نکات مهم حفظ سلامتی گردشگران مالزی

در این مطلب می خواهیم با هم نکات مهم حفظ سلامتی گردشگران مالزی را بررسی کنیم و از انواع خطرات و بیماری هایی که ممکن است در این سفر رخ دهد برای شما بگوییم....

مالزی، مانند دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا، دارای آب و هوایی استوایی است که نیازمند دقت به بسیاری از مسائل بهداشتی است. برای محافظت از خود و حفظ سلامتی با این نکات مهم برای حفظ سلامتی گردشگران مالزی آشنا شوید. با ما همراه باشید.

حفظ سلامتی برای گردشگران مالزی حفظ سلامتی برای گردشگران مالزی

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی تور های مالزی ما بازدید کنید.

واکسیناسیون های لازم برای مالزی

به مسافران مالزی توصیه می شود قبل از سفر به مالزی واکسن های زیر را در خاطر داشته باشند:

 • هپاتیت A
 • حصبه

پیشنهاد می کنیم واکسیناسیون های معمول خود را نیز چک کنید به روز باشند. برای کسانی که بیشتر مدت زمان سفر را در مناطق روستایی یا پیاده روی می گذرانند، ممکن است بخواهند این واکسن ها را نیز بزنند:

 • آنسفالیت ژاپنی
 • هاری


درمان و خدمات پزشکی در مالزی

درمان پزشکی برای گردشگران مالزی به ویژه در شهرهای بزرگ و مرکزی از استاندارد خوبی برخوردار است. امکانات دولتی ارزان و با کیفیت خوبی ارائه می دهند، با این وجود مانند هر کشوری می توانند شلوغ باشند. کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی نیز در دسترس هستند ولی نیازمند پرداخت هزینه از پیش و هزینه زیادی نیز دارد. در صورت نیاز به اقدامات درمانی فوری، با شماره 999 تماس بگیرید. البته در نهایت امیدواریم بتوانید با رعایت نکات این مقاله سلامتی خود را حفظ کنید و به بیمارستان ها نیاز پیدا نکنید.


بیماری های پشه ای

مالزی در تمام سال گرم و مرطوب است و در شیوع چندین بیماری منتقله از پشه نقش دارد. مسافرانی که از یک کشور بومی آسیایی به مالزی می روند، باید هنگام ورود مدارک واکسیناسیون را به همراه داشته باشند. از آنجا که بسیاری از بیماری های منتقله از پشه علائم مشابهی را از خود نشان می دهند، ضروری است که به محض احساس ناخوشی به درمان پزشکی مراجعه کنید. این به شما اطمینان خاطر می دهد که به موقع و با شرایط مناسب تحت درمان قرار گیرید.


مالاریا

مالاریا در چندین نقطه از کشور وجود دارد. مسافران زمانی که در معرض ابتلا به این بیماری و پشه ها قرار دارند، برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند. دارو های خاصی وجود دارد که در صورت گزش پشه باید مصرف کنید. هر کس به این دارو ها واکنش های متفاوتی نشان می دهد و انواع مختلفی از عوارض جانبی وجود دارد. اگر ترجیح می دهید آنها را با خود به سفر ببرید، ابتدا با پزشک سفر خود مشورت کنید تا ببینید کدام یک برای مقصد مورد نظر شما بهترین هستند.

مالاریا از بیماری هایی است که باید نکات خاص حفظ سلامتی برای گردشگران مالزی را در خاطر داشته باشید، انجمن بین المللی کمک پزشکی به مسافران (IAMAT) گزارش می دهد که مالاریا تا ارتفاع 5577 فوت (1700 متر) وجود دارد. در صباح و ساراواک، این خطر تا حد زیادی در مناطق روستایی و کوهستانی مالزی مهار می شود. البته خیالتان راحت باشد که مناطق شهری و ساحلی مالزی بدون خطر است. ژانویه و دسامبر بالاترین ماه خطر برای مسافران است.


تب دنگی

تب دنگی در مالزی یک بیماری بومی است، که در مراکز شهری و حومه آنها با افزایش خطر همراه است. این بیماری توسط پشه ها در طول روز بین سحر و غروب منتقل می شود، این پشه ها معمولا در مکان هایی که آب در آن وجود دارد و از نظر بهداشتی ضعیف تر است، رشد می کند.

گردشگران مالزی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید خود را از گزش محافظت کنند. اگر احساس ناراحتی می کنید، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید زیرا اگر تب دنگی درمان نشود به خون ریزی منجر می شود و خطر مرگ در پی خواهد داشت.


ویروس زیکا

ویروس زیکا از آن دسته بیماری هایی است که همیشه خطر آن وجود دارد و ما به گردشگران مالزی همیشه پیشنهاد می کنیم مواظب آن باشند، این بیماری توسط پشه ها در طول روز منتقل می شود. مسافرین باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از گزش انجام دهند زیرا هیچ واکسینی در دسترس نیست. به زنان باردار اکیداً توصیه می شود به دلیل خطری که این ویروس برای کودک هنوز متولد نشده مانند مشکلات رشد جسمی و ذهنی، به علاوه عوارض عصبی دارد، به مالزی سفر نکنند.


بیماری چیکونگونیا

این بیماری مربوط به تب رودخانه است و توسط دو گونه پشه گسترش می یابد که این پشه ها تب دانگ را نیز گسترش می دهد. مبتلایان دچار درد مفاصل، تب، بثورات پوستی، سردرد و خستگی می شوند. بنابراین اگر برخی از مفاصل شما به طور غیرمعمول دردناک است، ممکن است بخواهید آن را بررسی کنید.


آنسفالیت ژاپنی

انسفالیت ژاپنی در جنوب شرقی آسیا شیوع دارد و در برخی موارد تصادفی سالانه در مالزی نیز گزارش می شود. با این حال، این بیماری در ساراواک بومی است، و در فصل بارندگی خطر این بیماری اوج می گیرد. واکسن در برخی کشورها وجود دارد و اقدامات پیشگیری از گزش نیز به شما کمک می کند خطر ابتلا به آن را کاهش دهید.


بیماری های ناشی از غذا و آب

اسهال در مسافرت، هپاتیت A و حصبه در مالزی وجود دارد و روش های ساده ای وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید و از این موارد جلوگیری کنید:

 • تنها از کافه ها، رستوران ها و فروشندگان خیابانی که مشغول کار هستند و ظاهری تمیز دارند استفاده کنید.
 • پیش از شروع به خوردن اطمینان حاصل کنید که غذا کاملا پخته شده است.
 • با خوردن میوه و سبزی می توانید به هضم غذا کمک کنید.
 • از یخ و نوشیدنی های یخی مخصوصا در خارج از شهر بهتر است اجتناب کنید.
 • از نوشیدن آب شیر محلی خودداری کنید مگر اینکه آن را بی خطر اعلام کرده باشند.
 • همیشه در مسافرت بهداشت را رعایت کنید.


آلودگی هوا

دود ها و آلودگی در طول مدت اردیبهشت تا مرداد می تواند از همسایه سوماترا (اندونزی) به مالزی برود. گردشگران مالزی با شرایط تنفسی خاص باید داروهای لازم را آماده داشته باشند یا در یک زمان دیگر سفر کنند.


دیگر موارد خطرناک نگران کننده


زالو

اگر می خواهید کمی گردش و پیاده روی در جنگل را امتحان کنید باید از خود در برابر زالو ها محافظت کنید. آنها لکه های گرم و تاریک بدن را دوست دارند اما می توانند در هر جایی از بدن خود را به شما وصل کنند. بیشتر اوقات نمی دانید که آنها آنجا هستند تا زمانی که می بینید لکه خون روی لباس شما ظاهر شده است.

برای حفاظت از خود در برابر زالو ها می توانید لباس آستین بلند بپوشید، شلوار خود را در جوراب های خود فرو کنید، تا جایی که ممکن است به مسیرهای قدیمی و گلی نزدیک  نشوید و یک ماده ضد حشره و ضد زالو قوی استفاده کنید (اگر نوع اسپری دارید، جوراب و کفش خود را اسپری کنید). وقتی از گردش خود برگشتید، فراموش نکنید که خودتان را بررسی کنید.

اگر روی بدن خود زالو پیدا کردید، آن را به زور جدا نکنید. اگر فندک به همراه دارید، شعله را نزدیک زالو قرار دهید که باید باعث افتادن آن شود. در غیر این صورت، مواد ضد دافع یا ضد عفونی کننده مانند شیر را از جعبه کمک های اولیه خود بیرون بیاورید و روی زخم را بپوشانید. نمک و الکل نیز موثر است.


هپاتیت B ، C و E

هپاتیت B و C در سراسر مالزی شیوع دارد و می توان آن را از طریق خال کوبی غیر استریلیزه،  تجهیزات سوراخ کردن بدن یا رابطه جنسی غیر ایمن گرفت. پیش از هر کار و اعتماد به هرکس بررسی کنید آیا مکان تمیز و بهداشتی است؟ همانند هپاتیت A، شما می توانید یک سری واکسیناسیون 3 شات برای هپاتیت B دریافت کنید که به شما ایمنی مادام العمر می دهد. برای هپاتیت C، هیچ واکسنی در دسترس نیست.

خطر زیادی برای هپاتیت E در مالزی وجود دارد و از طریق غذا و آب آلوده به مواد مدفوع به شما منتقل می شود. این ویروس همراه با خستگی، تب، درد، زردی و از دست دادن اشتها یک بیماری التهاب کبدی ناخوشایند ایجاد می کند. همانطور که از اسهال مسافرتی، حصبه و سایر اشکالات معده مواظبت می کنید، همیشه بهداشت شخصی را رعایت کنید و هنگام غذا خوردن در مالزی احتیاط کنید.


شیستوزومیازیس

این بیماری که به عنوان یک عفونت رایج در مناطق گرمسیری شناخته می شود، توسط نوعی قارچ سطحی (کرم های مسطح انگلی) که توسط یک نوع حلزون آب شیرین حمل می شود، گسترش می یابد و سپس آنها را به آب آرام یا بی حرکت می ریزد.

این انگلها در هنگام شنا به پوست انسان نفوذ کرده و سپس به مثانه یا روده حرکت می کنند. آنها از طریق مدفوع یا ادرار دفع می شوند و می توانند آب شیرین را آلوده کنند، جایی که چرخه دوباره شروع می شود. سعی کنید از شنا در دریاچه های آب شیرین یا رودخانه هایی با سرعت کم جلوگیری کنید.


هاری

شیوع هاری در مالزی در طول سال اتفاق می افتد. و هاری از آن دسته بیماری هایی است که توصیه می کنیم گردشگران مالزی اصلا آن را شوخی نگیرند. ویروس از بزاق حیوان هار (به عنوان مثال سگ، گربه، خفاش) از طریق گاز گرفتن، خراشیدن یا حتی لیسیدن یک زخم باز به انسان منتقل می شود.

در صورت برنامه ریزی برای فعالیت در فضای باز (مانند اردو زدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، سفرهای ماجراجویی و غارنوردی) توصیه می شود واکسن هاری بزنید که شما را از در معرض خطر گاز گرفتن حیوانات حفظ کند. واکسیناسیون به شما فرصت بیشتری می دهد تا به کمک های پزشکی برسید و دوره تزریقات لازم برای درمان هاری را شروع کنید. اگر جایی  دور افتاده باشید، این می تواند یک نجات دهنده زندگی باشد.

اگر توسط سگ یا حیوان هار گزیده شده اید، حداقل به مدت 15 دقیقه زخم را با آب و صابون کاملاً تمیز کنید. سپس از یک محلول الکلی و سپس یک محلول مبتنی بر ید (بتادین) استفاده کنید. در نهایت بلافاصله به دنبال درمان پزشکی باشید. در صورت عدم درمان، هاری 100٪ کشنده است. بلافاصله با شماره کمک اضطراری ارائه دهنده بیمه سفر خود تماس بگیرید، و آنها در صورت لزوم ترتیب مراقبت در سریعترین زمان ممکن و خدمات پزشکی را می دهند.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

منبع: worldnomads.com

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*نکات مهم حفظ سلامتی گردشگران مالزی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۸ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۹۰
دیدگاه ها

  *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

  شما
  همین حالا
  ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو