ویزای کاری ژاپن را چگونه می‌توان به دست آورد؟

ویزای کاری ژاپن از سال‌های بسیار دور مورد توجه ایرانی‌ها بوده است. اما در حال حاضر وضعیت مهاجرت کاری به ژاپن چگونه است؟ ...

ویزای کاری ژاپن از سال‌های بسیار دور مورد توجه ایرانی‌ها بوده است. اما در حال حاضر وضعیت مهاجرت کاری به ژاپن چگونه است؟

سال‌های دور، پدران ما و دوست‌های زیادی از آن‌ها به راحتی به کشور ژاپن رفته و بعد از کسب درآمدهای هنگفت به کشور برمی‌گشتند. متاسفانه رفتار ناسالم برخی هموطنان در این کشور نظیر خرید و فروش مواد مخدر سبب شد دریافت ویزای کاری ژاپن همان حالت سختگیرانه ابتدایی را به خود بگیرد و دیگر امکان مهاجرت به ژاپن به منظور کار، مثل آب خوردن، وجود نداشته باشد!

تور باکو

اگرچه ژاپن درست در وسط اقیانوس قرار گرفته و تنها نعمت و سرمایه طبیعی که نصیبش شده زلزله‌های وحشتناک است، اما بعد از آمریکا و چین، سومین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شود. برخی عقیده دارند اگر ایران با این همه سرمایه طبیعی در دست ژاپنی‌ها بود، تاکنون کل کهکشان راه شیری را فتح می‌کردند! در هر صورت، این کشور با در نظر گرفتن اقتصاد بسیار قوی آن، نیازمند نیروی کار است. تلاش بسیاری برای دریافت ویزای کاری ژاپن به همین دلیل است.

تور تایلند

پیش از همه باید بدانید دلیل کمتر بودن علاقه برای مهاجرت کاری به ژاپن فقط زبان سخت مردم این کشور نیست! افراد خارجی باید تخصص مورد نیاز این کشور را داشته باشند. در شرایطی خاص ویزا صادر خواهد شد. اما در صورت کسب ویزای کاری ژاپن خروارها پول در انتظارتان است! روی هم رفته 27 نوع ویزای مختلف برای ورود به ژاپن صادر می‌شود. باید بتوانید به وسیله ارزیابی درست وضعیت خود، بهترین مورد را با در نظر گرفتن رزومه‌تان انتخاب و پیگیری کنید.

ژاپن

بسته به نوع ویزای دریافت شده مجاز به انجام اقدامات مشخصی هستید. به عنوان نمونه، همانند سایر کشورها، با استفاده از ویزای مسافرتی امکان کار به صورت قانونی وجود ندارد. افرادی هستند که به این بهانه، بعد از سفر به شهرهای ژاپن، با همان ویزای مسافرتی و به صورت غیر قانونی وارد کارهای اصطلاحا سیاه می‌شوند. این موضوع برای آن‌ها گران تمام خواهد شد. نخست این که به خاطر غیر قانونی بودن و حمایت نشدن توسط هیچ نهاد نظارتی و قانونی، احتمال خورده شدن حقتان بالا است. از طرفی در صورت گزارش موضوع، حتما به دردسر افتاده و بعد از دستگیری، دیپورت خواهید شد. 27 مورد ویزای نام برده در حالت کلی در سه دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند:

 • ویزای غیر کاری ژاپن: انواع ویزاهای مسافرتی و تحصیلی در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. با گرفتن یکی از آن‌ها، با وجود دریافت مجوز تردد در خاک ژاپن، اجازه کار کردن نخواهید داشت.
 • ویزای کاری ژاپن: در صورتی که پیشنهاد کار یا تجارت دریافت کرده باشید، امکان درخواست این چنین ویزاها برایتان میسر می‌شود. روی هم رفته از این نظر قوانین ویزای کاری ژاپن با دیگر کشورها مثل آلمان، کانادا و استرالیا تفاوتی ندارد.
 • ویزای خانوادگی ژاپن: اگر یکی از اعضای خانوادتان مقیم ژاپن باشد، بر اساس یک سری شرایط، به شما نیز ویزا و در ادامه شاید اقامت تعلق می‌گیرد.

گرفتن ویزای کاری ژاپن

برخلاف سالیان دور، دیگر برای مشاغلی همچون کارگر ساختمان یا سرویس‌دهنده رستوران و کافه ویزای کاری ژاپن صادر نمی‌شود. همانند روالی که در دیگر کشورهای دنیا برای کسب مجوز کار و صدور ویزای مخصوص به آن دنبال می‌شود، برای مهاجرت به ژاپن به منظور کار کردن نیز یک شرکت در این کشور باید دعوت‌نامه‌ای برای شما ارسال کند. البته دریافت دعوتنامه از یک شرکت مساوی با گرفتن ویزای کاری ژاپن نخواهد بود. یک سری نکات مهم در این رابطه وجود دارد.

نکته حائز اهمیت اینجاست که هر فرد نمی‌تواند در آن واحد درخواست چند نوع ویزا داشته باشد. به عنوان نمونه اگر یکی از اعضای خانواده شما در ژاپن زندگی کرده و از طرفی می‌خواهید برای کار به این کشور بروید، باید یکی از انواع ویزاهای نام برده در بالا را انتخاب کنید. همانطور که ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، برخلاف سال‌های دور که ژاپن برای شغل‌های سطح پایین نیازمند نیرو بود، اکنون فقط برای متخصصان ویزای کاری صادر می‌کند.

ژاپن

البته استثناهایی در این زمینه وجود دارد. به عنوان نمونه دانشجویان که از دسته‌بندی ویزاهای غیر کاری، ویزای تحصیلی دریافت کرده‌اند، قادر خواهند بود برای کسب درآمد جزئی همزمان با درس خواندن به کارهای سطح پایین و غیر تخصصی رو بیاورند. این اجازه به دریافت‌کنندگان ویزای کارآموزی یا پیوستن به اعضای خانواده نیز داده می‌شود.


دریافت ویزای کاری ژاپن چه ویژگی‌هایی دارد؟

اما چرا باید به جای رفتن به کانادا یا آلمان، که به نیروی کار نیاز داشته و زبان راحت‌تری نیز بین مردم آن رایج است، به ژاپن به منظور کار مهاجرت کنیم؟ همانطور که گفتیم، ژاپن اکنون پایین‌تر از آمریکا و چین بزرگترین قدرت اقتصادی دنیا است. ارزش بالای پول در چنین کشوری واضح است. حداقل درآمد ماهیانه در ژاپن برابر 2 هزار دلار است. این در حالی است که حداقل درآمد در خود کشور آمریکا از این میزان پایین‌تر قرار می‌گیرد!

از طرفی 2 هزار دلار یاد شده کف حقوق محسوب می‌شود. شما که به عنوان یک متخصص در یک شرکت یا موسسه مشغول به کار خواهید شد، قطعا درآمد بهتری نصیبتان می‌شود. بسته به تحصیلات دانشگاهی، سابقه کار و تخصص، وضعیت متفاوتی خواهید داشت. وقتی ویزای کاری به دست آوردید، مجوزهای دیگری نیز در پی آن برایتان صادر شده و درخواست گرفتن اقامت و سپس شهروندی برایتان آسوده می‌شود.

ژاپن

از طریق ویزای کاری که به طور معمول 5 ساله صادر می‌شود، در مقایسه با بقیه روش‌ها سریعتر قادر به اقدام برای دریافت اقامت ژاپن هستید. از طرفی وقتی ویزای کاری ژاپن را به دست آوردید، تحت یک سری شرایط، همسرتان نیز اجازه کار به صورت تمام وقت خواهد داشت. بعد از مدتی اجازه ورود والدین شما به کشور ژاپن داده می‌شود.


مهاجرت موقت به ژاپن

توریست‌هایی که پاسپورت آن‌ها متعلق به کشورهای اتحادیه اروپا است، ویزای 90 روزه گردشگری دریافت می‌کنند. برای افزایش مدت زمان به 180 روز، باید به یکی از دفاتر مهاجرتی در کشور خود مراجعه کنید. حتی برای شهروندان اروپایی نیز امکان تمدید مجوز اقامت موقت به صورت پیاپی وجود ندارد. بعد از پایان یافتن مهلت 90 یا 180 روزه باید خاک ژاپن را ترک و بعد از گذشت یک دوره مشخص دوباره اقدام کرد.


نکاتی بیشتر درباره ویزای کاری ژاپن

اگر اقامت ژاپن را به دست آورده یا همسر ژاپنی داشته باشید، بدون محدودیت و در هر شغلی قادر به کار کردن خواهید بود. البته برای برخی افراد حتی در صورت داشتن این شرایط نیز محدود‌ه‌ای مشخص به منظور کار کردن تعریف می‌شود. به عنوان نمونه پروفسورها و دانشمندان، سرمایه‌گذاران، وکیل‌ها و دیگر افراد فعال در حوزه‌های حقوقی، پزشکان  و معلمان به منظور شروع کار مجدد بعد از کسب اقامت باید نامه‌ای از اداره مهاجرت دریافت کنند.

در صورتی که با پاسپورت اروپایی و از روش فعالیت‌های جهانگردی و فرهنگی اقامت موقت کسب کرده یا در یکی از دانشگاه‌های ژاپن مشغول به تحصیل هستید، تنها برای مدت زمانی محدود و نه به صورت تمام وقت، قادر به کار کردن هستید. محدوده زمانی مجاز برای شما توسط اداره مهاجرت مشخص می‌شود.

نکته‌ای بسیار مهم درباره ویزای کاری ژاپن این است که با وجود داشتن اجازه کار بر اساس نوع ویزا، در صورت عدم دریافت مجوز از اداره مهاجرت، فعالیت شما در خاک این کشور غیر قانونی تلقی خواهد شد. همچنین بعد از اتمام مهلت ویزا فعالیت شما غیر قانونی تلقی می‌شود. بهتر است از چند ماه مانده به اتمام تاریخ مجوز ویزای کاری ژاپن برای تمدید آن یا فراهم کردن شرایط به منظور بازگشت به وطن اقدام کنید. به عبارتی کارها را هرگز به بعد از انقضای تاریخ ویزای کاری خود موکول نکنید.


انواع ویزای کاری ژاپن

ویزای کاری ژاپن اغلب مشمول مهندسان رشته‌های مختلف، متخصصان علوم انسانی و فعالان حوزه بین الملل می‌شود. ویزای مهندسان به افرادی تعلق خواهد گرفت که مدرک دانشگاهی در رشته و زمینه فعالیت خود داشته و حداقل 10 سال به صورت تخصصی در آن در سابقه کار داشته باشند. این موضوع نشان می‌دهند مهاجرت کاری به ژاپن برای جوانان در ابتدای راه چندان مناسب نیست. برای مشاغل حوزه‌های اقتصادی و علوم انسانی نیز 10 سال سابقه کاری نیاز است.

ژاپن

برای فعالان خدمات بین الملل همچون ترجمه، تفسیر، تجارت بین الملل، روابط عمومی و توسعه محصول سابقه کار مورد نیاز برای صادر کردن ویزای کاری ژاپن به 3 سال کاهش پیدا می‌کند. برای فعالیت در زمینه ترجمه و آموزش زبان داشتن مدرک دانشگاهی ضروری است.

برای سفر به ژاپن به صورت کاری الزاما نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی نیستید. این کشور افرادی که مهارت کافی در پخت و پز، معماری، پردازش سنگ‌های قیمتی، آموزش حیوانات، کار با فلزات، تیراندازی و همچنین آموزش‌های ورزشی دارند را نیز جذب می‌کند. بسته به نوع کار، سابقه کاری مورد نیاز بین 3 الی 10 سال متغیر است.

همواره با پول و البته در کنار داشتن ایده نیز می‌توان اقدام به کسب ویزای کاری ژاپن کرد. به این منظور باید یک دفتر کار خصوصی ایجاد کرده و در یکی از حوزه‌هایی که پیشرفت‌ در آن‌ها در دستور کار دولت ژاپن قرار دارد مشغول فعالیت شوید.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*ویزای کاری ژاپن را چگونه می‌توان به دست آورد؟ را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۲ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۳.۰۰
دیدگاه ها

  *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

  شما
  همین حالا
  ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو