راهنمای گردشگری و تور

با سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول آشنا شوید


حمل و نقل عمومی در استانبول از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. هر چه باشد، استانبول مهم‌ترین شهر ترکیه به شمار می‌رود و برای جابه‌جایی توریست‌ها داخل شهر می‌بایست بهای زیادی به حمل و نقل عمومی در استانبول داده شود.

استانبول شهری بسیار بزرگ بوده و به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود. در واقع تنگه بسفر را باید حائلی بین دو نیمه استانبول دانست، شهری که مساحت آن حدود 5500 کیلومتر مربع است. این میزان را باید با مساحت 730 کیلومتر مربعی تهران مقایسه کرد! در نتیجه سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول باید بسیار پیشرفته و پیچیده باشد، در غیر این صورت جوابگوی نیاز توریست‌ها برای جابه‌جایی در قسمت‌های مختلف شهر نخواهد بود.

حمل و نقل عمومی در استانبول

ابتدا در نظر داشته باشید مرکز شهر استانبول میدان تکسیم محسوب می‌شود. اگرچه سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول قوی بوده و جابه‌جایی بین قسمت‌های مختلف شهر کار دشواری نیست، اما با توجه به مساحت بسیار گسترده شهر، در صورتی که محل اقامت شما از مرکز شهر دور باشد، برای رفتن از گوشه‌ای به گوشه دیگر و دیدن مکان‌های دیدنی مختلف، هر روز زمان قابل توجهی را فقط در راه تلف خواهید کرد. پس در زمان خرید تور استانبول به موقعیت جغرافیایی آن و مجاورتش با مرکز شهر، میدان تکسیم، توجه کنید. پیشنهاد می‌کنیم بعد از آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول مطلب بررسی سیستم حمل و نقل عمومی بانکوک را نیز مطالعه کنید.

تاکسی

تاکسی همیشه دم دست‌ترین وسیله در سیستم حمل و نقل عمومی به شمار می‌رود. در استانبول نیز این ماشین‌ها همیشه در دسترس هستند، اما تعرفه‌های بالایی دارند. با توجه به این هزینه، استفاده از تاکسی تا جای ممکن پیشنهاد نمی‌شود، مگر این که دسترسی به قسمت مورد نظر از شهر با استفاده از دیگر قسمت‌های سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول امکان‌پذیر نباشد. حین سوار شدن به تاکسی، مخصوصا اگر راننده به غیر ترک بودن شما پی برد، حتما از روشن بودن تاکسی متر اطمینان پیدا کنید، در غیر این صورت بعید نیست در نهایت مجبور به پرداخت هزینه‌‌ای گزاف شوید!

حمل و نقل عمومی در استانبولاتوبوس

این قسمت از حمل و نقل عمومی در استانبول به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود. اگرچه در برخی مسیرها و در برخی ساعت‌های روز، این اتوبوس‌ها پرازدحام هستند، اما برای رفتن به قسمت‌های مختلف شهر با هزینه‌ای کم، بسیار مناسب محسوب می‌شوند. مخصوصا به منظور بازدید از مکان‌های دیدنی شهر بهترین وسیله‌ها همین اتوبوس‌های درون شهری به شمار می‌روند، چرا که در اطراف تمامی مکان‌های دیدنی مهم، یک ایستگاه اتوبوس در نظر گرفته شده است. حین استفاده از اتوبوس‌های دولتی می‌بایست هزینه سفر را با بلیط اعتباری یا یکبار مصرف پرداخت کنید، اما اتوبوس‌های خصوصی به صورت نقدی هم کرایه دریافت می‌کنند.

حمل و نقل عمومی در استانبولمتروباس

متروباس یکی از جالب‌ترین اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول محسوب می‌شود. در مسیر در نظر گرفته شده برای عبور این اتوبوس‌های قطاری و طویل، 45 ایستگاه وجود دارد. بهتر است پیش از سوار شدن به متروباس استانبول حتما از قبل نقشه آن را تهیه کنید تا بدانید برای رفتن به مکان‌های دلخواهتان، دقیقا باید در کدام ایستگاه پیاده شوید.

مترو

متروی زیرزمینی استانبول برای اولین مرتبه در شهر 1992 آغاز به کار کرد. در ابتدا تنها یک خط شامل 6 ایستگاه بین میدان تکسیم و لونت وجود داشت. امروز متروی این شهر یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول به شمار رفته و از چندین خط دارای تعداد زیادی ایستگاه تشکیل می‌شود. بد نیست بدانید ایستگاه مرکزی متروی استانبول در میدان تکسیم قرار دارد.

حمل و نقل عمومی در استانبولمتروی سبک

برخلاف متروی زیرزمینی عادی، این قسمت تنها از دو خط تشکیل می‌شود، اما در مقایسه با آن، نزدیک به 3 سال عمر بیشتری دارد. اولین خط متروی سبک استانبول در سال 1989 میلادی تاسیس شد و مسافران را از آکسارای تا کارتال تپه برد. این خط باز هم توسعه پیدا کرد و در سال 2002 به فرودگاه آتاتورک رسید. در حال حاضر تعداد ایستگاه‌های اولین خط متروی سبک شهر 18 مورد است. دومین خط در سال 2007 بین ایدرنه کاپه و مسجیدی سلام به راه افتاد. دومین خط از 22 ایستگاه تشکیل می‌شود.

قطار کابلی

استانبول دو خط ریل زیرزمینی نیز داشته و رفت و آمد درون شهری از طریق آ‌ن‌ها امکان‌پذیر است. از لحاظ قدمت می‌توان آن را دومین قطار شهری زیرزمینی دنیا دانست. در سرتاسر قاره اروپا، این اولین قطار شهری زیرزمینی به شمار می‌رود. حتی اگر رفت و آمد با استفاده از دیگر وسایل برایتان آسوده‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تر است، بد نیست حداقل برای تفریح نیز سری به سیستم قطار شهری زیرزمینی استانبول بزنید.

تراموا

تاسیس تراموای استانبول به نیمه‌های قرن نوزدهم برمی‌گردد، به همین دلیل قدمت زیادی دارد. تراموای استانبول کار خود را در سال 1869 میلادی آغاز کرد و در سال 1912 کنار گذاشته شد. با توجه به قدیمی بودن تراموای این شهر، حرکت آن با استفاده از نیروی محرکه الکتریکی یا حتی دیزلی نبود و به وسیله اسب حرکت می‌کرد! با گذشت چندین دهه، در نهایت در سال 1966 میلادی قطار برقی به سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول اضافه شد. البته شهرداری در سال 1990 میلادی تصمیم گرفت در نیمه اروپایی شهر تراموای سنتی را مرتبه‌ای دیگر راه‌اندازی کند، اما از آن استقبال نشد. تراموای مدرن استانبول از دو خط تشکیل می‌شود که به ترتیب 31 ایستگاه و 22 ایستگاه دارند.

*با سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول آشنا شوید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی

هزینه زندگی در دبی
how much does it cost to live in dubai
8 وبسایت خرید آنلاین برتر در دبی:
8 best online shopping websites in dubai
یافتن کار در دبی
get a job in dubai
بهترین مکان ها برای خرید لوازم الکترونیکی در دبی
dubai electronics shopping best places to buy electronics in dubai
تحصیل در مدارس دبی
going to school in dubai
زبان ، مذهب و واحد پول در دبی
language religion currency in dubai
سفر به دبی در تابستان
travel to dubai in summer 2
قوانین مالی و حمل پول در دبی
financial and carry money in dubai

برچسب ها :

رزرو تور
رزرو هتل و ترنسفر
رزرو بلیط
اخذ ویزا

چنانچه تمایل دارید با شما تماس گرفته شود فرم زیر را تکمیل نمایید و دکمه ثبت درخواست را بزنید. کارشناسان بیسان گشت با شما تماس می گیرند.

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

آذر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 
 
 
 
 
 
دی ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰