جسد موسس گروه اجتماعی سوریه‌ای کلاه سفیدها در استانبول پیدا شد

کلاه سفیدها (White Hats) را باید نام یک گروه مدنی دانست که با هدف کمک به جنگ‌زدگان سوری تشکیل شده بود. چند روز پیش جسد موسس انگلستانی این گروه در منزلش در استانبول ترکیه پیدا شد. ...

کلاه سفیدها (White Hats) را باید نام یک گروه مدنی دانست که با هدف کمک به جنگ‌زدگان سوری تشکیل شده بود. چند روز پیش جسد موسس انگلستانی این گروه در منزلش در استانبول ترکیه پیدا شد.

جیمز لا مژرار موسس بریتانیایی گروه "دفاع مدنی سوریه" یا همان "کلاه‌ سفیدها" بود. ابتدا یکی از همسایه‌های وی به همراه یک دیپلمات خبر مرگ این فرد را منتشر کرد. در ادامه نوبت به رسانه‌های ترکیه‌ای رسید تا خبر مرگ موسس کلاه سفیدها را بازتاب کنند. جسد فرد نام برده در روز دوشنبه بیستم آبان ماه در منزلش در منطقه بی اوغلو شهر استانبول پیدا شد.

تور استانبول

بر اساس گزارش رویترز به نقل از یکی از دیپلمات‌ها، علت مرگ هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. طبق اعلام برخی رسانه‌ها، او از بالکن منزلش به پایین پرتاب شده است. با در نظر گرفتن فرضیه پرتاب از بالکن، بحث قتل مطرح می‌شود. برخی دیگر احتمال خودکشی را قویتر می‌دانند.

کمی از بنیان‌گذار کلاه سفیدها سوریه‌ای

جیمز لا مژرار پیشتر به عنوان یک مامور سرویس اطلاعاتی انگلستانی مشغول به کار بود. او پیش از این گروه "می‌دی رسکیو" را تاسیس کرده بود. بعد از تاسیس وایت هتس، اعضای می‌دی رسکیو مسئولیت آموزش نیروهایی که به صورت داوطلبانه به عضویت وایت هتس در می‌آمدند را بر عهده گرفتند.

این گروه همواره فعالیت‌های خود را مدنی و صلح طلبانه دنبال می‌کرد، با این حال کشورهای مختلف، واکنش‌های گوناگونی نسبت به آن داشتند. به عنوان نمونه کشورهای غربی و مخالفان دولت آقای بشار اسد رئیس جمهور کنونی کشور سوریه، همگی از کلاه سفیدها حمایت می‌کردند، مخصوصا این که موسس آن فردی انگلستانی بود. با این حال خود دولت سوریه و متحدان آن مثل روسیه، گروه وایت هتس را به فعالیت‌های جاسوسی و ارتباط با گروه‌های تروریستی متهم کردند.

کلاه سفیدها

تاسیس گروه اجتماعی کلاه سفیدها به سال 2013 برمی‌گردد. هدف اولیه از تاسیس این گروه فعالیت در مناطقی بود به وسیله بمباران مورد حمله قرار گرفته‌اند. از همان ابتدای تاسیس، کار جذب داوطلب آغاز شد. این گروه موفق شد با اعلام بی‌طرفی و نداشتن وابستگی به هیچ گونه حزب یا فردی، نزدیک به سه هزار عضو از مشاغل مختلف جذب کند. فعالیت آن‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال 2016، وایت هتس به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل انتخاب شد.

اگرچه دولت سوریه چندان به فعالیت کلاه سفیدها ایمان نداشت، اما بعد از مرگ موسس آن‌ها، دولت این کشور انگشت اتهام را به سوی سرویس‌های ویژه به رهبری سیا برد. به عقیده بشار اسد احتمال خودکشی جیمز لا مژرار بسیار ضعیف بوده و قطعا یکی از سرویس‌های ویژه‌ای که توسط اسرائیل رهبری می‌شوند، پشت پرده این مرگ قرار دارند.

نیروهای امنیتی ترکیه، بر اساس نخستین سری شواهد جمع‌آوری شده، از مرگ جیمز لا مژرار بر اثر سقوط از ارتفاع صحبت کردند. جسد این فرد داخل باغ منزلش پیدا شده بود. بشار اسد با توجه به حملات نظامی اخیر ترکیه به بخش‌هایی از این کشور با هدف باز کردن راه برای بازگشت مردم سوری به کشورشان، انگشت اتهام را به سوی این کشور نیز برد. به عقیده رئیس جمهور سوریه، سرویس‌‌های ترکیه‌ای به دستور سرویس‌های خارجی جیمز لا مژرار را به قتل رسانده‌اند. او به طور قطع درباره ادعاهایش صحبت نکرده و بیانیه‌هایش را یک فرضیه عنوان می‌کند.

به طور دقیق نمی‌توان سمت و سو و اهداف گروه کلاه سفیدها را مشخص کرد و درباره جاسوسی یا صرفا بشردوستانه بوده فعالیت‌هایشان نظر داد. اردیبهشت سال گذشته، وزارت خارجه آمریکا کمک به گروه وایت هتس را متوقف کرد. این گروه اجتماعی بعد از این اتفاق در بیانیه‌ای اعلام کرد قطع شدن کمک‌های مالی از سوی ایالات متحد‌ه آمریکا سبب توقف فعالیت آن‌ها نخواهد شد. آمریکا تصمیم داشت در مجموع 200 میلیون دلار به وایت هتس کمک کند، اما گروه نام برده در نهایت فقط 12 میلیون دلار دریافت کرد.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*جسد موسس گروه اجتماعی سوریه‌ای کلاه سفیدها در استانبول پیدا شد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۳ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو