جشن آب تایلند (سونگ کران) - Thailand Water Festival SongKran

جشن آب تایلند یا سونگ کران، هر سال به بهانه فرا رسیدن سال نوی تایلندی‌ها برگزار می‌شود. این جشنواره بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کنید مهیج و شادی‌‌آور است! ...

جشن آب تایلند یا سونگ کران، هر سال به بهانه فرا رسیدن سال نوی تایلندی‌ها برگزار می‌شود. این جشنواره بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کنید مهیج و شادی‌‌آور است!

سونگ کران سال جدید تایلندی‌ها است. روز سیزدهم آوریل (بیست و چهارم فروردین) هر سال را به نام آن می‌شناسند، اما تا چند سال پیش، دو روز بعد از آن یعنی روزهای چهاردم و پانزدهم آوریل نیز به صورت رسمی تعطیل بود. در سال 2018، هیئت دولت اعلام کرد از این پس، به بهانه فرا رسیدن سال جدید تایلندی که مصادف با زمان برگزاری جشن آب تایلند است، پنج روز (بین روزهای دوازدهم تا شانزدهم آوریل)، سرتاسر کشور تعطیل رسمی خواهد بود. دلیل این تصمیم‌گیری، قرار دادن فرصتی در اختیار مردم کشور به منظور مسافرت به خانه‌های خود بوده است. سونگ کران به زبان محلی، به معنی تغییر یا دگرگونی است.

جشن آب تایلندتا سال 1888 میلادی، سونگ کران به صورت رسمی، اولین روز سال محسوب می‌شد. بعد از آن، سال نو به روز اول آوریل تغییر پیدا کرد. در سال 1940، سال نو به اول ژانویه تغییر یافت. اکنون اگرچه تقویم رسمی بر اساس سال نوی میلادی پیش می‌رود، اما به بهانه فرا رسیدن سونگکران همچنان به عنوان یک جشن ملی تعطیل رسمی اعلام می‌شود.

جشن آب تایلند و برگزاری جنگ‌های خیابانی!

سال نو بیشتر از آن که خود دارای اهمیت باشد، به خاطر برگزاری جشن آب تایلند به محبوبیت دست پیدا کرده است! افراد زیادی از سراسر دنیا، بعد از دیدن تصاویر هیجان‌آور جشن آب تایلند در اینترنت، سال به سال خود را با یک تور بانکوک به پایتخت این کشور می‌رسانند تا در این مراسم اغلب خطرناک شرکت کنند! به خاطر برگزاری این جشن، خیابان‌های اصلی در بیشتر شهرهای کشور به روی اتومبیل‌ها بسته می‌شود. در واقع شهرداری هر شهر، خیابان‌ها را با این کار تبدیل به زمین نبرد می‌کند! افراد سرشناس یا عادی، پیر و جوان، زن و مرد و دختر و پسر طی جشن آب تایلند خیلی مجهز در خیابان‌ها حاضر شده و روی یکدیگر آب می‌ریزند.

جشن آب تایلندطی سه روز برگزاری جشن سال نوی تایلندی، که دو سالی است به پنج روز افزایش پیدا کرده است، مردم از صبح تا شب در خیابان‌های معین شده حضور پیدا کرده و با تجهیزات کافی، به وسیله آب به جان یکدیگر می‌افتند. در فرهنگ تایلند، همانند بسیاری از کشورهای دیگر، آب نمادی از پاکی و تمیزی است. فلسفه برگزاری جشن آب تایلند این است که با آب، بدی‌ها، ناراحتی‌ها و بدشگونی‌های همراه از سال قبل شسته شده و نابود خواهند شد.

آب بازی به معنی واقعی را در این سری جشن‌های خیابانی مشاهده خواهید کرد! تایلندی‌ها، به قصد لجبازی یا ثبت خاطره‌ای به یاد ماندنی برای توریست‌ها و افراد خارجی، با آن‌ها طی جشن آب تایلند بی‌رحم‌تر برخورد می‌کنند، پس این موضوع را مد نظر داشته باشید. احتمالا روز اول، بر اساس دیدی که از آب بازی‌های زمان کودکی‌تان دارید، با یک سطل آب کوچک به خیابان خواهید رفت، اما بعد از بلایی که روز نخست به سرتان خواهند آورد، با هدف انتقام، به یکی از مجتمع‌های تجاری بزرگی همچون مرکز خرید سیام پاراگون بانکوک یا مرکز خرید سنترال ورلد بانکوک رفته و یک سری لوازم مخصوص آب بازی همچون یک تفنگ آب باش بزرگ حرفه‌ای خریداری می‌کنید!

همانطور که انتظار می‌رود، در مقایسه با دیگر شهرهای کشور، جشن آب تایلند در بانکوک به مراتب باشکوه‌تر برگزار می‌شود. پیش از حضور در خیابان‌ها طی روزهای سال نوی تایلندی‌، فراموش نکنید خیس شدن آن هم با حجم بسیار زیادی آب، بخشی جدانشدنی از جشن است، به همین دلیل نباید به فردی اعتراض کنید! اگر از خیس شدن واهمه دارید، بهتر است حتی برای تماشا نیز به خیابان‌های محل برگزاری جشن آب تایلند نروید، چرا که ممکن است مورد خشم افرادی که پیشتر توسط افراد دیگری به شدت خیس شده‌اند، قرار بگیرید!

جشن آب تایلندهمچنین پیش از حضور در خیابان‌های محل برگزاری جشن، لوازم الکترونیکی‌تان را در هتل یا محل سکونتتان رها کنید و آن‌ها را همراه نداشته باشید، مگر این که از ضد آب بودن آن‌ها اطمینان دارید. حین آب بازی، اخلاق را رعایت کنید! به عنوان نمونه، پاشیدن یک سطح آب به یکباره روی صورت فردی سالخورده کار صحیحی نیست! پس هوای افراد پیر و کودکان را داشته باشید، اما در برابر افراد جوان، با بی‌رحمی تمام ظاهر شوید! همچنین می‌توانید با رفتن به بازارهای بزرگ شهر، یک تفنگ آب پاش حرفه‌ای تهیه کنید، تنفگ‌هایی که به شما برای نشانه گیری دقیق و حتی هد شات کردن دیگران، کمک می‌کنند! بسته به نوع تفنگ آب پاش، قادر خواهید بود تا چند متر به صورت کاملا مستقیم آب را رو به جلو پمپاژ کنید.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*جشن آب تایلند (سونگ کران) - Thailand Water Festival SongKran را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو