سفر به کره شمالی خاطرات عجیبی را برای یک عکاس لهستانی رقم زد

سفر به کره شمالی با ریسک‌هایی همراه است. به جرات می‌توان گفت کره شمالی، پرحاشیه‌ترین کشور دنیا است، به همین دلیل کمتر فردی جرات سفر به شهرهایش را به خود راه می‌دهد. ...

سفر به کره شمالی با ریسک‌هایی همراه است. به جرات می‌توان گفت کره شمالی، پرحاشیه‌ترین کشور دنیا است، به همین دلیل کمتر فردی جرات سفر به شهرهایش را به خود راه می‌دهد.

در کره شمالی، خفقان بیداد می‌کند. رهبر این کشور هر چه که دوست دارد به خورد افکار مردم داده و آن طور که ترجیح می‌دهد، با مردم کشورش برخورد می‌کند. متاسفانه نحوه پرورش و رشد هر فرد در سیستم آموزشی این کشور به گونه‌ای است که این همه ظلم و استبداد را به جان خریده و دم نمی‌زند. طبیعی است با در نظر گرفتن وضعیت این کشور، کمتر فردی جرات سفر به کره شمالی را به خود راه می‌دهد.

مردم این کشور یک خدا از رهبرشان در ذهن ساخته و حتی از فکر بد درباره وی می‌ترسند، چرا که عقیده دارند او قادر به خواندن ذهن تک تک آن‌ها است. خاطرات سفر یک عکاس اهل لهستان به کشور کره شمالی، به شما کمک می‌کند درباره سفر به این کشور پرحاشیه تصمیم‌گیری کنید.

میخال هونیویچ در قالب یک گروه و تور مسافرتی، در سال 2015 به کشور کره شمالی سفر کرد. عکاسی در این کشور با محدودیت‌های فراوان همراه است، اما میخال هونیویچ موفق به گرفتن یک سری عکس خلاف قانون شد! عکس‌های وی تحت آلبومی به نام «حالا بروید بخوابید» در اینترنت منتشر شد و حواشی زیادی را در پی داشت، به طوری که پیام‌های مملو از نفرت و همراه با تهدید زیادی را به سمت وی روانه کرد.

شروع سفر به کره شمالی

عکاس لهستانی نام برده، با استفاده از قطار از خاک چین به کشور کره شمالی سفر کرد. یکی از اعضای گروه مسافرتی آن‌ها، فردی آمریکایی، تمایلی به استفاده از قطار نداشت و به همین دلیل سفر هوایی را انتخاب کرد. وی از این کار پشیمان شد و بعد از پیوستن به گروه در کره شمالی، به اشتباه در انتخابش اقرار کرد! بر اساس گفته‌های وی، هواپیمای در اختیار یک شرکت هواپیمایی متعلق به کره شمالی بسیار فرسوده بود و از نظر امنیت، در سطحی بسیار بسیار پایین قرار داشت.

همانطور که انتظار داشتیم، گروه مسافرتی آن‌ها، همانند هر مسافر خارجی دیگر به کشور کره شمالی، در بدو ورود با جدیت مورد بررسی قرار گرفت. فقط کنترل گذرنامه آن‌ها داخل خاک این کشور سه ساعت زمان طلب کرد. ماموران حتی محتویات لپ تاپ اعضا را نیز بررسی کردند! آن‌ها در این کار جدیت داشته و با دقت بین فایل‌ها کنکاش کردند، به طوری که در نهایت، تعدادی فایل مربوط به مستندهایی درباره کره شمالی و حتی یک مستند درباره یوگسلاوی را از لپ تاپ آن‌ها حذف کردند.

سفر به کره شمالی

یکی از حساسیت‌های اصلی آن‌ها فیلم‌های پورنوگرافی است. بر اساس گفته‌های میخال هونیویچ، ماموران فرودگاه به شدت آن‌ها را از همراه داشتن فیلم‌های مستهجن در لپ تاپ خود منع کردند، به طوری که در صورت مشاهده، به جای حذف این محتواها، لپ تاپ به طور کامل توقیف می‌شود.

میخال هونیویچ در خاطرات خود از سفر به کره شمالی نوشت هیچ یک از وسایل الکترونیکی آن‌ها از دست ماموران فرودگاه در امان نماند و گوشی هوشمند و دوربین‌های آن‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت. یک سری محدودیت در رابطه با حمل دوربین وجود دارد. در صورت استفاده از لنزی 220 میلی‌متری به بالا (لنزهای دارای قابلیت زوم بالا)، امکان رد شدن از گیت بررسی وجود ندارد.

گفتنی است میخال هونیویچ در سفر به کره شمالی فقط در پایتخت این کشور یعنی شهر پیونگ یانگ حضور داشت و در یک هتل مخصوص مسافران خارجی اقامت پیدا کرد. بر اساس تجربه این فرد، در صورتی که اهل کشور چین یا هر کشوری دیگر با دیدگاه کمونیستی نبوده و به صورت یک گروه به کره شمالی سفر کرده‌اید، بهترین کار، اقامت در هتل است!

امکان تردد به طبقه پنجم هتل محل اقامت میخال هونیویچ وجود نداشت، به طوری که حتی کلید شماره 5 نیز از روی آسانسور برداشته شده بود. دلیل این موضوع، حضور اتو وارمبیر، دانشجوی جنجالی آمریکایی، در این طبقه محسوب می‌شود. بد نیست بدانید اتو وارمبیر به جرم دزدیدن یک اعلامیه تبلیغاتی دستگیر و به پانزده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد. بعد از تلاش‌های فراوان آمریکا برای بازپس‌گیری او، اتو وارمبیر بلافاصله با بازگشت به وطن جانش را از دست داد.

این دانشجوی 22 ساله نزدیک به 17 ماه در زندان بود و در حالت کما به آمریکا تحویل داده شد. کره شمالی ادعا کرد وی چند روز بعد از محکوم شدن به تحمل پانزده سال حبس، بیمار شد و به کما رفت. دولت این کشور مدعی است بعد از بیمار شدن وی، ماموران به او در زندان قرص خواب دادند، اما دانشجوی آمریکایی در ادامه به کما رفت و هرگز بیدار نشد. علت بیمار شدن وی، مسمومیت در اثر خوردن کنسرو فاسد بیان شد، اما پزشک‌های آمریکایی این ادعا را تکذیب کردند. فراموش نکنید اتهام او، تلاش برای دزدیدن یک نشان تبلیغاتی از هتل بود، هتلی که عکاسی لهستانی در جریان سفرش در آن اقامت داشت. آیا همچنان به سفر به کره شمالی فکر می‌کنید؟

سفر به کره شمالی

عکاسی لهستانی به همراه دیگر اعضای گروه مسافرتی، از یک ساختمان نظامی بازمانده از جنگ کره دیدن کرد. این مکان در زمان سفر آن‌ها بازسازی شده و مکانی غیرنظامی محسوب می‌شد. دلیل اهمیت بسیار زیادی آن نزد مردم کشور کره شمالی، تعلق داشتنش به محل زادگاه و اقامتگاه کیم ایل سونگ، نخستین رهبر کره شمالی، محسوب می‌شود.

نکته مهمی که میخال هونیویچ در جریان سفر به کره شمالی متوجه آن شد، تردد تعداد کمی خودرو و استفاده بیشتر آن‌ها از دوچرخه برای حمل و نقل بود. متاسفانه دلیل این محدودیت، تلاش دولت برای پاکیزه نگه داشتن شهر و سرحال نگه داشتن مردم به وسیله تشویق به دوچرخه سواری نیست و موضوع از جای دیگری ریشه می‌گیرد.

یکی از مردم، در پاسخ به عکاس لهستانی درباره در اختیار داشتن یا نداشتن خودروی شخصی توسط وی، پاسخ داد در کشوری که می‌توان با استفاده از اتوبوس به همه جا رفت، به اتومبیل نیازی نیست. این گفته برخلاف ظاهر آن، به معنی تکمیل و گسترده بودن سیستم حمل و نقل عمومی نیست. در کره شمالی، مردم نمی‌توانند داخل کشور به راحتی سفر کنند. به این منظور باید مجوزهای لازم گرفته شود.

سفر به کره شمالی

تجربه سفر به کره شمالی از دیدگاه میخال هونیویچ نشان می‌دهد حتی اگر سرتاسر دنیا به جز کره شمالی را چندین مرتبه دیده‌اید، سفر را از ابتدا آغاز کرده و به جای دیدن کره شمالی برای اولین مرتبه، کشورهای دیگر را برای چندمین بار تماشا کنید! در طول سفر این عکاس لهستانی، همیشه دو راهنما به صورت اجباری همراه گروه آن‌ها بود. یکی در جلوی گروه و دیگری در پشت حرکت می‌کرد. در بین اعضای گروه، فرد آمریکایی بیشتر از بقیه تحت نظر قرار داشت.

نگاه‌ها به گروه به گونه‌ای است که احتمال دارد هر لحظه اشتباهی از آن‌ها سر بزند! طبق تجربه میخال هونیویچ از سفر به کره شمالی بدون حضور ماموران قادر به انجام هیچ کاری نبوده و با خروج از هتل، مراقب‌ها و راهنماها جلوی شما ظاهر خواهند شد. تلاش برای پیچاندن و دور زدن آن‌ها، به دردسرهای زیادی ختم خواهد شد.

اما چرا نام «حالا بروید بخوابید» توسط عکاسی لهستانی برای آلبوم عکس وی انتخاب شد؟ نظارت همیشگی روی گروه توریستی، نه تنها گردشگران، بلکه خود ماموران را نیز خسته می‌کند. یکی از آن‌ها از اعضای تور درخواست کرد به استراحت بپردازند. به این ترتیب ماموران مجبور نخواهند بود به طور پیوسته از شیشه وانتی که برای جابه‌جایی استفاده می‌کردند، برای کنترل، به آن‌ها زل بزنند! این گفته، ایده انتخاب اسم «حالا بروید بخوابید» را به ذهن عکاس لهستانی آورد.

بعد از گذشت روزهای نخست، گروه به موضوع همیشه تحت نظر بودن عادت کرد و دیگر در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی، تعجب نمی‌کرد. اما وضعیت عکاسی حین سفر به کره شمالی چگونه است؟


عکاسی در کره شمالی

سوژه‌های عکاسی اعضای گروه به شدت کنترل می‌شد. از طرفی با توجه به بررسی‌های اولیه در فرودگاه، هیچ یک لنز تله همراه نداشت، در نتیجه عکاسی از سوژه‌های دور امکان‌پذیر نبود. وقتی میخال هونیویچ یک مرتبه تصویری از یک سرباز از پشت گرفت،‌ با اعتراض شدید مراقب‌ها رو به رو شد. به راحتی نمی‌توان دوربین را هر سمتی گرفت! فراموش نکنید در طول سفر به کره شمالی همیشه تحت نظر هستید.

نکته دلهره‌آور درباره عکاسی در کره شمالی این است که اگر خارج از ضوابط اقدام به عکاسی کنید، اجازه خروج از کشور به شما داده نشده و در کشور ماندگار خواهید شد! البته میخال هونیویچ در نهایت توانست عکس‌هایی که دوست داشت را ثبت کند. او از ترفندهایی همچون استفاده از چندین کارت حافظه و پوشاندن عکس‌های غیر قانونی بین تعداد زیادی عکس گرفته شده از طبیعت استفاده کرد. روش دیگر وی برای دور زدن ماموران، استفاده از منوی به زبان لهستانی در دوربین عکاسی و گوشی بود. به این ترتیب ماموران به راحتی قادر به کنکاش درون فایل‌ها نبودند.

آیا این عکاسی لهستانی با در نظر گرفتن خاطراتی که از سفر به کره شمالی برایش باقی مانده، مجددا به آن سفر خواهد کرد؟ او اعتقاد دارد هزینه‌ای که برای تور کره شمالی پرداخت کرده، به جیب ظالم‌ترین و مخوف‌ترین دولت دنیا رفته است، به همین دلیل از سفر خود ابراز پشیمانی می‌کند.

از طرفی وضعیت درباره وی، با دیگر افرادی که به کره شمالی سفر کرده‌اند، بسیار متفاوت است. او به خاطر عکس‌های غیر قانونی که از این کشور به ثبت رسانده، به چهر‌ه‌ای منفور در آنجا تبدیل شده است. در یکی از پیام‌های نفرت‌انگیز ارسال شده برای عکاس لهستان گفته شد تعدادی از اهالی پیونگ یانگ به خاطر عکس‌های وی کشته شده‌اند!

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*سفر به کره شمالی خاطرات عجیبی را برای یک عکاس لهستانی رقم زد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۲۳ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو