راهنمای گردشگری و تور

بررسی هزینه سفر اربعین 1398


هزینه سفر اربعین سال به سال ممکن است متفاوت باشد. در این مطلب قصد داریم هزینه سفر اربعین در سال 1398 را به صورت قسمت به قسمت و جز به جز مورد بررسی قرار بدهیم.

فراموش نکنید سفر به اربعین هرگز رایگان نبوده و نخواهد بود. آن چه برای رفاه حال زائرین حذف شده، هزینه ویزای عراق است. به عبارتی اکنون به منظور دریافت ویزای سفر به اربعین نیازمند پرداخت هزینه نیستید، اما دیگر هزینه‌های مربوط به سفر همچنان پابرجاست. برخی بدون در نظر گرفتن هزینه سفر اربعین و با این تصور که پیاده‌ روی نیازمند پرداخت پول و همراه داشتن پول نقد نیست، خود و اطرافیانشان را به دردسر می‌اندازند. این دسته افراد مخصوصا در زمان بازگشت به کشور دچار مشکل خواهند شد.

پیاده روی تا کربلا به مناسبت اربعین، سنت قدیمی است که از عراقی‌ها به ایرانی‌ها سرایت کرده است. مردم کشور عراق، از دو هفته مانده به اربعین حسینی، بسته به مسافت شهر محل اقامتشان تا کربلا، به صورت پیاده راهی این شهر می‌شوند. در این مسیر، استراحت آن‌ها در موکب‌ یا چادرهایی است که قوام و قبایل عشایر و روستایی در مسیرهای منتهی به کربلا ایجاد کرده‌اند.

با توجه به مرسوم شدن پیاده روی اربعین، سال‌ها است افراد زیادی به عنوان خادمان امام حسین (ع)، در مسیرهای منتهی به شهر کربلا استقرار پیدا کرده و زیارتشان را پذیرایی از مهمانان اربعین و فراهم کردن محلی برای استراحت آن‌ها قرار می‌دهند. گفتنی است مردم عراقی اغلب بدون وسیله اضافی همراه و بدون هزینه در این مراسم شرکت می‌کنند، اما این موضوع درباره مسافران و زائران ایرانی صدق نمی‌کند.

اگرچه بسیاری از خدماتی که به زائران کربلای معلا به عنوان پیشواز اربعین ارائه می‌شوند رایگان و در حکم خیرات است، اما همچنان نمی‌توان از هزینه سفر اربعین چشم‌پوشی کرد. به عنوان نمونه به منظور حمل و نقل و در برخی مواقع استراحت و خواب، نیازمند پرداخت هزینه هستید.

هزینه سفر اربعیندر اولین سال‌هایی که مسافران ایرانی نیز به جمع زائران کربلا اضافه شده بودند، کرایه راه و دیگر هزینه‌ها تا جای ممکن کاهش پیدا کرده بود، اما رفته رفته، زمینه برای سو استفاده سودجویان فراهم شد. با توجه به استقبال بی‌نظیر مردم ایران از مراسم پیاده روی اربعین، برخی سرویس‌دهندگان، هزینه‌ها را در مقایسه با زمان‌های عادی به صورت غیر معقول افزایش می‌دهند!

هزینه سفر اربعین

در ادامه به صورت بخش بخش، هزینه سفر اربعین را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مجموع آن‌ها، کل هزینه سفر به کربلا در اربعین سال جاری خواهد بود.

ویزا (رایگان)

برای رفاه حال زائران کربلای معلا، بابت دریافت ویزا، هزینه‌ای از مسافران دریافت نمی‌شود. این توافقی است که بین دولت ایران و عراق در سال جاری وضع شده و پایبندی به آن برای اربعین سال‌های آتی مشخص نیست. گفتنی است ویزای رایگان از ابتدای محرم تا انتهای ماه سفر اعطا می‌شود و بعد از آن به روال سابق برمی‌گردد.

برخی تصور می‌کنند رایگان شدن ویزا به معنی امکان سفر به کربلا در اربعین سال جاری بدون نیاز به پاسپورت است. بر اساس گفته‌های معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت، مجوز سفر به کربلا در سال 1398، داشتن گذرنامه‌ای با اعتبار سه ماه است. این در حالی است که بر اساس اعلام نیروی انتظامی و وزارت کشور، اعتبار پاسپورت باید حداقل شش ماه باشد.

هزینه گذرنامه: 150 هزار تومان

بر اساس آخرین اعلام نیروی انتظامی، هزینه دریافت پاسپورت 150 هزار تومان است. خانم‌های متاهل باید 30 هزار تومان دیگر بابت دریافت اجازه‌ نامه محضری از سوی همسر خود پرداخت کنند.

هزینه بیمه: 22 هزار تومان

دریافت ویزای عراق رایگان است، اما این موضوع به معنی رایگان بودن کل فرآیند ثبت نام در مراسم پیاده روی اربعین سال 1398 نیست. بر اساس اعلام ستاد اربعین که در وزارت کشور تشکیل شده است، شرط خروج از کشور برای متقاضیان سفر به کربلا، داشتن گذرنامه با اعتبار کافی به همراه برگه تاییدیه ثبت‌ نام در سامانه سماح است. متولی این سامانه، هزینه ثبت نام در آن را 25 هزار تومان اعلام کرده است.

در صورت عدم مراجعه به آژانس‌ها یا دفاتر زیارتی و اقدام به صورت فردی، هزینه 22 هزار تومان خواهد بود. بر اساس گفته‌های سازمان حج و زیارت، هزینه نام برده صرف خدمات بیمه و هلال احمر خواهد شد.

تور گرجستان

در نظر داشته باشید کرایه راه، اصلی‌ترین قسمت هزینه سفر اربعین را تشکیل می‌دهد. طبق گفته‌های وزیر راه و شهرسازی قرار نیست نرخ کرایه و قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای اربعین 1398 افزایش پیدا کند و در صورت مشاهده تخلف، با افراد خاطی برخورد خواهد شد. این در حالی است که رییس اتحادیه تعاونی‌های مسافری از افزایش احتمالی کرایه‌ها خبر می‌دهد.

با این حال، بر اساس تجربه زائرانی که چند سالی است در مراسم پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند، در شرایطی که تقاضا افزایش و تعداد اتوبوس‌ها و برای جابه‌جایی مردم کاهش پیدا می‌کند، هزینه‌ها به طور خودکار بالا می‌رود.

هزینه اتوبوس تا مرز دو کشور

بسته به شهری که از آن قصد عزیمت به مرکز مهران را دارید، کرایه اتوبوس بین 60 هزار الی 200 هزار تومان متفاوت خواهد بود. برای رفتن به کرمانشاه و نزدیکی مرکز خسروی نیز بسته به شهر محل اقامت خود باید هزینه‌ای بین 45 هزار الی 140 هزار تومان پرداخت کنید. هزینه رفتن به مرزهای جنوبی یعنی شلمچه و چزابه، به 22 الی 125 هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. گفتی است تا امروز، مرز مهران پرطرفدارترین برای زائران بوده است.

قرار است سرویس‌رسانی ویژه به مسافران اربعین از روز 17 مهر ماه آغاز شود. به عبارتی از این روز، تعداد اتوبوس‌های منتهی به مرزهای کشورهای عراق از شهرهای مختلف ایران افزایش پیدا خواهد کرد. بر اساس پیش‌بینی‌ها، فرآیند بازگشت زائران به کشور تا آخر مهر ماه ادامه پیدا می‌کند.

هزینه قطار و هواپیما

نزدیک به 10 درصد سفرهای اربعین به صورت هوایی انجام می‌شود، اما همین اندازه، دارای بیشترین میزان تاثیرگذاری در تغییر نرخ بلیت هواپیما بوده است. هر سال در بازه شرکت زائران در مراسم کربلا، نرخ‌های معینی برای سفرهای هوایی اعلام می‌شود. با این حال، کمیاب شدن بلیط هواپیما در مسیرهای منتهی به کشور عراق، به افزایش قیمت‌ها منجر شده است.

بر اساس گفته‌های دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، هزینه بلیت پرواز اربعین تهران ـ نجف و تهران ـ بغداد، رفت و برگشت، دو میلیون و دویست هزار تومان است. هزینه بلیت پرواز اربعین مشهد ـ نجف و مشهد ـ بغداد، رفت و برگشت، دو میلیون و هشتصد هزار تومان تعیین شده است. هزینه بلیط سفر هوایی یک طرفه از تهران به نجف و از مشهد به نجف به ترتیب یک میلیون و صد هزار تومان و یک میلیون و چهارصد هزار تومان اعلام شد.

فراموش نکنید قیمت‌های اعلام شده مخصوص پروازهای اکونومی است و بلیط‌های هواپیماهای بیزینی به صورت آزاد قیمت‌گذاری می‌شوند. نکته دیگر، قیمت بلیط برای کودکان زیر 12 سال است. برای آن‌ها باید هزینه‌ای معادل 75 درصد قیمت بلیط یک فرد بالغ پرداخت کنید.

بعد از اتوبوس، قطار پراستفاده‌ترین وسیله برای زائران کربلا است. بر اساس گفته‌های مدیر عامل راه آهن نیز تصمیمی برای افرایش قسمت در اربعین وجود نداشته و قیمت‌ها طبق مصوبه‌های قبلی خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی راه آهن، بیشترین میزان تقاضا به منظور سفر به عراق، بین روزهای پانزده تا سی مهر ماه خواهد بود. به همین دلیل از روز سوم مهر، پیش فروش بلیط آغاز شده است.

در مسیر تهران همدان، که دسترسی به مرزهای مهران و خسروی را فراهم می‌کند، هزینه بلیط یک طرفه برای هر فرد بین 47 الی 56 هزار تومان است. هزینه برای همین قطار در حالی که مبدا شهر مشهد است، به 190 هزار تومان می‌رسد. به عبارتی هزینه سفر اربعین هر چه شهر محل اقامت فرد ایرانی شرقی‌تر باشد، افزایش پیدا می‌کند. هزینه بلیط قطار چهار تخته و شش تخته مسیر مشهد کرمانشاه به ترتیب 195 هزار تومان و 185 هزار تومان است. برای قطار چهار تخته و شش تخته تهران کرمانشاه، هزینه به ترتیب به 95 هزار تومان و 70 هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. قیمت بلیط قطار اتوبوسی در این مسیر 50 هزار تومان است.

هزینه سفر اربعینبرای محاسبه هزینه سفر اربعین نباید فراموش کرد شهرهای نام برده، دارای فاصله قابل توجهی از مرزهای ایران و عراق هستند و باید برای رسیدن به آن‌ها نیز هزینه‌‌هایی متقبل شد. سال‌های قبل مسیر بین شهرهای اصلی تا مرز به صورت رایگان طی می‌شد، اما متاسفانه طی سال‌های اخیر، شاهد سو استفاده برخی افراد به وسیله مطرح کردن قیمت‌های نامعقول بوده‌ایم.

هزینه سفر اربعین در خاک عراق

بخش دیگری از هزینه سفر اربعین مربوط به کرایه راه برای جابه‌جایی داخل خاک عراق است. مسافت بین مرز مهران تا شهر کربلا، در صورت طی کردن مسیر از جاده کوت، برابر 292 کیلومتر است. این مسافت با سواری طی چهار ساعت طی می‌شود. در صورت پیاده روی این مسیر باید دو روز کامل زمان صرف کنید. گفتنی است مسافت بین مرز مهران تا شهر نجف نیز تقریبا همین میزان است.

فاصله از قصر شیرین یا مرکز خسروی تا شهر کربلا کمی بیشتر از 300 کیلومتر بوده و با استفاده اتومبیل، به پنج ساعت زمان نیاز دارد. پیاده روی از این مسیر تا کربلا نیز نیازمند دو روز زمان است. در قسمت‌های صفر مرزی، مخصوصا در بازه زمانی مربوط به مراسم پیاده‌ روی اربعین، وسایل نقلیه‌ای مستقر بوده و بر اساس میزان تقاضا قیمت تعیین می‌کنند. نرخ اتوبوس‌ها اکنون حدود 10 هزار دینار عراق است که به ازای هر نفر معادل حدود 100 هزار تومان می‌شود.

خوشبختانه بین زیارتگاه‌های نجف و کربلا ون‌هایی با قیمت مصوب قرار گرفته‌اند. هزینه به منظور بردن زائران از مرز مهران تا کربلا حدود 80 هزار تومان معادل 8 هزار دینار عراق است.

نرخ کرایه ون‌های مسیر کربلا عراق 40 هزار تومان است. اگر بخواهید این مسیر را با خودروهای شخصی طی کنید، باید به ازای هر نفر 250 هزار تومان پرداخت کنید. بیشتر زائران ترجیح می‌دهند ابتدا به شهر نجف رفته و سپس از آن‌ جا به صورت پیاده به کربلا سفر کنند. دلیل این کار کاهش مسافت به 76 کیلومتر و امکان زیارت مقبره امیرالمومنین، پیش از رسیدن به کربلا است.

هزینه سفر اربعینخرید بلیط ون‌ها و اتوبوس‌ها در خاک عراق

به این منظور باید به خیابان الشدره مقابل باب سدره در شهر کربلا بروید. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۷۸۰۹۳۹۵۹۴۸ و ۰۷۴۳۵۰۰۴۳۰۲ (کد عراق 964+) تماس برقرار کنید.

*بررسی هزینه سفر اربعین 1398 را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

*این مطلب چطور بود؟


دیدگاه ها

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
""

تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های پنج ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های پنج ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های چهار ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های چهار ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی
تور های سه ستاره بیسان گشت
بهترین نرخ هتل های سه ستاره دبی

تعطیلات عمومی امارات متحده عربی 2018
united arab emirates general holidays in 2018
برج خلیفه دبی صورتی شد
burj khalifa to glow pink for breast cancer

برچسب ها :

ثبت نام کاربر جدید

قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید
ثبت نام با گوگل یا

ورود

ورود با گوکل یا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

انتخاب شهر

دبی باکو تفلیس باتومی ایروان استانبول آنکارا ازمیر آنتالیا کوش آداسی بانکوک پوکت پاتایا سئول شانکهای پکن دهلی کولومبو پاریس برلین فرانکفورت هامبورگ رم ونیز

انتخاب مدت اقامت :

یک شب دو شب سه شب چهار شب پنج شب شش شب هفت شب هشت شب نه شب ده شب یازده شب دوازده شب

تعداد اتاق و مسافر:

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

اتاق اول

بزرگسال (بالای 12 سال) + 1 -
کودک (0 نا 12 سال) + 1 -
سن کودک اول
سن کودک دوم

انتخاب تاریخ شروع :

آبان ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 
 
 
 
 
 
 
 
آذر ۱۳۹۸
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
 
 
 
 
 
 
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰