با پروژه جاه‌طلبانه شهر اینترنتی دبی بیشتر آشنا شوید

شهر اینترنتی دبی (Dubai Internet City) نام پروژه‌ای بسیار بزرگ است که تاسیس آن به ابتدای قرن بیست و یکم برمی‌گردد. توسعه شهر اینترنت دبی طی چند سال اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است. ...

شهر اینترنتی دبی (Dubai Internet City) نام پروژه‌ای بسیار بزرگ است که تاسیس آن به ابتدای قرن بیست و یکم برمی‌گردد. توسعه شهر اینترنت دبی طی چند سال اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است.

دبی اینترنت سیتی در زبان عربی با نام «مدينة دبي للإنترنت» شناخته شده و یک منطقه آزاد با تمرکز بر دنیای «فناوری اطلاعات» به شمار می‌رود. دولت دبی به فرمان محمد بن راشد آل مکتوم، به عنوان منطقه اقتصادی آزاد و پایگاهی استراتژیک برای شرکت‌های دنبال بازارهای تازه، دستور تاسیس آن را داد. شهر اینترنتی دبی 18 سال پیش برای کمک به افزایش سرعت توسعه و پیشرفت فناوری در منطقه خاورمیانه ایجاد شد. به همین دلیل نه تنها کشور امارات، بلکه دیگر کشورهای خاورمیانه مخصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس نیز سود زیادی از آن می‌برند.

شهر اینترنتی دبی را باید اولین منطقه آزاد مخصوص تجارت الکترونیکی در دنیا دانست. هدف از این پروژه، ایجاد یک شهر هوشمند و یک مرکز نوآوری برای منطقه خاورمیانه بوده است. اگرچه چند سالی است نام Dubai Internet City زیاد شنیده می‌شود، اما واقعیت این است که تاسیس این منطقه آزاد به سال 1999 برمی‌گردد. فعالیت آن یک سال بعد از تاسیس آغاز شد.

تسهیل توسعه تجارت شرکت‌های فناوری اینترنت و ارتباطات (ICT) را باید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای Dubai Internet City دانست. می‌توان از آن به عنوان وسیع‌ترین زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سرتاسر خاورمیانه یاد کرد که در قالب یک منطقه تجارت آزاد ساخته شده است.

آشنایی بیشتر با شهر اینترنتی دبی

این منطقه آزاد در منطقه ساحلی جمیرا و در مجاورت منطقه تجاری جبل علی ایجاد شده است. اگر مطلب نقشه متروی دبی را پیشتر مطالعه کرده باشید، باید بدانید با استفاده از قطار زیرزمینی این شهر به راحتی خواهید توانست به منطقه نام برده دسترسی داشته باشید.

طی 18 سال اخیر، شرکت‌های بسیار زیادی از سراسر دنیا مخصوصا غول‌های دنیای فناوری به فعالیت در شهر اینترنتی دبی مشتاق شده‌اند. در حال حاضر دفتر حدود 200 شرکت بزرگ از جمله مایکروسافت، اوراکل و IBM را در اینجا پیدا خواهید کرد. شرکت‌های فعال در این منطقه آزاد مخصوص تجارت الکترونیکی، در زمینه‌های گوناگونی خدمات عرضه می‌کنند. به عنوان نمونه باید به توسعه نرم‌افزار، خدمات تجاری، مشاوره‌ای و فروش و بازاریابی اشاره کرد.

شهر اینترنتی دبی

جالب است بدانید در شهر اینترنت دبی چهار مجتمع با نزدیک به 4 هزار آپارتمان مسکونی وجود دارد. به عنوان برخی امکانات این مجمتمع‌ها باید به پشتیبانی شبانه‌روزی، هزینه بسیار پایین اتصال به اینترنت، تعدد شبکه‌های محلی (LAN) و شبکه‌های وسیع (WAN) و همچنین شبکه‌های مالتی مدیا اشاره کرد. این‌ها تنها گوشه‌ای کوچک از بی‌شمار خدمات ارائه شده در 4 مجتمع مسکونی واقع در Dubai Internet City به شمار می‌روند.

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم شهر اینترنتی دبی درست همانند خود شهر دبی، سرعت رشد بسیار بالای آن محسوب می‌شود. طی 18 سال اخیر، بزرگان دنیای فناوری به فعالیت در آن جذب شده و اکنون منطقه آزاد مخصوص تجارت الکترونیکی یاد شده دارای 1.5 میلیون فوت مساحت است. گفتنی است 200 شرکت بزرگ قید شده در بالا، بخشی از حدود 850 شرکت فعال در دبی اینترنت سیتی به شمار می‌روند. در مجموع حدود 10 هزار نفر کارمند در دفاتر شرکت‌های یاد شده مشغول فعالیت هستند. بد نیست بدانید Dubai Internet City مشمول تعرفه‌های گمرکی اعمال‌ شده در امارات نیست.

شهر اینترنتی دبی

دولت دبی برای تشویق بیشتر شرکت‌های بین‌المللی برای شروع فعالیت خود در شهر اینترنتی دبی طرح‌هایی ارائه کرد. دولت این شهر وعده داد شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات با مالکیت 100 درصد خارجی، زمین قابل تمدید برای 50 سال و معافیت کلی از مالیات را دریافت خواهند کرد.

Dubai Internet City به وسیله میزبان شدن برای شرکت‌های بین‌المللی اکنون وسیع‌‌ترین پارک تجاری برای دنیای IT و در خاورمیانه شناخته می‌شود. همانطور که گفتیم این اتفاق نه تنها برای شهر دبی و کشور امارات، بلکه برای همه کشورهای واقع در خاورمیانه فرصت‌های زیادی ایجاد کرده است.

شهر اینترنتی دبی تا امروز افتخارات زیادی کسب کرده است. در سال 2018، مجله FDI برای چهارمین سال متوالی آن را «منطقه آزاد برگزیده در سطح جهان» یاد کرد. 7 سال قبل این شهر موفق شد عنوان بزرگ «مهم‌ترین مناطق آزاد جهان در آینده» را از آن خود کند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره این پروژه بسیار بزرگ و جاه طلبانه می‌توانید به وب سایت dic.ae مراجعه کنید.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*با پروژه جاه‌طلبانه شهر اینترنتی دبی بیشتر آشنا شوید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۴ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۵۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو