بزرگ ترین جنگل های ایران کجا هستند؟

ایران کسوری چهار فصله بوده که انواع آب و هوا و اکوسیستم را دارا می باشد حال در این مطلب بزرگ ترین جنگل های ایران را مرور خواهید کرد. با ما همراه باشید....

ایران کشوری چهار فصله است که در هر جا از آن می توان آب و هوا و اکوسیستمی متفاوت را تجربه کرد، از صحرا های پر از شن گرفته تا کوه های برفی. از جمله ی این اکوسیستم ها می توان به جنگل های ایران اشاره کرد که می خواهیم بزرگ ترین جنگل های ایران را با هم بشناسیم. با ما همراه باشید.

جنگل های هیرکانی جنگل های ایران : جنگل های هیرکانی

1. جنگل های هیرکانی

قطعا بزرگ ترین و زیبا ترین جنگل از جنگل های ایران، جنگل های هیرکانی است. جنگل های هیرکانی با مساحت ۵۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع که تقریبا 7 درصد مساحت کشور را شامل می شود در 5 استان کشور ادامه یافته است! این جنگل را کشور عزیزمان با کشور آذربایجان شریک است البته بیشتر مساحت آن در ایران قرار دارد. نکته ی جالب راجب این جنگل ها اسم آن است که تلفظ یونانی واژه گرگان است.

این جنگل ها قدمت میلیونی دارد و گستره ی بزرگی از گونه های مختلف جانوری که بالغ بر هفت میلیون جانور مختلف است در این جنگل ها زندگی می کنند. حدودا یک سال پیش بود که بخشی از این جنگل ها در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید.

متاسفانه در سال های اخیر به علت بی پروایی استفاده های نادرست از این چنگل ها بخش هایی از آن نابود شده و زندگی جانوران به خطر افتاده است که باعث شده تا برنامه هایی برای حفاظت از این جنگل ها در دست کار قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با این جنگل ها پیشنهاد می کنیم جنگل های هیرکانی کجاست و چطور می‌توان به آن‌ها وارد شد؟ را نیز مطالعه کنید.

جنگل های ارسباران جنگل های ایران : جنگل های ارسباران


2. جنگل های ارسباران

جنگل های ارسباران نیز به مانند جنگل های هیرکانی در یونیسکو به ثبت رسیده است. زیبایی طبیعت ارسباران حتی نظر گردشگران غربی را که منطقه را دیده‌اند بخود جلب کرده‌است. برای مثال، یک گردشگر کانادایی این جنگل ها را این‌گونه توصیف می‌کند، شهری دورافتاده و خواب آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده‌اند. مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران!

تنوع بسیار زیاد جنگل های ارسباران تنها به تنوع جانوری ختم نمی شود و از لحاظ گیاهی نیز انواع مختلفی از گیاهان خزری، قفقازی و مدیترانه ای در این منطقه یافت می شود. از دیگر جذابیت های این جنگل ها نیز تفاوت منطقه ای آن است که باعث می شود هر نقطه از آن با دیگر بخش های آن تفاوت داشته باشد.

جنگل های ایران جنگل های ایران : ناحیه ایران و تورانی


3. جنگل های ناحیه ایران و تورانی

این جنگل از جنگل های ایران با مساحت نزدیک به ۱/۴ میلیون هکتار با وجود اینکه این مناطق بسیار خشک بوده و بیشتر مناطق مرکزی ایران را شامل می شود ولی جنگل های زیبایی را بوجود آورده است. البته تابستان های بسیار گرم و زمستان های خشک آن نیز در زیبایی های این منطقه تاثیر داشته است.

این منطقه در استانهای خراسان شمالی، آذربایجان، مرکزی و غربی ایران واقع شده است. با توجه به شرایط توپوگرافی و تنوع گونه ها، این منطقه به مناطق فرعی دشت و کوهستانی تقسیم می شود. این منطقه نیز توسط یونسکو شناخته می شود.

جنگل های زاگرس جنگل های ایران : جنگل های زاگرس


4.جنگل های زاگرس

جنگل‌های زاگرس با گستردگی در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار مساحت، ۴۰ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند که حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌های جنگلی زاگرس را بلوط‌ ها شامل می‌شوند. اقلیم منطقه نیز مدیترانه ای نیمه خشک با زمستان‌های سرد است. جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس از منتهی الیه شمال غربی ایران آغاز و سپس غرب و جنوب غرب ایران را طی می‌کند.

جمعی از مردم و رسانه‌های منطقه زاگرس، روز هفتم فروردین ماه را به نام «روز پاسداشت جنگل‌های بلوط» نامگذاری کرده‌اند، این اقدام به دنبال وخیم شدن وضعیت بلوط‌های زاگرس به دنبال پدیده زوال بلوط و تأثیرات مخرب ریزگردها و سایر عوامل انسانی و طبیعی تهدیدکننده درختان بلوط، به منظور جلب حمایت‌ها و مشارکت‌های مردمی برای حفظ این منابع صورت گرفته‌است. در این روز مردم به هواداری از درختان بلوط به دل طبیعت می‌روند و با نمادها و لباس‌های محلی و پلاکاردها و امثال آن می‌کوشند توجه عموم را به این منابع ارزشمند طبیعی کشور جلب کنند.

جنگل های منطقه خلیج فارس جنگل های ایران : جنگل های منطقه خلیج فارس


5.جنگل های منطقه خلیج فارس و دریای عمان

مساحت این منطقه ۰/۱۸ میلیون هکتار در سراسر جنوب کشور در استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است. در این بیشتر منطقه آب و هوای استوایی وجود دارد. این جنگل ها از تنوع گیاهی کمتری برخوردار بوده و سطح زیادی از آن را جنگل‌های مانگرو تشکیل می‌دهد. این جنگل ها را به دو بخش خلیج فارس و دریای عمان تقسیم می کنیم و در بخش خلیج فارس بیشتر درختان نخل وجود دارد و در بخش عمان بیشتر درختان آکاسیا.

کشور عزیزمان ایران دارای زیبا ترین و متنوع ترین جنگل های منطقه است و باید پاسدار این نعمت الهی باشیم و با حفاظت بهتر از آن ها از این زیبایی ها دفاع کنیم. پیشنهاد می کنیم از این جنگل ها دیدن کنید چرا که هر کدام از آن ها خاص بوده و شما را به شگفتی وا می دارد.

منبع: wikipedia.org

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*بزرگ ترین جنگل های ایران کجا هستند؟ را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۲۴۱ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۱.۵۰
دیدگاه ها
  Msi.bnd.pohl
  1 سال پیش
  0 تشکر
  " این جنگلهایی ک در خلیج فارس هست،مثلا در هرمزگان،،هرموقع خواستین بیینید حتما فصل زمستان یا بهار بیایید،خیلی قشنگه و اونقد بزرگ هستن که نگو ،،با قایق از وسطشون رد میشین،،و مثل جزیره وسط دریا میمونن،میتونن شب وسط دریا در همین جنگلها بمونید و .. "
  مفید بود ؟ تشکر

  *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

  شما
  همین حالا
  ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو