راهنمای گردشگری و تور

اطلاعاتی مفید درباره مترو دبی


دسترسی به اولین ایستگاه مترو دبی به معنی دسترسی راحت به سرتاسر شهر است. در این مطلب قصد داریم به بررسی نکاتی مهم درباره مترو شهر دبی بپردازیم.

با وجود تعدد بخش‌های سیستم حمل و نقل عمومی شهر دبی، اغلب افراد ساکن در این شهر استفاده از مترو را به بقیه موارد همچون اتوبوس یا مونوریل ترجیح می‌دهند. متروی شهر دبی از ساعت 6:30 کار خود را آغاز کرده و تا ساعت 23:30 سرویس‌دهی می‌کند. به همین دلیل فارغ از زمانی که طی تور دبی خود مشغول گشت و گذار در شهر هستید، همواره خواهید توانست خیلی سریع و راحت به هتل های دبی، محل اقامت خود، دسترسی داشته باشید.

با وجود مساحت زیاد شهر دبی، سیستم قطار زیر زمینی آن تنها متشکل از دو خط است، اما در مجموع تعداد زیادی ایستگاه دارد. خط قرمز و سبز متروی شهر دبی را تشکیل می‌دهند. خط قرمز به طول 52 کیلومتر، از 29 ایستگاه ایجاد شده است. با استفاده از این خط، منطقه‌ راشدیه در شرق شهر دبی به منطقه‌  جبل‌علی درغرب آن متصل می‌شود. جالب است بدانید بیشتر مسیر خط قرمز به صورت روگذر طراحی شده و از زیر زمین حرکت نمی‌کند.

نکاتی مهم درباره مترو دبی

همانند کارت‌های اعتباری که برای متروی شهر تهران یا دیگر شهرهای کشورمان وجود دارد، در سیستم حمل و نقل زیر زمینی شهر دبی نیز هر نفر تنها مجاز به استفاده از یک کارت مترو است. به عبارتی با استفاده از یک کارت، دو نفر نمی‌توانند وارد مترو شوند و هر یک باید کارت جداگانه‌ای در اختیار داشته باشد.

مترو دبیکارت‌های اعتباری متعددی وجود دارند. برای توریست‌ها، استفاده از کارت نقره‌ای پیشنهاد می‌شود. قیمت خود کارت 5 درهم بوده و می‌توان بسته به نیاز آن را شارژ کرد. مجددا همانند متروی شهر تهران، بسته به مسافتی که مسافر از زمان ورود تا خروج داخل مترو می‌پیماید، هزینه متفاوتی از کارت اعتباری وی کسر خواهد شد، به همین دلیل هزینه ثابتی برای استفاده از مترو دبی وجود ندارد.

اگر کارت خود را بیشتر از میزان مورد نیاز شارژ کرده باشید، نیازی به نگرانی نیست. در ایستگاه مقصد، با ارائه کارت نقره‌ای، علاوه بر دریافت 5 درهم مربوط به آن، بقیه مبلغ شارژ داخل کارت نیز عودت داده خواهد شد. در صورت طولانی شدن مدت زمان سفرتان، بهتر است در ایستگاه مقصد کارت را تحویل نداده و آن را تا آخرین روز اقامتتان در شهر دبی نگه دارید.

در صورتی که تنها برای یک روز، قصد استفاده از متروی دبی را دارید، استفاده از کارت قرمز یک روزه گزینه بهتری است. قیمت این کارت 16 درهم است، اما با خرید آن قادر خواهید بود برای یک روز، به صورت نامحدود از مترو دبی استفاده کنید.

مترو دبیبد نیست بدانید جویدن آدامس، خوردن و آشامیدن در سیستم متروی مهمترین شهر امارات ممنوع است. اگر این قوانین را رعایت نکنید، محکوم به پرداخت 100 درهم جریمه خواهید شد. قرار دادن پا روی صندلی و کشیدن ترمز اضطراری بدون دلیل موجه، محکوم به پرداخت 500 درهم و 1000 درهم جریمه است. به همین دلیل باید در مترو دبی خیلی محتاط عمل کنید تا تلاشتان برای صرفه‌جویی در زمان و مخصوصا هزینه به وسیله استفاده از مترو این شهر، به جریمه‌ای سنگین منتهی نشود.

حتی در زمان خلوت و خالی بودن صندلی‌های قطار‌ها، همچنان حق خوابیدن روی آن‌ها را ندارید. در صورت مشاهده باید 500 درهم به عنوان جریمه پرداخت کنید.

اینترنت رایگان مترو دبی

خوشبختانه دسترسی به اینترنت در سیستم حمل و نقل زیرزمینی شهر دبی برای مسافران فراهم شده است. به این منظور می‌توان به شبکه وای فای متصل و از دنیای اینترنت استفاده کرد. نام شبکه اینترنت بی‌سیم متروی دبی Wifi UAE است. بعد از یافتن، به منظور اتصال باید شماره موبایل خود را وارد کنید. در نتیجه استفاده از آن منوط به در اختیار داشتن یک شماره تلفن همراه معتبر است.

پیش از اتصال یک فرم ثبت نام در اختیارتان قرار می‌گیرد. باید آن را پر و سپس ارسال کنید. بعد از ارسال قادر به استفاده از وای فای مترو شهر دبی خواهید بود. برخلاف تصور سرعت اتصال بالا است و بعید نیست شما را به منظور استفاده بیشتر و بیشتر از اینترنت رایگان به چرخ‌زنی داخل مترو تشویق کند!

واگن مخصوص بانوان

همانند متروی شهر تهران، در قطارهای زیرزمینی شهر دبی نیز دو بخش مخصوص بانوان در نظر گرفته شده و ورود آقایان به آن‌ها ممنوع است. این تنها یکی از دو کار اکیدا ممنوع در مترو شهر دبی محسوب می‌شود!

ممنوعه‌ها در مترو دبی

علاوه بر ورود آقایان به متروی دبی، اعمال دیگری نیز در آن ممنوع تلقی می‌شوند. به عنوان نمونه باید به استفاده از کارت‌های شخصی افراد دیگر و نشستن در مکان‌های ویژه همچون قسمت مخصوص افراد با ویلچر اشاره کرد.

فراموش نکنید خوردن و آشامیدن اکیدا ممنوع بوده و با فرد متخلف برخورد خواهد شد. خوابیدن روی صندلی‌ها، یکی دیگر از ممنوعه‌ها به شمار رفته و به پرداخت جریمه‌ای 200 درهمی ختم خواهد شد. همچنین اگر فردی حین تلاش برای عبور از گیت بدون کارت دستگیر شود، باید برای جریمه مبلغ مشابهی پرداخت کند.

قیمت بلیط

کارت‌های اعتباری مورد استفاده برای تردد در قطار زیرزمینی شهر دبی با نام نول کارت شناخته می‌شود. منظور از نول در زبان عربی کرایه است. نول کارت قرمز تقریبا متداول‌ترین نوع به شمار می‌رود. اگر قرار است کمتر از ده مرتبه از مترو دبی استفاده کنید، خرید آن به صرفه خواهد بود. مدت زمان استفاده از آن 90 روز است. به عبارتی می‌توانید طی سه ماه، ده مرتبه وارد مترو شهر شوید. گفتنی است با استفاده از آن فقط قادر به ورود به مترو یا اتوبوس‌های شهری بوده و نمی‌توانید برای هر دو از نول کارت قرمز استفاده کنید. قیمت آن 2 درهم است.

نول کارت نقره‌ای نوع دیگری است. می‌توان آن را تا سقف 5 هزار درهم شارژ کرد! مزیت آن، امکان استفاده از کارت در دیگر قسمت‌های سیستم حمل و نقل عمومی شهر دبی همچون اتوبوس‌های شهری است. برای خرید آن باید 25 درهم پرداخت کنید. از این مبلغ، 14 درهم به عنوان اعتبار اولیه و 11 درهم مربوط به هزینه صدور کار است. برای استفاده از آن محدودیت زمانی ندارید.

مونوریل دبی

مترو دبیمترو تنها قطار شهری دبی نیست. برای یک مسیر مشخص، یک سیستم قطار هوایی یا همان مونوریل نیز در نظر گرفته شده است؛ رفت و آمد به جزیره نخل جمیرا دلیل استفاده از مونوریل دبی است. بد نیست بدانید در سرتاسر خاورمیانه، این اولین مونوریل به شمار می‌رود.

*اطلاعاتی مفید درباره مترو دبی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی

هزینه زندگی در دبی
how much does it cost to live in dubai
8 وبسایت خرید آنلاین برتر در دبی:
8 best online shopping websites in dubai
یافتن کار در دبی
get a job in dubai
بهترین مکان ها برای خرید لوازم الکترونیکی در دبی
dubai electronics shopping best places to buy electronics in dubai
تحصیل در مدارس دبی
going to school in dubai
زبان ، مذهب و واحد پول در دبی
language religion currency in dubai
سفر به دبی در تابستان
travel to dubai in summer 2
قوانین مالی و حمل پول در دبی
financial and carry money in dubai

برچسب ها :

رزرو تور
رزرو هتل و ترنسفر
رزرو بلیط
اخذ ویزا

چنانچه تمایل دارید با شما تماس گرفته شود فرم زیر را تکمیل نمایید و دکمه ثبت درخواست را بزنید. کارشناسان بیسان گشت با شما تماس می گیرند.

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

آذر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 
 
 
 
 
 
دی ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰