌هایی مشخص در نزدیکی آن‌ها پیاده می‌کنند. شماره آن 22 بوده و شاهد قرارگیری تعداد زیادی رستوران، هتل و بار در مجاورتش هستیم.


ایستگاه مترو برج امارات (Emirates Towers)

این ایستگاه نیز مجددا در خیابان شیخ زاید قرار دارد. شماره ایستگاه متروی برج امارات 23 بوده و فاصله‌اش تا مرکز خرید بولوارد برج خلیفه کمتر از نیم کیلومتر است. همانند مورد قبلی، هتل‌ها و رستوران‌های متعددی را اطراف آن پیدا خواهید کرد.


ایستگاه مترو مرکز مالی (Financial Centre)

باز هم با یک ایستگاه مترو واقع در خیابان شیخ زاید رو به رو هستیم. شماره آن 24 بوده و اطرافش رستوران‌ها و هتل‌های متعددی ایجاد شده است.

متروی دبی


ایستگاه مترو برج خلیفه/ دبی مال (The Burj Khalifa/Dubai Mall)

مرکز شهر دبی، محل ساخت ایستگاه نام برده است. با توجه به اهمیت برج خلیفه و مخصوصا دبی مال برای توریست‌ها و همچنین مردم محلی، مسافران زیادی در این ایستگاه از قطار پیاده می‌شوند. تعداد زیادی از مکان‌های دیدنی مهم شهر در اطراف ایستگاه نام برده قرار دارند، به همین دلیل در طول تور دبی خود رفت و آمد زیادی به آن خواهید داشت. برج خلیفه، دبی مال و آبشار دبی تنها بخشی از مکان‌های گردشگری مجاور این ایستگاه به شمار می‌روند. شماره آن 25 است.


ایستگاه مترو بیزنس بی (Business Bay)

بیزینس بی نام ایستگاه واقع در جنوب دبی مال است. مجددا با ایستگاهی واقع بر خط قرمز رو به رو هستیم. منطقه اطراف محل ساخت ایستگاه نام برده تجاری بوده و رستوران‌های زیادی در اطراف آن قابل مشاهده است. شماره ایستگاه 26 است.


ایستگاه مترو بانک نور (Noor Bank)

ایستگاه مترو بانک نور در خیابان شیخ زاید است. این ایستگاه را باید متصل‌کننده دو منطقه القوز و الصفا دانست. شمار ایستگاه از ترتیب و توالی قبلی خارج شده و با وجود قرارگیری آن روی خط قرمز 29 است.


ایستگاه مترو (First Abu Dhabi Bank)

مثل ایستگاه قبلی، باز هم در خیابان شیخ زاید قرار داریم. این مرتبه ایستگاه جدید، بین دو ناحیه القوز و ام الشیف ارتباط برقرار می‌کند. مجاورت کامل با پارک طلا و جواهر دبی از جمله دلایل ترافیک بالای مسافر در این ایستگاه به شمار می‌رود. شماره آن 31 است.


ایستگاه مترو مرکز خرید امارات مال (Mall of the Emirates)

اتصال دو ناحیه البرشا و الصفوح در خیابان شیخ زاید وظیفه این ایستگاه در متروی دبی است. تعداد زیادی مرکز خرید و مکان گردشگری همچون اسکی دبی، سینما وکس، مرکز خرید امارات، مرکز خرید امارات مال و چند مورد دیگر در اطرافش قرار دارند. شماره ایستگاه 32 است.


ایستگاه مترو شرف دی جی (Sharaf DG)

همچنان روی خط قرمز حرکت می‌کنیم. باز هم ایستگاه، همانند چندین مورد قبلی، در خیابان شیخ زاید قرار دارد. مراکز خرید و فروشگاه‌های برند متعددی را اطراف آن خواهید داد. شماره 33 است.


ایستگاه مترو شهر اینترنتی دبی (Dubai Internet City)

دو منطقه برشا هایتس و شهر اینترنتی دبی در خیابان شیخ زاید از طریق آن به یکدیگر وصل می‌شوند. تعداد زیادی رستوران و هتل در اطرافش پیدا خواهید کرد. شماره ایستگاه 34 است.


ایستگاه مترو نخیل (Nakheel)

اتصال شهر رسانه‌ای دبی و باشگاه گلف در خیابان شیخ زاید مقصود از طراحی این ایستگاه با شماره 35 بود.

متروی دبی


ایستگاه مترو مارینا دبی (Dubai Marina)

از روی نام این ایستگاه متروی دبی می‌توان به اهمیت آن برای توریست‌ها پی برد. نام دیگر آن DAMAC بوده و با مرکز خرید مارینا مال مجاور است. تعداد قابل توجهی رستوران، هتل و مخصوصا سینما در اطرافش ایجاد شده است. شماره ایستگاه 36 است.


ایستگاه مترو دریاچه برج جمیرا (Jumeirah Lakes Towers)

در صورت پیاده شدن در این ایستگاه باز هم با رستوران‌ها و هتل‌های متعددی رو به رو خواهید شد. شماره آن 37 است.


ایستگاه مترو نخیل هاربر (Nakheel Harbour and Tower)

طبق نام ایستگاه می‌توان به مهمترین مکان مجاور با آن پی برد. شماره ایستگاه 39 است.


ایستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta)

مرکز خرید ابن بطوطه مهمترین مکان اطراف ایستگاه نام برده محسوب می‌شود.


ایستگاه مترو انرژی (Energy)

در حال طی آخرین ایستگاه‌های خط قرمز متروی دبی هستیم. این جزو معدود ایستگاه‌های منتهی‌شونده به منطقه جبل علی به شمار می‌رود.


ایستگاه مترو دانوب (Danube)

همچنان در مجاورت منطقه صنعتی جبل علی قرار داریم.


ایستگاه مترو (UAE Exchange)

سرانجام به آخرین ایستگاه خط قرمز متروی دبی رسیدیم که پایانه غربی به شمار می‌رود. هنوز در منطقه جبل علی قرار دارید.


ایستگاه مترو اتصالات (Etisalat)

با نگاه به خط سبز در نقشه متروی شهر، نام این ایستگاه را در بالاترین قسمت مشاهده خواهید کرد. محل قرارگیری آن خیابان النهده ما بین دو ناحیه القوز و الطوار است. ایستگاه مترو اتصالات در شمال فرودگاه بین المللی دبی قرار دارد.


ایستگاه مترو القوز (Al Qusais)

ایستگاه نام برده باز هم در خیابان النهده قرار بین القوز و الطوار قرار دارد.


ایستگاه مترو (Dubai Airport Free Zone)

این ایستگاه با دو مورد قبلی در یک جهت هستند. مسافت از اینجا تا منطقه آزاد فرودگاه دبی کمتر از یک کیلومتر است.

متروی دبی


ایستگاه مترو النهده (Al Nahda)

روی خط سبز مشغول حرکت رو به رو جلو هستیم. مرکز خرید البوستان در اطراف مترو النهده قرار گرفته است.


ایستگاه مترو استادیوم (Stadium)

فاصله از اینجا تا استادیوم رشید کوتاه است.


ایستگاه مترو القیاده (Al Qiyadah)

این مورد در جاده الاتحاد بین هورالعنز و الطوار ایجاد شده است.


ایستگاه مترو ابوالهیل (Abu Hail)

هنوز در شمال فرودگاه دبی روی خط سبز حرکت می‌کنیم. محل قرارگیری ایستگاه ذکر شده خیابان صلاح الدین در هورالعنز است.


ایستگاه مترو ابوبکر الصدیق (Abu Baker Al Siddique)


ایستگاه مترو صلاح الدین (Salah Al Din)

مرکز خرید الغریر و مرکز خرید ریف را باید مهم‌ترین مکان‌های اطراف این ایستگاه در نقشه متروی دبی دانست.


ایستگاه مترو بنی یاس (Baniyas Square)

منطقه ساخت ایستگاه اشاره شده دیره بوده و فاصله کمی تا مرکز المنال و نایف سوک دارد.


ایستگاه پالم دیره (Palm Deira)

بازار طلا و حیات ریجنسی مهمترین مکان‌های اطراف آن به شمار می‌روند.


ایستگاه مترو الراس (Al Ras)

مجاورت با خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی، بازار طلا و بازار ادویه مزیت پیاده شده در این ایستگاه است.


ایستگاه مترو ال قبیبا (Al Ghubaiba)

سیتی سنتر الشندغه و ایستگاه اتوبوس ال قبیبا در مجاورتش قرار دارند.


ایستگاه مترو الفهیدی (Al Fahidi)

مهم‌ترین مراکز اطراف آن موزه دبی، مرکز العین و مرکز الخلیج محسوب می‌شوند.


ایستگاه مترو عود میثا (Oud Metha)

بیمارستان رشید در نزدیکی آن است.


ایستگاه مترو شهر سلامت دبی (Dubai Healthcare City)

ایستگاه در منطقه ام هریر دبی و در مجاورت مرکز خرید وافی دبی، خان مرجان، خور دبی و دلفیناریوم دبی قرار دارد.


ایستگاه مترو الجداف (Al Jadaf)

محل ساخت آن منطقه الجداف است.


ایستگاه مترو خور (Creek)

سرانجام به آخرین ایستگاه روی خط سبز نقشه متروی دبی رسیدیم. همانطور که روی نقشه نیز به خوبی پیداست، تعداد ایستگاه‌های خط قرمز، که بیشتر طول آن در امتداد خیابان شیخ زاید قرار گرفته، از تعداد ایستگاه‌های خط سبز بیشتر است.

ایستگاه خور در قسمت جنوبی منطقه الجداف واقع شده و با خور دبی فاصله کمی دارد. برای رفتن به خور دبی این بهترین مسیر محسوب می‌شود. گفتنی است از اینجا تا کتابخانه محمد بن رشید فاصله کمی دارید.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*معرفی همه ایستگاه‌ها روی نقشه متروی دبی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۱۰ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۳۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو