راهنمای گردشگری و تور

بررسی جزئیات سفر با موتورسیکلت


سفر با موتورسیکلت سراسر هیجان است. البته این نوع سفر دارای جزئیات فراوانی است و باید به همه آن‌ها توجه ویژه کرد. در این مطلب به بررسی چگونگی سفر با موتور می‌پردازیم.

یکی از قسمت‌های ماجراجویی، سفر با استفاده از هر وسیله‌ای به جز خودروهای معمولی است! به عنوان نمونه می‌توان به کمپر ون یا موتورسیکلت اشاره کرد. در مطلب «درباره کمپر ون‌ و زندگی در آن بیشتر بدانید»، به سبک سفر و مخصوصا زندگی در این خانه‌های قابل حمل اشاره کردیم. امروز نوبت بررسی ابعاد و جزئیات سفر با موتورسیکلت است.

سفر با موتورسیکلت سراسر هیجان است و در این موضوع هیچ شکی وجود ندارد. با توجه به رشد صنعت، امروز وسایل نقلیه زیادی درست با این هدف ساخته شده‌اند. به عبارتی افرادی که سفر با استفاده از موتورسیکلت را دوست دارد، مدل‌های متفاوتی را در مقایسه با موتورسیکلت‌های متداول در سطح شهرها خریداری می‌کنند.

خرید وسیله مناسب برای سفر با موتورسیکلت

حتما باید محصولی مطمئن از یک برند خوب تهیه کنید و خساست در این زمینه، گران تمام خواهد شد. به عبارتی هرگز استفاده از موتورسیکلت‌های ساخت شرکت‌های متفرقه برای رفتن به مسافرت پیشنهاد نمی‌شود. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، هر چه وسیله نقلیه شما دارای برند معتبرتر و جهانی‌تر باشد، مراکز خدماتی آن متعددتر بوده و بهتر می‌توانید در طول مسیر سرویس دریافت کنید.

البته نباید یک موتورسیکلت بسیار خاص خریداری کنید، چرا که تعمیر آن در صورت بروز مشکل دشوار خواهد بود. به عبارتی در مسیر، احتمال برخورد کردن با یک تعمیرگاه بسیار حرفه‌ای پایین است، به همین دلیل بهتر است از برندهای خوب، یک موتورسیکلت متداول و همه گیر را انتخاب کنید و زیاد به فکر مدل‌های کاملا خاص نباشید. پیدا کردن لوازم یدکی برای آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

سفر با موتورسیکلت

بهترین انتخاب، خرید از میان موتورسیکلت‌های کروز است. آن‌ها برای سواری دادن در مسیرهای طولانی طراحی شده و نشستن روی آن‌ها برای مدت زمان طولانی، خسته‌کننده نخواهد بود. در این دسته موتورها، شاسی بسیار نرم طراحی شده و ارتفاع زیاد نیست. برخلاف اغلب موتورسیکلت‌ها، محل قرارگیری پا به صورت کاملا عمودی طراحی نشده است تا راکب مجبور به قرار دادن پای خود به صورت نود درجه‌ای نباشد.

سفر با موتورسیکلت کروز هم برای راکب و هم برای ترک نشین بسیار راحت است. زین آ‌ن‌ها نرم بوده و روی هم رفته، با هدف کاهش خستگی افراد سرنشین در مسیرهای طولانی طراحی شده‌اند. رینگ و لاستیک آن‌ها در مقایسه با بقیه پهن‌تر است.

در کشور ایران گزینه‌های متعددی برای خرید در این سبک وجود دارد. معروف‌ترین و یکی از بهترین مدل‌ها را باید باید باجاج اونجر دانست. این موتور یک کروز واقعی نیست، اما در طراحی آن، از کروزها الهام گرفته شده است. تجربه نشان داده سواری روی اونجر اصلا خسته‌کننده نیست. همانطور که از روی نام محصول پیداست، ساخت شرکت هندی باجاج است. موتور آن 220 سی سی بوده و به صورت چهارزمانه کار می‌کند. توان آن 18 اسب بخار است. گفتنی است یک نسخه 200 سی سی نیز از اونجر وجود دارد، اما خرید آن مخصوصا در صورت تمایل برای سفر با موتورسیکلت پیشنهاد نمی‌شود.

موتور اونجر

سرعت آن به راحتی به 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد، به همین دلیل برای حرکت در جاده دچار مشکل نخواهید شد. البته اساس طراحی موتورهای کروز که در بالا به آن اشاره کردیم را نباید فراموش کنید: آن‌ها برای راحت نگه داشتن راکب در مسیرهای طولانی طراحی شده و برای در اختیار داشتن شتاب و بیشینه سرعت زیاد گزینه‌های خوبی به شمار نمی‌روند.

با در نظر گرفتن قیمت کنونی انواع وسایل نقلیه در بازار کشورمان، برای رفتن به سفر با استفاده از موتورسیکلت کروز، باجاج اونجر بهترین گزینه محسوب می‌شود. سایر موارد دارای قیمت‌های بسیار بالایی بوده یا از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. به عنوان چند گزینه مناسب دیگر فارغ ازقیمت آن‌ها می‌توان به هیوسانگ آکویلا و رگال فالکن اشاره کرد.

همراه داشتن وسایل مختصر

در زمان سفر با یک موتورسیکلت، سقفی با باربند و صندوق عقبی با فضای زیاد در اختیار ندارید، به همین دلیل باید فقط مهمترین لوازم را همراه خود بردارید. سنگین شدن وسیله، از لذت سفر می‌کاهد. البته می‌توانید به وسیله نصب کیف‌های مخصوص روی موتورسیکلت، فضای ذخیره‌سازی بار در آن را به میزان قابل توجهی افزایش بدهید.

همراه داشتن لوازم ضروری برای موتور

همانند زمان مسافرت با اتومبیل، باید پیش از سفر، چک و تیک‌های ضروری را انجام بدهید. به عنوان نمونه از سلامت ترمزها اطمینان پیدا کرده و در صورت استفاده از ترمز دیسکی، میزان روغن آن را بررسی کنید. اگر زمان زیادی از آخرین مرتبه تعویض روغن موتور می‌گذرد، از آن جایی که قرار است مسافت زیادی را طی کنید، حتما آن را تعویض کنید.

اگر وسیله شما فاقد هندل پایی است، حتما از وجود شارژ کافی داخل باتری اطمینان پیدا کنید. ممکن است بعد از این که برای استراحت در گوشه‌ای اطراق و وسیله را خاموش کردید، به خاطر تمام شدن باتری، قادر به روشن کردن مجدد آن نباشید! روی هم رفته، هر قسمتی که احتمال اتمام آن در میانه راه وجود دارد را بررسی کنید.

احتمالا در طول مسیر به تاریکی برخورد خواهید کرد. پیشنهاد ما این است که حین سفر با موتورسیکلت، شب‌ها تا جای ممکن از راندن در جاده خودداری کنید. در صورت لزوم، حتما چراغ‌هایی با نور زیاد روی وسیله نصب کنید. در صورت تردد از یک جاده دو طرفه بدون حفاظ همچون بخش‌هایی از جاده چالوس، اهمیت این کار چند برابر می‌شود!

بسته به ظرفیت باک و مسافت، ممکن است به بنزین احتیاج پیدا کنید. با کمی محاسبه به راحتی می‌توانید میزان ریسک اتمام بنزین در میانه راه را محاسبه کنید. در صورت نیاز، در یک بطری نوشابه، کمی بنزین با خود بردارید.

استفاده از لاستیک مناسب

اهمیت بررسی لاستیک‌ها به اندازه‌ای است که بررسی سلامت آن را جدا از دیگر اجزای موتور، در بخشی مجزا اعلام می‌کنیم. قبل از سفر، حتما لاستیکی مخصوص برای جاده تهیه کنید. داشتن آج روی لاستیک یکی از ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین نکات به شمار می‌رود که سهل انگاری در آن می‌تواند به حادثه‌ای ناگوار ختم شود.

طرح‌های آج لاستیک را می‌توان به دسته‌بندی‌های مختلفی همچون رگه‌ای، عرضی، ترکیبی عرضی و رگه ای و طرح بلوکی تقسیم کرد. حین حرکت در شهر، اهمیت استفاده از لاستیکی با آج چندان مشخص نیست، اما در زمان سفر با موتورسیکلت، مخصوصا وقتی جاده لغزنده شده و هوا برفی و بارانی است، به خوبی مشخص خواهد شد.

میزان چسبندگی لاستیک به جاده فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه ویژه داشت. منظور از این معیار، مدتی است که متوقف کردن وسیله در جاده‌ای خیس زمان می‌برد. وقتی سطح چسبندگی با جاده بالا باشد، خط ترمز کوتاه‌تر خواهد بود. بسته به این که در چه فصلی اقدام به رفتن به مسافرت با موتور سیکلت می‌کنید، به لاستیکی متفاوت با ویژگی‌های منحصربه‌فرد نیاز خواهید داشت. برای انتخاب بهترین گزینه با یک فرد حرفه‌ای مشورت کنید.

لباس و کلاه کاسکت حرفه‌ای

سفر با موتورسیکلت را هیجان‌انگیز خطاب کردیم. حال برای لذت بردن از این هیجان در عین به خطر نیفتادن سلامتی و جان خود، باید هزینه کنید. از آن جایی که حین حرکت در جاده، احتمالا سرعت بالایی دارید، حتما باید کلاه ایمنی استفاده کنید و هیچ استثنایی برای این قانون نمی‌توان قائل شد.

دلیل استفاده از کلاه، فقط ایمن نگه داشتن سر از ضربه‌های احتمالی در صورت برخورد با زمین نیست. به خاطر داشتن سرعت زیاد حین حرکت، اگر کلاه بر سر نداشته باشید، باد به صورت مستقیم و با سرعت بسیار زیاد وارد بینی شما شده و همچنین به پیشانی‌تان برخورد خواهد کرد. در صورت عدم توجه به این نکات، یک عمر درگیر خالی کردن چرک‌های سینوس خود خواهید شد.

اگر یک کلاه کاسکت حرفه‌ای خریداری کنید، قرار دادن آن روی سر هرگز خسته‌کننده نخواهد بود. اگر به عنوان یک موتورسوار در سطح شهر، قانون کلیدی استفاده از کلاه ایمنی را زیر پا گذاشته‌اید، در زمان سفر با موتورسیکلت باید حتما به آن پایبند بمانید. خرید و پوشیدن یک لباس حرفه‌ای را نیز از یاد نبرید.

*بررسی جزئیات سفر با موتورسیکلت را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره

هزینه زندگی در دبی
how much does it cost to live in dubai
8 وبسایت خرید آنلاین برتر در دبی:
8 best online shopping websites in dubai
یافتن کار در دبی
get a job in dubai
بهترین مکان ها برای خرید لوازم الکترونیکی در دبی
dubai electronics shopping best places to buy electronics in dubai
تحصیل در مدارس دبی
going to school in dubai
زبان ، مذهب و واحد پول در دبی
language religion currency in dubai
سفر به دبی در تابستان
travel to dubai in summer 2
قوانین مالی و حمل پول در دبی
financial and carry money in dubai

برچسب ها :

دسته بندی اماکن

خرید
۰ مورد
هتل
۰ مورد
تفریح و سرگرمی
۰ مورد

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

آبان ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 
 
 
 
 
 
 
 
آذر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰