موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

Baku Museum of Miniature Books

امتیاز ۱۵۹ نفر ۷ از 10

معرفی موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو به عنوان تنها نمونه در نوبه خود شناخته می‌شود. همانند بسیاری دیگر از مکان‌‌های دیدنی در پایتخت آذربایجان، این مکان نیز در ایچری شهر واقع شده و در مجاورت کاخ شیروان شاه قرار دارد. بعد از آغاز فعالیت موزه در سال 2002، به واسطه گذشت کمتر از یک ماه درب‌‌های آن به روی عموم برای استفاده همگانی باز شد.

موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو یک موزه بزرگ نیست، اما همانطور که از نامش پیداست نزدیک به هزار کتاب مینیاتوری در آن نگهداری می‌شود، کتاب‌‌هایی که در نوبه خود کاملا خاص بوده و از نظر محتوا و حتی شکل ظاهری بی‌نظیر محسوب می‌شوند. این کتاب‌‌های مینیاتوری اغلب به اندازه‌ای کوچک هستند که به منظور مطالعه آن‌ها مجبور به استفاده از میکروسکوپ خواهید شد. بعد از افتتاح موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو ، از سراسر دنیا کتاب‌‌هایی مینیاتوری به زبان‌‌های مختلف به این موزه اهدا شد.

تاسیس موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو

ظریفا به عنوان خواهد طاهر سالاخوف نقاش و طراح معروف آذربایجانی، طی نزدیک به سی سال تلاش توانست آثار موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو را گرد هم بیاورد. این فرد از کودکی به خواندن کتاب علاقه‌مند بود و از همان زمان جمع‌آوری کتاب‌‌های مینیاتوری و کوچک را آغاز کرد. مجموعه‌ای شخصی موسس موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو شامل حدود 6 هزار و پانصد کتاب کوچک و ریز از شصت و چهار کشور دنیا است. وی هنوز در سمت مدیریت عامل این موزه مشغول به فعالیت است. ظریفا دوست دارد شور و اشتیاق جوانان به خواندن کتاب بیشتر شود، چرا که به عقیده وی مطالعه کتاب‌‌های درسی و دانشگاهی به هیچ عنوان برای زندگی کافی نیست.

این فرد به خاطر محدودیت‌‌های اعمال شده توسط مقامات شوروی به منظور جلوگیری از مسافرت‌‌های بین المللی، به سختی می‌توانست به دیگر کشورها سفر کند، با این حال دست از تلاش برنداشت و با تلاش شبانه روزی موفق شد مجموعه‌ای که اکنون در موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو قرار دارد را گرد هم بیاورد. کتاب‌‌های مینیاوری از نظر اندازه به چهار دسته ماکرومینی در ابعاد 3 الی 4 اینچ، مینی در ابعاد 1 الی 3 اینچ، میکرومینی در ابعاد 1 تا 1.4 اینچ و در نهایت الترا میکرومینی یا همان فوق العاده کوچگ در ابعاد کمتر از 1 اینچ تقسیم می‌شوند. همانطور که گفتیم با پایین‌تر رفتن در این دسته بندی‌ها، آثار آن‌ها را باید به وسیله میکروسکوپ تماشا کرد.

در موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو قدیمی ترین کتاب به قرون وسطی تعلق داشته و نوعی کتاب دست‌ نویس به شمار می‌آید و در واقع نوعی انجیل است. زمان انتشار نخستین کتاب مینیاتوری چاپی به سال 1468 به دست پیتر اسپوفر، معاون و جانشین یوهانس گوتنبرگ (اولین مخترع ماشین چاپ و کلا صنعت چاپ در اروپا) برمی‌گردد. این کتاب Diurnale Moguntinum نام دارد. با رفتن به این موزه می‌توانید آثاری معاصر از شاعرها نویسنده‌‌های ایران زمین را نیز مشاهده کنید. به عنوان نمونه در موزه کتاب‌‌‌های مینیاتوری باکو آثاری از نظامی گنجوی، آخوندزاده، محمد فضولی و دیگر مشاهیر وجود دارد. این موزه به پانزده بخش تقسیم شده و شامل بیست و پنج نمایشگاه کوچک است.

توضیحات
نمایش بیشتر

هتل‌های نزدیک به موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

موقعیت موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو روی نقشه

لوگوی نقشه بیسان گشت مشاهده نقشه

*موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۱۵۹ نفر به این تفریح و سرگرمی امتیاز داده اند

نظرات در مورد موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو


  • شما اولین دیدگاه رو در مورد موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو بنویسین.

*وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

شما
همین حالا
امتیاز بدهید
""
برای رزرو تور و یا اتاق در موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو با آژانس بیسان گشت به شماره ۹۱۰۰۴۴۴۶-۰۲۱ تماس بگیرید. (۹ صبح تا ۶ عصر )
مرکز تماس
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو

امتیاز به موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

بر روی ستاره ها کلیک کنید.

ارسال تصویر برای موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو

لطفا تصاویری فقط در مورد "موزه کتاب‌ های مینیاتوری باکو" ارسال نمایید
  • منتظر بمانیذ