با اولین گردشگران تاریخ بیشتر آشنا شویم:

از گذشته های دور گردشگری و سفر اهمیت بالایی داشته است اما  این که اولین گردشگران تاریخ چه کسانی بوده اند باید گفت سومری ها اولین  بنیان گذار کسب و کار سفر بوده اند که به 6 هزار سا...

از گذشته های دور گردشگری و سفر اهمیت بالایی داشته است اما  این که اولین گردشگران تاریخ چه کسانی بوده اند باید گفت سومری ها اولین  بنیان گذار کسب و کار سفر بوده اند که به 6 هزار سال قبل باز می گردد

گردشگری از آغاز :

هنگامی که سخن از گردشگری به میان می اید ، ذهن ما ناخود آگاه به کسانی معطوف می شود که برای دیدن جاذبه ای خاص ، دیدار دوستان و اقوام ، گذراندن اوقات فراغت به سفر میرفته اند و یا میروند از دیرباز انسان ها مسافت های طولانی را از طریق خشکی و آب برای دیدن آن چیزی می پیموده اند که اگر در معرض دیدشان و یا در نزدیکی محل زندگیشان بوده کمتر به آن توجه می کرده اند . دلیل آن هم می تواند این موضوع باشد که طبیعت چنان نظمی دارد که ما را به دیدن پدیده های دور دست ترغیب می کند و این در حالی است که از دیدن مناظر نزدیک خودمان غافلیم و یا این که هر نیازی که به آسانی برطرف می شود جذابیت خود را از دست می دهد . همچنین علت آن میتواند این باشد که ما لذت دیدن آن چیزی را که در دسترس است به تعویق می اندازیم . به هر علتی ما دیدن جاذبه های شهر و یا محیط اطراف خود را به راحتی از دست می دهیم ، حتی ممکن است اصلا آنها را نبینیم یا در باره آنها چیزی نشنیده باشیم . گردشگران در گذشته های دور بی شک تفاوت های عمده ای در نوع سفرشان نسبت به گردشگران حال حاضر بوده است  . عمده ترین های آن تحولات در حمل و نقل ، اقامت و یا تعداد آثاری باشد که در گذشته بی شک خیلی کمتر از حال حاضر بوده است چرا که در طول تاریخ آثار های مختلفی در هر مکان و کشور به وجود آمده و حاصل آن شده مجموعه زیادی که امروزه در دسترس است .

مسافران قرن بیست و یکم در حالی که با سختی در حال حمل چمدان های خود به سمت هواپیما و سفر به مقاصد دور هستند با خود می اندیشند که تجربه آنها تجربه ای مدرن و منحصر به فرد خواه بود ، اما در صف های طولانی، سفر ها از عهد باستان آنها در زمره اخرین ها هستند . از زمان اولین سفر با انواع روش های جابه جایی از حیوانات و چهارپایان تا هواپیماهای جت  و فراصوت و از انواع اقامت گاه ها از کلبه های محقر تا هتل های اوور لوکس پنج ستاره برای خدمت رسانی به گروه های بی شماری مسافر فراهم شده است . مسافران گذشته نیز مانند مسافران امروزی به تنهایی سفر نمی رفتند . گفتنیست که راهنمایان سفر و مشاوران اقامت گاه ها از اولین صاحبان مشاغل گردشگری برای اولین گردشگران تاریخ  بوده اند که تا حال حاضر نیز به همراه گردشگران بوده اند.

تور استانبول


اولین گردشگران تاریخ :

تاریخ در دسترس چند گروه را دسته بندی کرده است که میتوان آنها را به عنوان اولین گردشگران تاریخ در نظر گرفت اما همه این اولین ها می توانند قبل تری هم داشته باشند که در دسترس تاریخ نبوده و نتوانسته اند آنها را ثبت کنند و اطلاعاتشان را به نسل های بعد انتقال دهند . در ادامه با مجله بیسان گشت باشید تا با اولین گردشگران تاریخ بیشتر آشنا شویم :


سومری ها اولین بنیان گذاران سفر:

سومری ها نخستین شهر نشینان تاریخ هستند که در جنوب بین االنهرین بوده اند و کار های فراوانی چون اختراع پول ، اختراع خط میخی و از همه مهم تر در صنعت گردشگری  می توان اختراع چرخ دانست که موجب تحولات مهمی در تاریخ گردند . به طوری که سومر ها را می توان بنیان گذاران سفر و کسب کار گردشگری دانست . بی شک سومری ها  که 4000 سال قبل از میلاد عامل تحولات زیادی در دنیای بشری بوده اند را نخستین گردشگران تاریخ دانست . آنها با مهاجرت خود به بین النهرین و ایجاد زندگی شهر نشینی و ایجاد هنر و معماری خاص خود شروعی بر سفر و گردشگری را ایجاد کرده اند . لذا سومری ها با قدمتی بیش از 6 هزار سال نخستین گردشگران تاریخ هستند .

سومری ها سومری ها


اولین سفر ها با کشتی های مصری

3 هزار سال پیش کشتی های تفریحی از مصر سازماندهی شدند و شروع به فعالیت کردند . شاید نخستین سفرهای مصریان  با هدف ایجاد صلح و ارتباط بین ممالک دیگر بوده است  که توسط ملکه سرزمین پانت  در ساهل شرق آفریقا و ملکه هاتشبسات حدود 1480 سال قبل صورت گرفته است .جالب است بدانید توضیحاتی از این سفر ها در کولور بر دیوارهای معبد دیر ال بحری در کولور در آن زمان نوشته شده است که میتواند سندی قوی بر گردشگری در آن زمان باشد که باعث حیرت بسیاری از گردشگران کنونی میشود و میتواند برای هر گردشگری لذت بخش و جذاب باشد  .

کشتی مصری ها کشتی مصری ها


جذب گردشگر از طریف معابد فراعنه:

شاید ایده های جذب گردشگر و گسترش کسب و کار از طریق گردشگری به 2700 سال پیش توسط فراعنه آن زمان برگردد . زمانی که آنها برای ساخت معابد خود از سنگ های ریز و درشت استفاده می کردند تا بتوانند در مجاورت دره نیل ، محلی که برای گردشگران دارای محیطی مورد پسندی بود گردشگری را در بین ماجراجویان زمان خود به جای بگذارند . معابدی چون مجسمه ابوالهول و جوسر و اهرام ثلاثه در گیزا و مجموعه ای از اهرام را در ابوشیر . همین معابد باعث جذب گردشگران زیادی گردید و بسیاری از آنها حتی اهداف مذهبی هم نداشتند اما برای بازدید به همراه افراد آن مکان ها به عبادت می پرداختند تا از آداب و رسوم این نوع معابد اگاه شوند با باعث لذت و گذراندن اوقات فراغتشان گردد .


نشانه های قلم زنی بر آثار تاریخی

از گذشته های دور گردشگران علاقمند به بر جای گذاشتن نام خود و یا یادگاری و نوشته ای بر روی آثار تاریخی بوده است . همین نوشته ها و نوع خطی که بر روی آثار قدیمی وجود دارد نشان از وجود گردشگران از گذشته های دور است . برخی تاریخ شناسان توانسته اند قدمت این نوشته ها را بررسی و حساب کنند اما این که اولین نوشته ها مربوط به چند سده قبل میباشد به صورت دقیق حاسبه نشده است . برخی نام خود را با اشیا تیز بر روی آثار به جای میگذاشتند و برخی خلاصه ای از سفرشان را برای مسافران و گردشگران بعد از خود به یادگار می نوشتند که به زبان فرانسوی به این کار گرافیتی یا قلم زنی می گویند .

 

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*با اولین گردشگران تاریخ بیشتر آشنا شویم: را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۳ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۳۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو