سفر با خودرو شخصی به ترکیه ؛ هزینه، مجوز و نکات مهم

سفر با خودرو شخصی به ترکیه برخلاف تصور گرانتر از تورهای عادی برگزار شده به صورت هوایی برایتان تمام خواهد شد. در این مطلب نکاتی را درباره سفر با اتومبیل شخصی به ترکیه بیان می‌کنی...

سفر با خودرو شخصی به ترکیه برخلاف تصور گرانتر از تورهای عادی برگزار شده به صورت هوایی برایتان تمام خواهد شد. در این مطلب نکاتی را درباره سفر با اتومبیل شخصی به ترکیه بیان می‌کنیم.

شاید تصور کنید با کنار گذاشتن تنبلی و تصمیم به رانندگی سرتاسر مسیر، از ایران تا ترکیه، علاوه بر ماجراجویی، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد کرد. بررسی‌های ما درباره سفر با خودرو شخصی به ترکیه نشان می‌دهد از نظر هزینه، این روش سفر به کشور مجاور، بالاتر از سفر هوایی قرار می‌گیرد! هزینه آن در مقایسه با تور زمینی همچون تور زمینی وان یا ترکیه به مراتب بیشتر است.

هزینه‌های سفر عادی

هزینه کاپوتاژ کردن خودرو و بنزین دو دلیل اصلی گران شدن هزینه سفر به ترکیه با استفاده از اتومبیل شخصی است. پیش از بررسی هزینه‌های این روش، برای داشتن ایده‌ای به منظور مقایسه، هزینه‌های مربوط به سفر عادی به صورت هوایی را در نظر می‌گیریم. ملاک ما برای ارزیابی، قیمت‌ تورهای مختلف در وب سایت بیسان گشت مهر است. ابتدا هزینه‌های سفر به سه شهر استانبول، وان و آنکارا به صورت عادی با سفر هوایی را بررسی می‌کنیم.

باید نکته مهمی را در نظر داشته باشید. در زمان نگارش این مطلب، در اواخر بهمن ماه قرار داریم، زمانی که به خاطر سرد بودن هوا میزان تمایل به منظور سفر به شهرهای ترکیه کاهش پیدا کرده و در نتیجه قیمت تورها نیز پایین می‌آید. ممکن است در عید یا تابستان، با قیمت‌های بسیار متفاوتی از اعداد اعلام شده در زیر رو به رو شوید. با این حال قیمت‌های ذکر شده، به منظور داشتن مقایسه برای ارزیابی هزینه‌های سفر با خودرو شخصی به ترکیه مناسب هستند.


سفر به استانبول

امروز بیست و ششم بهمن ماه، هزینه سه شب اقامت در هتل مونارچ استانبول به ازای هر نفر در اتاقی دو تخته و یک تخته به ترتیب برابر ۱,۶۷۵,۵۰۰ و ۲,۰۳۲,۵۰۰ تومان است. با اقامت در یک هتل چهار ستاره محبوب و بسیار باکیفیت همچون هتل تکسیم تایم، این هزینه به ازای هر نفر در اتاقی دو تخته و یک تخته  به ۱,۸۶۴,۵۰۰ و ۲,۴۱۰,۵۰۰ می‌رسد. در نظر داشته باشید هزینه یاد شده برای موارد زیر است:

 • تور هوایی استانبول (بلیط و ویزا)
 • 3 شب و 4 روز اقامت در هتل
 • ترانسفر رفت و برگشت فرودگاهی در مقصد
 • لیدر فارسی زبان
 • بیمه مسافرتی

البته به این مبلغ باید عوارض خروج از کشور را نیز اضافه کرد. فراموش نکنید عوارض خروج از کشور در سال 99 افزایش پیدا می‌کند. بر اساس مصوبه جدید مجلس، مالیات سفر خارجی نیز از این پس اخذ خواهد شد. عده‌ای این مالیات را نام دیگر عوارض دانسته و برخی دیگر از آن به عنوان مبلغی جدا از عوارض یاد می‌کنند. به زودی همه چیز در این رابطه مشخص خواهد شد. در حال حاضر علاوه بر هزینه تور، فقط عوارض خروج از کشور را در نظر می‌گیریم. با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد سفر با خودرو شخصی به ترکیه به مراتب بیشتر از این ارقام است.


سفر به وان

شهر وان در شرق ترکیه قرار گرفته و بسیار به ایران نزدیک‌تر است. به همین دلیل هزینه‌های سفر به آن کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از افرادی که تصمیم به سفر با خودرو شخصی به ترکیه می‌گیرند، شهر وان را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند، چرا که تا استانبول از مرز فاصله بسیار زیاد است. بعد از این که با طی چند صد کیلومتر به شهر وان رسیدید، باید 1600 کیلومتر دیگر تا رسیدن به استانبول رانندگی کنید!

تورهای شهر وان معمولا به صورت زمینی برگزار می‌شوند. هزینه این تور حتی با 4 الی 5 روز اقامت حدود یک میلیون تومان تمام می‌شود. این هزینه مربوط به رفت و آمد با اتوبوس وی آی پی و اقامت در هتلی مناسب است. با افزایش هزینه، کیفیت هتل نیز بالاتر می‌رود. فاصله جاد‌ه‌ای بین شهر تبریز تا وان فقط 330 کیلومتر است. به همین دلیل سفر زمینی به آن منطقی به نظر می‌رسد. در صورت اصرار به سفر با خودرو شخصی به ترکیه نیز باید وان را انتخاب کنید، چرا که رانندگی تا استانبول، پیرتان خواهد کرد!


سفر به آنکارا

هزینه‌های سفر هوایی به آنکارا بیشتر است. امروز بیست و ششم بهمن ماه، کف قیمت تور آنکارا با اقامت در هتل دو ستاره اومر به ازای هر نفر در اتاقی دو تخته و یک تخته به ترتیب ۲,۴۶۳,۰۰۰ و ۲,۶۵۲,۰۰۰ است. با اقامت در هتل چهار ستاره معروف رویال آنکارا هزینه به ۲,۶۹۴,۰۰۰ و ۲,۹۸۸,۰۰۰ می‌رسد. در ادامه نگاهی به هزینه‌های سفر به ترکیه با خودروی شخصی خواهیم داشت.


سفر با خودرو شخصی به ترکیه

فرآیند دریافت گواهینامه بین‌المللی، پلاک ترانزیت، کسب جواز خروج خودرو و دیگر مجوزهای لازم برای بیرون بردن خودرو از کشور را با عنوان کاپوتاژ می‌شناسند. روی هم رفته هزینه‌ کاپوتاژ حدود یک میلیون تومان است. البته نکته حائز اهمیت اینجاست که در صورت سفر به ترکیه به اتومبیل شخصی چند بار طی یک بازه زمانی، هر مرتبه نیازمند پرداخت این مبلغ نبوده و برخی مجوزهای کسب شده تا زمانی مشخص قابل استفاده هستند.

هزینه کسب کاپوتاژ به تنهایی 30 هزار تومان است. در صورت درخواست از کارگزاران گمرک به منظور انجام این کار برای شما، باید 30 هزار تومان بیشتر به عنوان دستمزد به آن‌ها بپردازید. بعد از کسب برگه کاپوتاژ باید به یکی از آژانس‌های نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی بروید.

ابتدا 60 هزار تومان به عنوان هزینه یک سال عضویت در کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی از شما دریافت خواهد شد. کسب پلاک بین المللی برخلاف تصور هزینه گزافی نداشته و فقط 360 هزار تومان است. دفترچه بین‌المللی مالکیت خودرو و گواهینامه بین‌المللی رانندگی با اعتبار یک‌ساله هر کدام 120 هزار تومان هزینه دارد.

گزینه مهم دیگر که با وجود هزینه پایین آن نباید از قلم بیفتد، خرید برچسب IR به قیمت 5 هزار تومان است. 75 هزار تومان به عنوان بیمه نیز از شما دریافت خواهد شد. این بیمه آکسای نام داشته و اعتبار 15 روزه آن مخصوص خودروهایی است که می‌خواهند از کشور خارج شوند.

تا اینجا همه چیز خوب به نظر می‌رسد! دریافت گواهینامه بین المللی، دفترچه خودرو و پلاک بین المللی تنها یک مرتبه با پرداخت یک مرتبه هزینه است، اما می‌توان چندین مرتبه از آن‌ها برای سفر استفاده کرد. در دفعات بعدی به منظور تهیه آن‌ها مبلغی پرداخت نمی‌کنید. اما در مقایسه با هزینه بنزین، هزینه کاپوتاژ در سفر با خودرو شخصی به ترکیه دیده نمی‌شود!

چندین مرز برای خروج از کشور به مقصد ترکیه وجود دارد. بر اساس تشخیص گوگل، نزدیک‌ترین راه از تهران به استانبول، از مسیر مرز بازرگان است. تا شهر مقصد از مبدا 2500 کیلومتر مسافت وجود دارد. از این مسیر، 1000 کیلومتر داخل ایران است. اگر در هر 100 کیلومتر مصرف بنزین را 8 لیتر در نظر بگیریم، بدون احتساب بنزین سهمیه‌ای و با هزینه آزاد، باید تا مرز ترکیه 240 هزار تومان بایت 80 لیتر بنزین پرداخت کنید.

زرنگ نباشید! نمی‌توانید صندوق عقب خود را پر از بنزین کنید، چرا که به جرم قاچاق سوخت به دردسر خواهید افتاد. در کشور همسایه ایران، سرمایه‌های طبیعی خداداد ایران موجود نیست، به همین دلیل به ازای هر لیتر بنزین باید 15 هزار تومان پرداخت کنید (هر لیتر بنزین 7 لیر است). در فاصله مرز ایران تا استانبول باید 1 میلیون و 800 هزار تومان برای بنزین پرداخت کنید. همین میزان برای بازگشت به مرز لازم است. در نتیجه فقط هزینه بنزین شما داخل خاک ترکیه برابر 3 میلیون و 600 هزار تومان خواهد شد. از طرفی بعد از 5 هزار کیلومتر ماشین سواری در جاده، خودروی شخصی شما به یک سرویس اساسی نیاز خواهد داشت. بسته به نوع خودرو، هزینه این سرویس را حساب کنید.

از طرفی همه این هزینه‌ها سوای هتل است، در حالی که در بررسی مبالغ مربوط به تورهای هوایی استانبول و آنکارا و تور زمینی وان، هزینه رفت و آمد به علاوه اقامت در هتل لحاظ شد.

نگاهی به هزینه‌های تور استانبول در وب سایت بیسان گشت بیندازید. آیا سفر هوایی، مثل بچه‌های خوب، راحت‌تر نیست؟ البته این توصیه مخصوص افرادی است که پیش از مطالعه این مطلب، با هدف کاهش هزینه‌ها در پی سفر با خودرو شخصی به ترکیه بودند. اگر به دنبال ماجرا‌جویی هستید، باید برای علاقه خود هزینه کنید!


سفر به ترکیه با قطار، روشی ماجراجویانه و کم‌هزینه

در مطلبی به صورت جداگانه سفر به ترکیه با قطار را مورد ارزیابی قرار داده و هزینه‌ها را بررسی کردیم. این روش سفر هیبریدی است، به طوری که در مقایسه با حالت عادی هیجان‌ بیشتری داشته و از طرفی بسته به زمان سفر، به کاهش نسبی یا زیاد هزینه‌ها نیز کمک خواهد کرد.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*سفر با خودرو شخصی به ترکیه ؛ هزینه، مجوز و نکات مهم را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۴۲ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۳.۵۰
دیدگاه ها

  *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

  شما
  همین حالا
  ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو