هیچهایک (هیچ هایکینگ) چیست ؛ راهنمای جامع رایگان‌سواری!

هیچهایک روشی ارزان و بسیار ماجراجویانه برای سفر کردن است. در این مطلب قصد داریم هر آن چه باید درباره هیچ هایکینگ بدانید را تشریح کنیم. ...

هیچهایک روشی ارزان و بسیار ماجراجویانه برای سفر کردن است. در این مطلب قصد داریم هر آن چه باید درباره هیچ هایکینگ بدانید را تشریح کنیم.

هر فرد سفر کردن را به روشی متفاوت از دیگری دوست دارد. برخی طی سفر، ترجیح می‌دهند کل روز را در محل اقامت خود مانده و استراحت کنند. برخی دیگر جنب و جوش فراوانی داشته و فقط برای خوابیدن طی شب به هتل، هاستل یا هر اقامتگاهی که در شهر مقصد کرایه کرده‌اند، برمی‌گردند. اما هیچهایک روشی کاملا متفاوت برای سفر محسوب می‌شود.

در حالت عادی باید یک اقامتگاه در یک یا چند شهر مشخص برای خود رزرو کرده و سپس به دنبال بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس باشید. اما در روش هیچهایکینگ همه این قوانین بهم می‌ریزد. اگرچه از این روش به عنوان راهی برای سفر بدون هزینه یا ارزان یاد می‌کنند، اما دوست‌داران آن، لزوما افرادی با مشکل اقتصادی نیستند! ماجراجویان بیشتر به دنبال هیچ هایکینگ می‌روند!

بخش قابل توجهی از هزینه سفر مربوط به هزینه رفت و آمد است. مخصوصا اگر به صورت هوایی به مقصد بروید، باید هزینه زیادی پرداخت کنید. به وسیله هیچهایکینگ این هزینه صفر شده و ماجراجویی‌های فراوانی خواهید داشت. اگرچه ممکن است برخی این روش را پرخطر بدانند، اما با در نظر داشتن نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، از گزند مشکلات در امان خواهید ماند.

هیچهایک

ابتدا بهتر است تعریفی درباره هیچهایک داشته باشیم. به عنوان یک ترجمه و اصطلاح فارسی، می‌توان از آن به صورت «رایگان‌سواری» نام برد! برخی از معروف‌ترین گردشگران بین المللی که صفحه‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی چند میلیون دنبال‌کننده دارد، به صورت رایگان‌سواری به این سو و آن سو رفته و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. بدون شک چنین افرادی مشکل اقتصادی ندارند،‌ اما تشنگی برای ماجراجویی آن‌ها را به این سمت کشانده است.

کافی است داخل شهر، ابتدای جاده‌ای بین شهری یا در نیمه‌های جاده ایستاده و با نشان دادن دست، سوار خودرویی شوید. البته این فرهنگ در برخی کشورها هنوز به خوبی جا نیفتاده است، به همین دلیل برای جلوگیری از بروز دردسر در مقصد، بد نیست در همان ابتدا بحث هیچ هایکینگ را با راننده مطرح کنید. شاید وی، به قصد دریافت کرایه شما را سوار کرده باشد! برای اطمینان از بدون هزینه بودن این جابه‌جایی، اغلب سوار کامیون‌ها می‌شوند. برخلاف تصور، در بیشتر مواقع امنیت آن‌ها از خودروهای شخصی بیشتر است.

مشکلات و مزیت‌های هیچهایک

بهتر است خیلی زود جوگیر نشده و کوله پشتی خود را برای رایگان‌سواری و سفری بدون هزینه جمع نکنید! پیش از زدن دل به دریا باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشید. اگرچه نیاز به پرداخت هزینه، در صورت داشتن وقت کافی برای سفر، اصلی‌ترین محدودیت پیش رو به منظور سفر کردن برای بسیاری از افراد را از بین می‌برد، اما هیچهایک حواشی زیادی دارد

عدم نیاز به پرداخت هزینه برای جابه‌جایی، ماجراجویی، آشنا شدن با افراد جدید، یافتن دوستان تازه، بالاتر رفتن شدید اعتماد به نفس، اجتماعی شدن و بالا رفتن قدرت ریسک‌پذیری از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این روش سفر محسوب می‌شوند. اعتماد به نفس و ریسک‌پذیری که به خاطر هیچ هایکینگ به دست آورده‌اید، در دیگر بخش‌های زندگی نیز خود را نشان خواهد داد.

اما بعد از این همه تعریف و تمجید، احتمالا به وسیله آگاهی از معایب هیچهایک از سفر به این شکل پشیمان خواهید شد! برخورد کردن به راننده‌ای خطرناک یکی از اصلی‌ترین دلایل پا پس کشیدن افراد از هیچ هایکینگ است. همچنین ماشین همیشه و در همه جا آماده نیست، به همین دلیل اغلب مواقع باید پیاده‌روی‌های زیادی داشته باشید. ماندن در راه یا مواجه شدن با شرایط آب و هوایی بد از دیگر مشکلات است.

هیچهایک

از طرفی قرار نیست یک خودروی لوکس با صندلی‌های راحت مقابل شما توقف کند. در موارد زیادی، هیچهایکرها با استفاده از کامیون‌های باربری به مقصد می‌روند. اگر در نوع وسیله حساسیت داشته و فکر نشستن در کامیون نیز آزارتان می‌دهد، قید هیچهایک را زده و همین الان یک بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس وی آی پی تهیه کنید!

بعید نیست بعد از چند ساعت هیچ خودرویی در مسیر شما سر و کله‌اش پیدا نشده یا بدون توجه از کنارتان عبور کند. به همان شکلی که شما از برخورد با راننده‌ای خطرناک واهمه دارید، رانندگان نیز از نیت شما، فردی ناشناس که در گوشه‌ای از جاده ایستاده است، بی‌خبرند. در بسیاری از مواقع ترس راننده از هیچهایکر بیشتر است، چرا که چیزهای بیشتر برای از دست دادن، دارد!


امنیت در هیچهایک

شاید همه به دنبال ماجراجویی نباشند، اما هیچ فردی به ایده سفر بدون هزینه «نه» نمی‌گوید. اصلی‌ترین چالش در هیچهایکینگ امنیت محسوب می‌شود. اولین نکته مهم در این رابطه، قرارگیری در جاده‌های اصلی است. اگر برای رفتن به مقصد مورد نظر چندین راه وجود دارد، بهتر است بر سر راه جاده اصلی قرار گرفته و از سواری در مسیرهای فرعی خودداری کنید. در هر جاده‌ای که کمی بوی خطر استشمام می‌شود، از هیچهایکینگ پرهیز کنید.

به یک هیچهایکر توصیه می‌شود تا جای ممکن لباس‌های روشن و شفاف به تن کند. اگر طی شب در سفر هستید، لباسی براق به تن داشته و حتما یک چراغ قوه روشن را با خود جابه‌جا کنید. روی برخی قسمت‌های لوازم و لباس خود همچون کوله پشتی به همراه جلو و پشت ساق پای برچسب‌های منعکس‌کننده نور قرار بدهید.

در سرحال‌ترین حالت ممکن به گوشه‌ای از جاده رفته و اقدام به یافتن یک خودرو کنید، چرا که برای افزایش امنیت، تا جای ممکن نباید در مسیر به خواب بروید. خود را بیدار نگه داشته و بسته به شخصیت راننده، با اون گرم صحبت شوید. اگر راننده فردی خوش صحبت نیست، روی اعصاب او راه نرفته و ساکت بمانید! البته همچنان از بیکاری، بهتر است به خواب نروید!

به حس ششم خود اطمینان کنید. در صورتی که چیزی درونتان درباره یک خودرو یا فردا هشدار می‌دهد، از سوار شدن به آن بپرهیزید. منتظر ماندن برای وسیله نقلیه‌ای دیگر از دردسرهای احتمالی بعدی بهت است. در صورتی که در جاده قادر به دریافت سیگنال‌های شبکه موبایل هستید، قبل از سوار شدن به خودرو پلاک آن را یادداشت کرده و به همراه لوکیشین، برای یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود به صورت پیامک یا در نرم افزارهای پیام رسان ارسال کنید.

هیچهایک

اگر شارژ کافی داشته و پاوربانکی نیز همراه برده‌اید، از قابلیت اشتراک‌گذاری لایو موقعیت جغرافیایی در تلگرام و واتس اپ بهره ببرید. به این ترتیب فردی امین در شهر، به طور پیوسته وضعیت شما را زیر نظر خواهد داشت. هیچ وقت بدون اطلاع‌رسانی به بقیه اقدام نکرده و همیشه فردی را از تصمیمتان برای هیچهایک و همچنین اقداماتتان طی سفر آگاه کنید. سوار شدن به خودروهای حاوی اعضای یک خانواده اولویت دارد. به طور واضح اعتماد کردن به آن‌ها راحت‌تر بوده و حس امنیت و اطمینان خاطر را افزایش می‌دهد.


یافتن خودرو در هیچ هایکینگ

قانون و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد، اما در مکان‌هایی که در ادامه اشاره می‌کنیم، بهتر قادر به یافتن خودرویی به منظور هیچهایک خواهید بود. با توجه به این نکات، کمتر مجبور به ایستادن تا یافتن یک ماشین هستید.

 • عوارضی‌ها
 • ابتدای جاده‌های خروجی از شهر
 • نزدیکی پمپ بنزین‌ها و در کل جایگاه‌های سوخت
 • جاده‌های تقاطعی
 • در مجاورت پلیس راه‌ها
 • در مجاورت ایستگاه‌های هلال احمر (ایران) و در کل ایستگاه‌های بهداشت سیار
 • پایانه‌های بین راهی برای توقف اتوبوس‌ها و کامیون‌ها

اقامت بعد از رایگان سواری

اگر می‌خواهید همچنان هزینه‌ها را پایین نگه دارید، باید چادری همراه برده و در هر شهر، در اقامتگاه موقتی خود اطراق کنید. روش پیشنهادی دیگر که نزد هیچهایکرها به شدت محبوبیت دارد، اقامت در یک هاستل است. در مطلبی جداگانه به طور مفصل درباره این نوع اقامتگاه‌ها صحبت کردیم.

سواری گرفتن رایگان از یک راننده، الزامی برای انتخاب نوع اقامتگاه بعد از رسیدن به مقصد ایجاد نمی‌کند. به عبارتی در صورتی که بعد از رایگان سواری، در شهر مقصد داخل یک هتل اقامت پیدا کنید، قانون کائنات بهم نمی‌ریزد! همه چیز به ترجیح شما بستگی دارد.


سایر نکات مهم مربوط به هیچهایک

اما نکات مهم مربوط به هیچهایک به همین موارد ختم نمی‌شود. در ادامه به دیگر مواردی که باید در زمان هیچهایکینگ مد نظر داشته باشید، اشاره خواهیم کرد. با توجه به آن‌ها سطح امنیت، راحتی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، آسودگی و اطمینان خاطر و در کل تجربه سفر بهبود پیدا خواهد کرد.


داشتن آمادگی جسمانی

باید خود را برای پیاده‌روی‌های طولانی آماده کنید، چرا که احتمال انجام آن به خاطر نبود خودرو در یک مسیر یا نیاز به رفتن به قسمتی خاص برای دسترسی به خودروها، بالا است. نیاز به پیاد‌روی‌های طولانی لزوما همیشه بروز نمی‌کند، اما از آن جایی که در هیچهایک احتمال آن وجود دارد، باید آمادگی جسمانی خود را بالا ببرید. در صورتی که می‌دانید قادر به پیاده‌روی طولانی مخصوصا در زمان همراه داشتن بار زیاد نیستید، از هیچ هایک صرف نظر کنید. در صورت بروز اتفاق و الزام این کار، با مشکل رو به رو خواهید شد.

همچنین باید در برابر شرایط آب و هوایی سخت از خود مقاومت نشان بدهید. اگر با کمی گرم یا سرد شدن هوا سیستمتان بهم می‌ریزد، برای هیچهایک مناسب نیستید! برای هیچ هایک آمادگی جسمانی بخش‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. با توجه به احتمال بروز خطر، در صورتی که تصمیم دارید سبک سفر هیچ هایکینگ را نه فقط برای تعداد دفعاتی محدود بلکه تا آخر عمر دنبال کنید، بد نیست به کلاس‌های دفاع شخصی بروید! در هر صورت باید برای دفاع از خود آمادگی کافی داشته باشید.

هدف ذکر این موضوع ترساندن و پشیمان کردن شما از هیچهایک نیست، بلکه می‌خواهیم به وسیله در نظر گرفتن همه ابعاد و احتمالات، بهترین تجربه ممکن را از سفر پیش رو داشته باشید. از طرفی تهدید همیشه از سوی انسان‌ها نیست. ممکن است در سفر ماجراجویانه خود به دام حیوانات وحشی بیفتید. همیشه باید برای مقابله با آن‌ها نیز آماده باشید.


آشنایی با مسیرها

باید درباره مسیرهای بین مبدا تا مقصد اطلاعات کافی کسب کرده و یک نقشه همراه داشته باشید. برای یک هیچهایکر آشنایی با مسیرها و در کل محدوده‌ای که در حال سفر در آن است کفایت نکرده و باید به تسلط در این زمینه دست پیدا کند. باور نکنید این تسلط در بسیاری از مواقع، مرگ و زندگی را مشخص خواهد کرد. در هر صورت ماجراجویی، دور شدن از راحتی‌های طبیعی است.

هیچهایک

صرفه‌جویی در پول به معنی عدم صرف هزینه برای خرید تجهیزات ضروری نیست. در صورت امکان یک دستگاه جی پی اس خریداری کنید. گوشی موبایل در صورت عدم امکان اتصال به اینترنت قادر به مسیریابی نخواهد بود، اما این موضوع درباره دستگاه‌های جی پی اس اختصاصی صدق نمی‌کند. پس همیشه یک نقشه دیجیتالی و حتما یک نقشه کاغذی همراه داشته باشید. به عبارتی به لوازم دیجیتالی اکتفا نکرده و حتما نقشه‌ای کاغذی با جزئیات بالا تهیه کنید. از اهمیت داشتن قطب نما و منور برای اطلاع به دیگران از محل حضور خود نمی‌توان غافل شد.


همراه داشتن خوردنی و نوشیدنی

اگر به جای سفر به روشی عادی، هیچهایک را انتخاب کرده‌اید، ناچار به حمل وسایل بیشتر خواهید بود. به اندازه چند روز خوراکی و مخصوصا نوشیدنی همراه داشته باشید تا در صورت ماندن در راه، به مشکل برخورد نکنید. به اندازه چند روز جیره کافی داشته باشید. خوراکی‌های آماده همچون انواع کنسرو همراه ببرید.

برای سفرهای این چنینی که باید بدون پر کردن معده، انرژی زیادی به دست بیاورید، انتخاب صحیح مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. یک هیچهایکر باید خوردنی‌های پرانرژی را بشناسد. یکی از خوردنی‌هایی که حتما باید در فهرست خود قرار بدهید، خرما است. اگرچه آجیل نیز انرژی فراوانی می‌دهد،‌ اما از آن طرف تشنگی را افزایش خواهد داد.


توجه به محل خواب

برای پرانرژی‌ترین افراد نیز هیچهایک خسته‌کننده است، به همین دلیل باید قبل از سفر درباره روش‌های اقامت تصمیم گرفته باشید و این کار را به زمان رسیدن به مقصد موکول نکنید. وقتی بعد از طی مسافتی طولانی به شهر مقصد رسیدید، باید زودتر استقرار پیدا کنید. در قسمت بالا به روش‌های اقامت بعد از هیچهایک اشاره کردیم.


اطلاع از قوانین هیچهایک در محدوده

در سرتاسر یا بخش‌هایی از برخی کشورهای دنیا، هیچهایک ممنوع است. اگر تصمیم گرفته‌اید به روش رایگان سواری، دنیا را بگردید، درباره قوانین مربوط به هیچ هایکینگ در کشورهای مقصد اطلاعات کافی به دست بیاورید، در غیر این صورت احتمال افتادن به دردسر وجود دارد.


توجه به نحوه پوشیدن لباس

همانطور که گفتیم شما باید توسط خودروهایی که با سرعتی زیادی در حال حرکت هستند، دیده شوید. این موضوع با تاریک شدن هوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همیشه برچسب‌هایی را روی قسمت‌هایی از لباس خود قرار بدهید. می‌توانید آن‌ها را بعد از سوار شدن به خودرو جدا کرده و در دفعات بعدی نیاز به رایگان سواری، مجددا استفاده کنید.

جابه‌جایی چمدا‌ن‌های شیک و ترتمیز دو مشکل دارد، اما احتمال سواری گرفتن از خودروهای شیک و لوکس را بالا می‌برد! نخست این که حمل و نقل آن‌ها در مقایسه با کوله پشتی بسیار دشوارتر است. همچنین در هیچهایک احتمال آسیب دیدن آن‌ها، که احتمالا پول زیادی برای خریدشان پرداخت کرده‌اید، بالاست!

روی هم رفته هر چه ظاهر آراسته و لباس‌های شیک‌تری به تن داشته باشید، احتمال یافتن خودرو افزایش پیدا می‌کند. از راننده‌ها توقع نداشته باشید فردی با لباس‌های کثیف، صورتی پژمرده و ظاهری نامتعارف را سوار کنند! اگر دوربین دارید، آن را دور گردن خود آویزان کنید. این کار در جلب اعتماد رانندگان تاثیرگذار است. البته باید ریسک جلب توجه دزدان را در نظر داشت. این موضوع یکی از مشکلات اصلی هیچهایک به شمار می‌رود. باید تلاش کنید در عین عدم جلب توجه رانندگان (بد)، توجه رانندگان (خوب) را به خود جلب کنید!

هیچهایک

بسته به منطقه و کشور، نحوه پوشش خود را تنظیم کنید. به عنوان نمونه برای یک هیچهایکر ایرانی داخل خاک کشور، پوشیدن لباس‌هایی نظیر رکابی و شلوارک، در برخی نواحی همچون روستاهای شمال کشور، دردسرساز خواهد شد. افراد محلی در بعضی مواقع به تندی با این موضوع برخورد می‌کنند.


فهرستی از مهم‌ترین لوازم برای هیچهایک

از فردی به فرد دیگر، مهمترین لوازم تفاوت دارند. با این حال برای یک هیچهایک همراه داشتن اقلام زیر ضروری است. در صورت نداشتن آن‌ها، حتما این وسایل را تهیه کنید.

 • نقشه
 • کلاه
 • چاقوی سوئیسی
 • چتر یا پانچو
 • کرم ضد آفتاب
 • پاوربانک
 • گوشی موبایل ساده
 • خوراکی‌های سبک
 • پول نقد
 • کوله پشتی بزرگ و مسافرتی

نگهداری از لوازم در هیچهایک

لوازم ضروری همچون پول نقد، کیف پول، مدارک نظیر کارت ملی و پاسپورت را در کیفی متفاوت از کوله پشتی روی دوش خود نگهداری کرده و آن‌ها را همیشه نزد خود نگه دارید. به این ترتیب در صورت نیاز به ترک سریع یک محل، مجبور به توقف برای یافتن و بیرون آوردن ‌آن‌ها نخواهید شد.

در صورتی که به تنهایی سفر می‌کنید، کوله پشتی را همراه با سوار شدنتان به خودرو به درون آن برده و دقیقا همزمان با خروج، از ماشین بیرون بیاورید. وقتی که در زمان سوار شدن ابتدا کیف را درون اتومبیل قرار داده و حین خروج نیز اول خودتان بیرون می‌آیید، در صورت  مشکل‌دار بودن راننده، با یک نیش گاز، همه وسایلتان به غارت برده خواهند شد! تا جای ممکن لوازم را داخل صندوق عقب قرار نداده و آن‌ها را نزد خودتان نگه دارید.

با توجه به ازدیاد وسایل و تلنبار شدنشان داخل یک کوله، احتمال گم شدن آن‌ها بالا می‌رود. پیش از ترک خودرو زیر پایتان را گشته و از قرارگیری همه لوازم سر جای خود مطمئن شوید. در صورت گم شدن هر چیز، توهم به سرقت رفتن آن در داخل خودرو، شما را اذیت خواهد کرد!

در صورت نیاز به خرید کردن یا رفتن به سرویس بهداشتی، لوازمتان را همراه ببرید. یکی از دلایل تاکید برای قرار ندادن کوله پشتی در صندوق عقب ماشین، آسودگی برای این کار است. احتمال گم کردن ماشین بعد از دور شدن از آن، ترک محل توسط راننده به خاطر رخ دادن یک حادثه یا عجله وی و در کل قطع ارتباط با راننده اتومبیلی که تا چند دقیقه پیش سوار آن بودید، وجود دارد. ممکن است وی قصد سوئی نداشته باشد، اما به خاطر بی‌توجهی به جا ماندن وسایل شما در خودروی او، آن‌ها را با خود به ناکجا آباد ببرد!


آخرین نکات درباره هیچهایک

قبل از سفر از همه مدارک مهمی که همراه می‌برید، اسکن تهیه کرده و آن را در دنیای مجازی، همچون ایمیل خود، حساب کاربری گوگل درایو، دراپ باکس یا هر مکان حفاظت شده دیگری نگهداری کنید. تعدادی کارت اعتباری همراه داشته باشید و برای همه آن‌ها موبایل بانک را فعال کنید. در این صورت، با گم شدن یکی از آن‌ها، قادر به واریز وجه به بقیه خواهید بود. با توجه به الزامی شدن دریافت رمز دوم پویا، قبل از هیچهایک نسبت به فعال‌سازی آن اقدام کنید.

یک هیچهایکر باید جسور باشد. به عنوان نمونه اگر فردی هستید از خوابیدن در خانه به تنهایی ترس دارید، به نظر هیچ هایکینگ برایتان مناسب نیست. ممکن است شرایطی بدتر از آن چه از قبل پیش‌بینی کرده‌اید، رخ بدهد. همه اتفاقات به سوار شدن در خودرویی با راننده غیر موجه ختم نشده و اتفاقات مختلفی محتمل هستند. فراموش نکنید ماجراجویی، دو سمت دارد. هر چه لذت آن بیشتر باشد، احتمال خطر بیشتر است.

یک هیچهایکر باید اطلاعات عمومی زیادی داشته باشد. به عنوان نمونه باید روش‌های آرام کردن، گریختن یا دفع حیوانات مختلف را بدانید. روشن کردن یا عدم روشن کردن آتش در مناطقی خاص، تنها گوشه‌ای از جزئیاتی است که هیچهایک باید نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کند. اگرچه در طول سفر تجربیات زیادی به دست خواهید آورد که برای سفرهای بعدی و حتی در زندگی عادی کاربرد دارند، اما همیشه تجربه ارزان و بدون دردسر به دست نمی‌آید. پیشگیری بهتر از درمان است.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*هیچهایک (هیچ هایکینگ) چیست ؛ راهنمای جامع رایگان‌سواری! را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۱۵ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۵۰
دیدگاه ها

  *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

  شما
  همین حالا
  ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو