درگیری نظامی بین ترکیه و یونان محتمل است

درگیری نظامی بین ترکیه و یونان با توجه به رفتارهای اخیر ترکیه چیزی دور از انتظار نیست. اما وقوع چه رخدادهای سیاسی سبب شده تحلیلگران چنین پیش‌بینی داشته باشند؟ ...

درگیری نظامی بین ترکیه و یونان با توجه به رفتارهای اخیر ترکیه چیزی دور از انتظار نیست. اما وقوع چه رخدادهای سیاسی سبب شده تحلیلگران چنین پیش‌بینی داشته باشند؟

حدود دو هفته پیش، ترکیه و لیبی به توافقی دست پیدا کردند. بر اساس آن قرار است یک ‌آب‌ راه در سرتاسر شرق دریای مدیترانه، جایی بین ساحل ترکیه و لیبی، ایجاد شود. نکته اینجاست که مسیر مورد نظر این دو کشور، آب راهی که یونان ادعای مالکیت آن را دارد، قطع می‌کند.

طبق این قرارداد، هر دو کشور ترکیه و لیبی حق دارند از منابع طبیعی که در این مسیر وجود دارد استفاده‌ کنند. به همین منظور، وزیر انرژی دولت ترکیه اعلام کرد بعد از نهایی شدن توافق توسط هر دو طرف، کشتی‌های این کشور با هدف یافتن منابع گاز و نفت جدید راهی منطقه خواهند شد.

احتمال درگیری نظامی بین ترکیه و یونان

یونان یک سری کشتی جنگی به مناطقی که ادعای مالکیت آن‌ها را دارد، ارسال کرده است. آن‌ها اعلام کردند در صورتی که کشتی‌های مخصوص حفاری ترکیه به این مناطق ورود پیدا کنند، ناوهای ارتش یونان اقدامات لازم را انجام خواهند داد. در صورتی که یونان هر گونه اقدامی در مقابل این کشتی‌ها انجام بدهد، درگیری نظامی بین ترکیه و یونان رخ خواهد داد. چنین درگیری در نهایت به جنگ منجر می‌شود.

چند منبع دیگر نیز ارسال شدن ناوهای جنگی ارتش یونان به منظور جلوگیری از اکتشاف و حفاری کشتی‌هایی ترکیه‌ای را تایید کرده‌اند. به نظر می‌رسد یونان در این رابطه بسیار جدی بوده و حضور هیچ کشتی اکتشافی را در مناطقی که ادعای مالکیت آن‌ها را دارد، تحمل نخواهد کرد. به احتمال زیاد یونان در این مسیر تنها خواهد بود، چرا که تاکنون هیچ کشوری به طور قوی از ادعای یونان دفاع و از اقدام ترکیه گله نکرده است. بد نیست بدانید کشور یونان جزو اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

چند روز پیش حتی جلسه‌ای بین رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر یونان در جریان نشست اخیر NATO صورت گرفت، اما نتیجه‌ای حاصل نشد. یکی از نکات مهمی که علاوه بر بحث اخیر درباره توافق بین ترکیه و لیبی درباره آن بحث شد، افزایش تعداد پناهجویانی بود که از ترکیه به سمت اروپا، از طریق یونان، حرکت می‌کنند.

تور استانبول

پیش از این نیز اتفاقاتی درگیری نظامی بین ترکیه و یونان را نزدیک کرده بود. به عنوان نمونه در سال 1987، آن‌ها بر سر اکتشاف هیدروکربن در ناحیه‌ای از دریای اژه به جان هم افتادند. البته سال‌ها قبل بین سال‌های 1919 الی 1922 جنگی بین دو کشور رخ داد. این جنگ بعد از جنگ جهانی اول و در بحبوحه فروپاشی امپراطوری عثمانی اتفاق افتاد. بعد از آن شاهد تشکیل جمهوری ترکیه به دست آتاتورک بودیم.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*درگیری نظامی بین ترکیه و یونان محتمل است را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۱ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۵.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو