تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه

از سال های گذشته به دلیل مزیت های مختلف اقامت و شهروندی در این کشور، باعث شده تا افراد در سراسر اروپا و خاورمیانه برای زندگی در این کشور اقدام کنند. اگر قصد هرگونه مهاجرت به دلیل ...

از سال های گذشته به دلیل مزیت های مختلف اقامت و شهروندی در این کشور، باعث شده تا افراد در سراسر اروپا و خاورمیانه برای زندگی در این کشور اقدام کنند. اگر قصد هرگونه مهاجرت به دلیل کار، تحصیل و یا زندگی به کشور ترکیه را دارید، بنابراین بهتر است که با تفاوت اقامت و تابعیت در این کشور آشنایی داشته باشید.

اقامت به چه معنایی است؟

اقامت در لغت به معنای در جایی ماندن و سکونت داشتن است. به رابطه حقوقی بین فرد و کشور اقامت گفته می­شود. در صورت اقامت به کشوری مانند ترکیه، محل اقامتتان در این کشور به صورت کد پستی در کارت ملی شما چاپ می­شود.

در تمام سیستم های دولتی ترکیه از طریق کد شناسایی شما به محل سکونت شما دسترسی دارند.


اقامت در ترکیه

در ترکیه  اقامت طولانی مدت، اقامت تحصیلی و اقامت کاری داریم. اقامت قوانین خودش را داشته و اگر کسی بخواهد بیش از 90 روز در این کشور بماند باید اقامت دریافت کند و اگر از انجام اینکار اجتناب کند، حضور او غیر قانونی خواهد بود. اقامت توریستی یا یک ساله، اگر فردی خانه ای را اجاره کرده باشد می­تواند این اقامت را کسب کند و البته پس از گذشت یک سال باید آن را تمدید کند. در صورتی که بیشتر از 180 روز خارج از ترکیه باشید، اقامتتان باطل خواهد شد. پس از انجام کارهای اجاره ملک می­توانید برای خانواده خود نیز اقامت توریستی دریافت کنید.


اقامت بلند مدت در ترکیه

طبق قانون به افرادی که 8 سال در این کشور با اقامت زندگی کنند و شروط تعیین شده را نیز داشته باشند، با تایید وزارتخانه، به آن ها اقامت دائم داده می­شود.


شرایط دریافت اقامت دائم

- باید 8 سال به طور مستمر در داخل کشور اقامت داشته باشند.

- افراد باید بیمه بهداشتی داشته باشند.

- باید درآمد کافی برای خرج و مخارج زندگی داشته باشند.

- نباید امنیت و نظم را به خطر انداخته باشند.


چگونگی لغو اقامت بلند مدت

اگر اقامت بلند مدت دریافت کرده باشید اما هرکدام از کارهای زیر را انجام دهید، اقامت شما را لغو خواهند کرد.

- اگر تهدیدی برای امنیت کشور باشید.

- در صورتی که بیشتر از یکسال از کشور خارج شده باشید و دلیلی بجز آموزش یا سربازی یا سلامت باشد، اقامتتان لغو خواهد شد.


مزایا و معایب اقامت دائم

شما نیازی ندارید تا به زبان ترکی مسلط باشید. لازم نیست تا به سربازی بروید. لازم نیست مجوز اقامتتان را تمدید کنید. اما همان طور شما حق رای نخواهید داشت و بازنشتگی به شما تعلق نمی­گیرد. بیشتر از یک سال نمی­توانید خارج از ترکیه بمانید.


شهروندی یا تابعیت به چه معنا است؟

به یک جایگاه حقوقی که باعث می­شود فرد حقوقی از طرف قانون اساسی داشته و دارای تابعیت و گذرنامه باشد، شهورندی یا تابعیت گفته می­شود.


تابعیت ترکیه

شما با دریافت تابعیت ترکیه در واقع هیچ فرقی با یک شهروند ترک نخواهید داشت و از تمام حق و حقوقتان از طرف دولت حمایت خواهد شد.  از مزیت های شهروندی در ترکیه اینکه در هر جای دنیا اگر با مشکل حقوقی مواجه شوید با توجه به نفوذ این کشور در اتحادیه اروپا، می­توانید از حق خود دفاع کنید. شما با سرمایه گذاری یا خرید ملک در ترکیه و حتی ازدواج با یک فرد ترک می­توانید تابعیت ترکیه را بدست آورید  پس از دریافت پاسپورت ترکیه می­توانید به بیش از 80 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید.


تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه

اگر شما تابعیت ترکیه را داشته باشید، به راحتی می­توانید کار کنید، فرزندتان به مدرسه برود، حق رای خواهید داشت و تمام حقوق یک شهروند ترک را دارا خواهید بود. اما اگر اقامت ترکیه داشته باشید در بسیاری از امور محدودیت هایی خواهید داشت.

اگر سفر با تور به استانبول را دارید تنها اجاره دارید برای مدت محدودی در ترکیه بمانید و شما مقیم ترکیه نخواهید بود.

چنانچه قصد کار کردن داشته باشید در صورتی که تابعیت نداشته باشید، اقامت داوم به تنهایی کارساز نخواهد بود و باید اقامت کاری داشته باشید.

در صورتی که شهروندی ترکیه را داشته باشید، محدودیتی برای خروج از کشور نخواهید داشت. برعکس در صورت داشتن اقامت، نباید طولانی مدت در طول 8 سال از کشور خارج شوید تا اقامت دائم دریافت کنید.

از دیگر نکات مثبت شهروندی اینکه می­توانید به تسهیلات بانکی دسترسی داشته باشید. حقوق بازنشستگی دریافت خواهید کرد و حق دریافت سیم کارت دائمی خواهید داشت در صورتی که با تنها داشتن حتی اقامت دائم نمی­توانید از این حقوق برخوردار باشید. در صورت نرفتن به سربازی نیز اگر کمتر از 35 سال سن داشته باشید باید دوره سربازی را بگذرانید.


روش های گرفتن تابعیت ترکیه


ازدواج

طبق قانون، افراد با ازدواج با یک فرد ترک، می­توانند بعد از 3 سال درخواست شهروندی بدهند.


تولد

با به دنیا آمدن یک شخص، اگر تنها یکی از والدین او ترک تبار باشد، چه در داخل ترکیه و چه در خارج از کشور به دنیا آید، می­تواند شهروندی این کشور را دریافت کند.


کار در کشور

اگر افراد خارجی که به مدت 5 سال در کشور با ویزای کاری زندگی کردند و برای آنها بیمه رد شده باشد، می­توانند درخواست تابعیت ترکیه را بدهند.


تابعیت مضاف یا دوگانه چیست؟

به این معنی می­باشد که فرد تابعیت دو کشور را داشته باشد و به صورت قانونی شهروند دو کشور به حساب می­آید. برای مثال فردی ایرانی که شهروندی کشور انگلستان را نیز دارد. ترکیه با افراد دو تابعیتی مشکلی نداشته اما باید مدارکشان را به اداره ثبت تحویل دهند. شهروندان ترک بدون مشکل می­توانند برای شهروندی دیگر کشورها اقدام کنند و مشکلی گریبان گیر آن ها نخواهد شد. البته برخی از کشورها با افراد دو تابعیتی مشکل دارند و محدودیت هایی را برای آن ها اعمال می­کنند.


تابعیت مضاعف در ایران

ایران از جمله کشورهایی است که افراد دو تابعیتی را قبول ندارد و تابعیت دوم این افراد را به رسمیت نمی­شناسد و هنگامی که وارد سفارت خانه ایران در هر کشوری شوید با شما همانند یک شهروند ایرانی برخورد خواهند کرد.

برای این افراد محدودیت هایی نیز اعمال کرده است. برای مثال نمی­توانند در پست های دولتی مقامی داشته باشند.

طبق قانون هرکسی می­تواند اقدام به دریافت تابعیت از کشوری دیگر کند و کسی نمی­تواند این حق را از او بگیرد.

اما برای این کار شرایطی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهد.

- اگر فرد مرد باشد باید دوران سربازی را گذرانده باشد.

- حتما شخص باید 25 سال داشته باشد.

- باید رای به خروج تابعیت فرد را از هیت وزرا دریافت کند.

- اموال مورد نظر خود را تا حداکثر یک سال به کشور مورد نظرش انتقال دهد.

- پس از دریافت تابعیت باید تا ظرف 3 ماه از کشور خارج شود.


دو تابعیتی در ترکیه

این کشور با افراد دو تابعیتی مشکلی نداشته اما قوانین آن در ترکیه به این صورت می­باشد.

-افراد در صورتی که قصد دریافت تابعیت دیگری را داشته باشند باید مدارک خود را تحویل دهند.

- اگر قصد گرفتن تابعیت دوم خود باشند باید درخواست خود را به صورت کتبی ارائه دهند.

- این افراد به راحتی می­توانند تابعیت دوم خود را دریافت کنند بدون آنکه به تابعیت ترکیه آن ها آسیبی وارد شود.


مزایای تابعیت دوگانه

داشتن تابعیت دوگانه برای افرادی مانند ایرانیان بسیار کارآمد است. کشور ایران به دلیل تحریم های فراوان، افراد را در انجام بسیاری از کارها مانند سفر و یا حتی انتقال پول دچار محدودیت می­کند. با داشتن تابعیت کشوری مثل ترکیه  می­توانید به بسیاری از کشورها بدون دریافت ویزا سفر کنید. این در حالی است که در ایران باید ماه ها در انتظار سفارت آن کشور باشید و در نهایت نیز احتمال دریافت ویزا بسیار کم خواهد بود.

به راحتی می­توانید به سفارت خانه کشورهای دیگر دسترسی پیدا کنید. همچنین می­توانید به راحتی مبالغ مورد نیازتان را جابه­جا کنید. درحالی که در داخل ایران به خصوص تاجران بسیار با این مشکل مواجه هستند.

 

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۳ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۳.۳۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو