مهمترین و بهترین جاذبه های گردشگری باکو در آذربایجان

جاذبه های گردشگری باکو این شهر را تبدیل به یکی از پررفت و آمدترین مقاصد گردشگری در آسیا و اروپا کرده است. در این مطلب با مهمترین مکان های دیدنی و توریستی شهر باکو آشنا خواهیم شد. ...

جاذبه های گردشگری باکو این شهر را تبدیل به یکی از پررفت و آمدترین مقاصد گردشگری در آسیا و اروپا کرده است. در این مطلب با مهمترین مکان های دیدنی و توریستی شهر باکو آشنا خواهیم شد.

برای سفرهای خارجی، کشورهای همسایه ایران را باید در اولویت قرار داد. موضوع همیشه اقتصادی نیست! کشورهایی همچون ترکیه، آذربایجان و ارمنستان تاریخچه غنی داشته و از نقطه نظر توریسم، بسیار باارزش تلقی می‌شوند. از طرفی توریست‌های بسیار زیادی از سراسر دنیا، هزاران کیلومتر به آ‌ن‌ها سفر می‌کنند که از جذابیتشان خبر می‌دهد. در چنین شرایطی، چرا ما نباید به کشورهای همسایه و نزدیک سر بزنیم؟

اهمیت سفر به شهرهای کشورهای مجاور از نظر اقتصادی را هرگز نمی‌توان زیر پا گذاشت. بخش قابل توجهی از هزینه‌های سفر، به هزینه پرواز مربوط می‌شود. حال هر چه مسافت بین مبدا و مقصد کمتر باشد، مبلغ پرداختی کل کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی ارزش پول رایج کشورهای همسایه، در مقایسه با کشورهای اروپایی، کمتر است، به همین دلیل هزینه‌ها باز هم در مقایسه با سفرهای اروپایی کاهش پیدا می‌کند. در چنی شرایطی، هیچ بهانه‌ای برای از دست دادن مهمترین جاذبه های گردشگری باکو وجود ندارد!

جاذبه های گردشگری باکو

یکی از نکات بسیار مهمی که سبب کاهش هزینه‌های سفر به کشورهای اطراف می‌شود، برگزاری تورهای زمینی به آن‌ها است. با مقایسه تعرفه‌های تور زمینی وان و تور زمینی باکو به اقتصادی بودن این سفرها پی خواهید برد. این نوع سفرها به شدت ارزان و اقتصادی بوده و به شما اجازه می‌دهند در سال، صرف نظر از عوارض خروج از کشور، چندین مرتبه به سفر خارجی بروید.

مطلب پیشنهادی: عوارض خروج از کشور در سال 99 افزایش پیدا می‌کند

مهمترین مکان ها و جاذبه های گردشگری باکو

در این مطلب بهترین و مهمترین جاذبه های گردشگری باکو را بررسی خواهیم کرد. بعد از سفر به پایتخت آذربایجان، تماشای این مکان‌های گردشگری را از دست ندهید. تعداد قابل توجهی از این مکان‌ها، پیشتر به عنوان مطلبی جداگانه، در دایرکتوری بیسان گشت اضافه شده و به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در صورت وجود صفحه‌ای برای آن‌ها‌، با کلیک روی نام، به صفحه اختصاصی معرفی هر یک از جاذبه های گردشگری باکو ارسال خواهید شد.

در صورتی که می‌خواهید به این مکان‌ها بروید، کافی است در صورت داشتن دسترسی به اینترنت، نام لاتین هر یک که در کنار اسم فارسی آن ذکر شده است را در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب گوشی هوشمند خود وارد کنید. در صورتی که در هتل دسترسی به وای فای برایتان میسر شده است، مسیریابی را در آن جا انجام داده و سپس مسیر ذخیره شده را دنبال کنید.


ایچری شهر (İçəri Şəhər)

جاذبه های گردشگری باکو

عدم ورود به شهر قدیم باکو، به معنی بیهوده بودن سفر شما است! باکو شهری مدرن محسوب می‌شود،‌ اما دولت به بافت قدیمی آن دست نزده است. این یکی از عجایب تور باکو به شمار می‌رود؛ در دل شهری مدرن و به‌روز، یک بافت قدیمی ظاهر شده است. تعداد قابل توجهی از مکان‌های و جاذبه های گردشگری باکو که از نظر تاریخی پراهمیت تلقی می‌شوند، در این قسمت واقع شده‌اند. دروازه مراد، کاخ شیروان شاه و برج دختر نمونه‌ای از آن‌ها است.

بازدید از حمام‌های تاریخی و کاروانسراهای زیادی که از چند صد سال پیش به یادگار باقی مانده‌اند را نیز نباید از دست داد. بد نیست بدانید بعد از بروز زلزله‌ای شدید در شماخی، پایتخت قدیم شیروان (شروان) شاهان، آن‌ها به باکوی کنونی مهاجرت کرده و بناهای زیادی در آن ایجاد کردند. ایچری شهر، مملو از رستوران‌ها و بارهای جذاب است، به همین دلیل می‌توانید یک روز کامل را به گشت و گذار در آن اختصاص بدهید.


قلعه دختر | برج مایدن (Maiden Tower Baku)

جاذبه های گردشگری باکو

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری باکو واقع در ایچری شهر، برج یا قلعه دختر است. این برج استوانه‌ای، حدود 30 متر ارتفاع داشته و داستان‌های فراوانی درباره آن نقل می‌شود. این سازه در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و قدمتی بسیار بیشتر از کاخ شیروان شاه دارد. برخی آن را به هزار سال پیش نسبت می‌دهند. گفته می‌شود قلعه مایدن باکو بین قرن‌ 7 الی 12 ساخته شده است. زمان ساخت به طور دقیق مشخص نیست.

همانند زمان، هدف از ساخت آن نیز مشخص نیست، هر چند عده‌ای از باستان شناسان، کاربرد اولیه برج را نیایشگاهی برای زرتشتیان می‌دانند. در ادامه، حکومت‌های مختلف از آن برای دیده‌بانی استفاده می‌کرد. از طریق پله می‌توان به بالای برج رسید. در دل آن یک موزه نیز ایجاد شده است.


دروازه مراد (Murad’s Gate)

جاذبه های گردشگری باکو

در دل حصارهای دیوار کشیده شده دور شهر، دروازه مراد قرار گرفته است. متاسفانه این مکان به اندازه سایر جاذبه های گردشگری باکو شناخته شده نیست، هر چند از نظر تاریخی، اهمیت زیادی دارد. شیروان شاهان بعد از نقل مکان به باکوی امروزی، به منظور محافظت از قلمرو خود در جنگ‌هایشان علیه ترک‌ها، روس‌ها و پارس‌ها، دروازه مراد را ساخت.


کاخ شیروان شاه (Palace of the Shirvanshahs)

جاذبه های گردشگری باکو

این قصر را قلب ایچری شهر می‌دانند.همانند تعداد دیگری از مکان‌های دیدنی واقع در باکوی قدیم، مثل برج مایدن، کاخ شیروان شاه نیز در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یک مسجد زیبا به همراه یک مقبره در آن ساخته شده است. گفتنی است برخلاف زمان ورود به ایچری شهر، برای بازدید از کاخ شیروان شاه یا بقیه جاذبه های گردشگری باکو باید بلیط تهیه کنید. در مطلب مربوط به معرفی این کاخ که با کلیک روی لینک بالا به آن وارد خواهید شد، به طور مفصل درباره قصر شیروان شاه صحبت کردیم.


قطار کابلی (Baku Funicular)

جاذبه های گردشگری باکو

فونیکولار منحصر به استانبول نبوده و در باکو نیز جاذبه‌ای مهم به شمار می‌رود. حتی برای تفریح، یک مرتبه سوار آن شوید! این نوع قطار با استفاده از تسمه و کابل، به کمک قرقره بالابرنده، رو به رو جلو می‌رود. گفتنی است افتتاح قطار کابلی پایتخت آذربایجان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری باکو به دهه 1960 و زمان حکومت شوروی سابق برمی‌گردد. در سرتاسر آذربایجان، این تنها فونیکلار محسوب می‌شود. قطار کابلی باکو مسیری به طول 455 متر را از خیابان نفت‌چیلار تا جنوب غربی ایچری شهر طی می‌کند. مسیر کاملا سربالایی بوده و در اطرافش، مناظر زیبایی قرار گرفته‌اند.


بلوار باکو (Baku Boulevard)

جاذبه های گردشگری باکو

بله، یک بلوار هم می‌تواند در زمره مهمترین جاذبه های گردشگری یک شهر قرار بگیرد! این بلوار به موازی ساحل دریای خزر کشیده شده و 3.5 کیلومتر طول دارد. شروع آن از میدان آزادی پایتخت آذربایجان است. نه تنها برای توریست‌ها، بلکه برای مردم محلی نیز اینجا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری باکو به شمار می‌رود، به طوری که در طول روز، برای گذران وقت به آن قدم می‌گذارند. مخصوصا طی شب، منظره‌ای رویایی در بلوار باکو ایجاد می‌شود.

جذابیت بلوار باکو به اندازه‌ای است که قدم زدن در آن، به تنهایی یک تفریح شاد محسوب می‌شود! با این حال برای جذاب‌تر کردن آن می‌توانید وارد پارک‌های اطراف شده یا مخصوصا سوار چرخ و فلک باکو شوید. وجود تعداد زیادی بار و رستوران در چنین منطقه‌ای طبیعی است. اگر می‌خواهید در طول سفر با مردم محلی آذربایجان تعامل داشته باشید، بلوار باکو بهتری مکانی است که باید به آن سر بزنید.


چشم باکو (Baku Ferris Wheel)

جاذبه های گردشگری باکو

چرخ و فلک باکو را با نام چشم باکو نیز می‌شناسند. این وسیله در زمره چرخ و فلک‌های غول‌آسا قرار گرفته و سوار شدن به آن، به افرادی که از ارتفاع ترس دارند، توصیه نمی‌شود! ارتفاع آن 60 متر بوده و یک دور کاملش چیزی حدود سی دقیقه زمان می‌برد. پیشنهاد می‌کنیم در طول سفر، یک مرتبه طی روز و مرتبه‌ای دیگر در تاریکی شب سوار این وسیله شوید. از بالا، بسیاری از جاذبه های گردشگری باکو را خواهید دید.


برج‌های شعله (Flame Towers)

جاذبه های گردشگری باکو

برخی جاذبه های گردشگری باکو در سرتاسر دنیا منحصربه‌فرد محسوب می‌شوند. سه آسمان خراش این شهر معروف به برج‌های شعله در سطح جهانی شناخته شده هستند. امروز آن‌ها، در کنار مرکز فرهنگی حیدر علی اف، تبدیل به نماد شهر باکو شده‌اند. نحوه طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که شعله‌های آتش را تداعی می‌کنند. ساخت آن‌ها ریشه در تاریخ منطقه دارد.

در طول تاریخ زرتشتیان زیادی در باکوی کنونی ساکن بوده‌اند، افرادی که عقایدشان با آتش گره خورده است. آن‌ها با استفاده از منابع زیرزمینی، همیشه آتش را در سطح شهر روشن نگه می‌داشتند. گفتنی است برای تماشای نورپردازی‌های بسیار زیبای برج‌های شعله از بهترین منظره، باید به بلوار باکو بروید.


موزه تاریخ آذربایجان (National History Museum of Azerbaijan)

جاذبه های گردشگری باکو

اگر جز علاقه‌مندان به تاریخ بوده و همواره دوست دارید از گذشته عبرت بگیرید، باید تماشای موزه تاریخ جمهوری آذربایجان را جزو برنامه سفر خود قرار بدهید. این موزه در دل عمارتی که به سبک معماری رنسانس ایتالیایی طراحی شده است، قرار دارد. نزدیک به 300 هزار شی مختلف در اینجا وجود دارد، به همین دلیل برای تماشا و مخصوصا مطالعه توضیحات ارائه شده درباره همه آن‌ها، چند روزی را باید به موزه تاریخ جمهوری آذربایجان اختصاص بدهید.

اشیای به نمایش گذاشته شده در این موزه صرفا به تاریخ دور و کهن مربوط نشده و بخش قابل توجهی از آثار، مربوط به تاریخ مدرن کشور به شمار می‌روند. با وجود ساخت تعداد زیادی موزه در سرتاسر آذربایجان، این موزه بزرگترین مورد است. طبیعی است مهمترین آثار تاریخی کشور نیز در اینجا در معرض دید قرار گرفته‌اند.


خیابان نظامی باکو ( Nizami Street)

جاذبه های گردشگری باکو

طول خیابان 3.5 کیلومتر بوده و به افتخار شاعر پرآوازه ایرانی، نظامی گنجوی، به این شکل نام‌گذاری شده است. به منظور خرید کردن، اینجا اصلی‌ترین محله در سرتاسر پایتخت آذربایجان محسوب می‌شود. همانطور که استانبول را با خیابان استقلال می‌شناسیم، مهمترین خیابان باکو را نیز باید نظامی عنوان کرد.

این خیابان برای اولین مرتبه در سال 1864 ساخته شد. البته، در ابتدا طول آن به مراتب بیشتر از 3.5 کیلومتر بود و از غرب تا شرق باکو کشیده می‌شد. در طول تاریخ نام آن‌ چندین مرتبه تغییر کرد، تا این که در نهایت، نام نظامی ماندگار شد. در صفحه اختصاصی آن اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد.


خانه دولت باکو (Government House Baku)

جاذبه های گردشگری باکو

ساختمان خانه دولت در خیابان نفتچی‌لر (Neftchiler Avenue) واقع شده و به شدت باشکوه است! با نزدیک شدن به این سازه، از تماشای آن حیرت‌زده شده و لذت خواهید برد؛ این عظمت هر نگاهی را به خود خیره نگه می‌دارد. ساخت آن به سال 1952 میلادی و زمانی که اتحاد جماهیر شوروی بر منطقه تحت اختیار آذربایجان کنونی تسلط داشت، برمی‌گردد. هنوز از آن به عنوان دفتری دولتی استفاده می‌شود. شکوه و جلال خانه دولت به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری باکو ، طی شب و با روشن شدن چراغ‌های اطراف آن، دو چندان می‌شود.


میدان فواره‌ها (Fountains Square Baku)

جاذبه های گردشگری باکو

میدان فانتینز یا فواره‌ها، یکی از بخش‌های استراتژیک شهر به شمار می‌رود، به طوری که همواره، مجاورت یک هتل با آن را یک امتیاز قلمداد کرده‌ایم. خوشبختانه این میدان در امتداد خیابان نظامی قرار گرفته و به همین دلیل، راحت می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. گفتی است میدان فانتینز در امتداد خیابان نظامی، تا دیوارهای بخش شرقی ایچری شهر ادامه پیدا می‌کند. زیر هم‌کف و در طبقات پایینی میدان، یک سری رستوران‌، بار و کافه دیده می‌شود.


میدان پرچم ملی

جاذبه های گردشگری باکو

در صورتی که به بلوار باکو که پیشتر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری باکو معرفی کردیم قدم گذاشتید، آن را تا انتهای بخش غربی ادامه بدهید تا به میدان پرچم ملی برسید. بنای نام‌برده، قدمت زیادی نداشته و در سال 2007 برافراشته شده است، اما از آن جایی که نماد غرور ملی به شمار می‌رود، برای مردم محلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پرچم بزرگ، 70 متر در 35 متر ابعاد داشته و روی میله‌ای به ارتفاع 162 متر قرار گرفته است، به همین دلیل از دور دست‌ها قادر به مشاهده آن خواهیم بود. امروز رقیبانی برای آن در دیگر کشورهای دنیا ساخته شده است، اما زمانی آن را به عنوان بلندترین پرچم دنیا، در کتاب گینس به ثبت رساندند. گفتنی است بلندترین پرچم کنونی متعلق به تاجیکستان است.


کانال آبی ونیز کوچک (Mini-Venice)

جاذبه های گردشگری باکو

برای قایق سواری در دل شهر، نیازی به سفر به شهر ونیز ایتالیا نیست. در دل باکو، قسمتی تحت عنوان ونیز کوچک شناخته می‌شود. در واقع اینجا، بخشی از بلوار باکو محسوب شده و دو جزیره به شمار می‌رود. به وسیله پرداخت چند منات قادر به قایق‌سواری خواهید بود. گفتنی است افتتاح کانال به دهه 1960 برمی‌گردد. مردم محلی زیادی برای تفریح، مخصوصا بعد از ظهرها، به ونیز کوچک وارد می‌شوند.


مسجد تازه پیر (Teze Pir Mosque)

جاذبه های گردشگری باکو

عمر آن بیش از صد سال است. به لطف معماری قدیمی بسیار زیبا، مسجد تازه پیر در حال حاضر یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه های گردشگری باکو محسوب می‌شود. داشتن مناره‌های طلایی را باید یکی از دلایل جذابیت این بنا دانست. تنها چند سال بعد از تکمیل پروژه، در پی انقلاب اکتبر 1917، حاکمان بلشویک مسجد تازه پیر امروزی را ابتدا تبدیل به سینما و سپس انبار کردند. در سال 1943 و زمانی که شوروی بر منطقه‌ای وسیع حکمفرمایی می‌کرد، دستور تبدیل مجدد آن به مسجد، همان کارایی اولیه، صادر شد.


کاخ اسماعیلیه (Ismailiyya Palace)

جاذبه های گردشگری باکو

معماری آن گوتیکی است و به همین دلیل بسیار خاص به نظر می‌رسد. پشت پرده این کاخ، داستانی غم‌انگیز نهفته است. ابتدای قرن بیست، فرزند یکی از افرادی که در ملی شدن صنعت نفت آذربایجان تاثیر به سزایی داشت، از دنیا رفت. وی اسماعیل نام داشت و دلیل مرگش، بیماری سل بود. آقا موسی نق اف، بزرگ مرد تاریخ صنعت نفت آذربایجان، برای گرامی داشت یاد فرزندش دستور ساخت کاخ اسماعیلیه را داد. بنا بیش از یک قرن عمر داشته و ساختش به سال 1913 مربوط می‌شود. بعد از ساخت کاخ با هزینه شخصی آقا موسی نق اف، آن را به انجمن خیریه مسلمان تقدیم کرد. امروز این کاخ،محل اسکان آکادمی ملی علوم کشور محسوب می‌شود.


موزه فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Museum)

جاذبه های گردشگری باکو

این یکی از خاص‌ترین موزه‌های دنیا است. در سرتاسر دنیا کمتر موزه‌ای به این عظمت، مخصوص فرش، پیدا خواهید کرد. برای ایرانی‌ها، که فرش‌ را زیر پای خود می‌اندازند، شاید این موزه اهمیت چندانی از دیدگاه هنری نداشته باشد، اما برای مردمان دیگر کشورها، که فرش را به عنوان هنر ارزشمند ساخت دست، روی دیوارها آویزان می‌کنند، موزه فرش آذربایجان جذابیت خاصی دارد. موزه نام برده در سال 1967 ساخته شد. همانطور که از تصویر بالا پیداست، معماری آن شبیه به یک فرش لوله شده است!


کاخ خوشبختی (Palace of Happiness)

نام دیگر آن، کاخ «ثبت ازدواج» است! داستانی خوشحال‌کننده و همچنین غم‌انگیز درباره آن نقل می‌شود. همسر فردی به نام مرتضی مختار اف، بعد از تماشای بنایی در کشور فرانسه، محو آن شد. وی تصمیم گرفت برای سورپرایز کردن همسرش، کاخی مشابه در پایتخت آذربایجان کنونی بسازد. امروز کاخ خوشبختی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری باکو به شمار می‌رود. عمر آن نیز بالای یک قرن بوده و ساختش به سال 1912 برمی‌گردد.

اما داستان، همینطور عاشقانه و خوشحال‌کننده باقی نماند. این زوج هشت سال با یکدیگر در کاخ نام برده زندگی کردند، تا این که به واسطه انقلاب 17 اکتبر، نیروهای بلشویکی در جریان یورش به شهر وارد منزل آن‌ها شدند. مرتضی مختار اف بعد از شلیک به سربازان، خودکشی کرد. همسر وی توسط نیروهای یورشی به اسارت گرفته شد.


کشتی کروز دریای خزر

جاذبه های گردشگری باکو

تماشای خط افق در غروب، زمانی که روز عرشه کشتی کروز دریای خزر قرار دارید، تجربه‌ای وصف نشدنی است. گفتنی است ترمینال کشتی‌های کروز در بلوار واقع قرار گرفته است، به همین دلیل درزمان پیاده‌روی در این بلوار می‌توانید به کشتی نام برده نیز وارد شوید. هزینه استفاده به ازای هر نفر فقط 4 دلار است. از عرشه کشتی کروز دریای خزر قادر به دیدن برج‌های شعله از منظره‌ای کاملا متفاوت خواهید بود.


سالن تئاتر اپرا و باله آذربایجان (Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater)

جاذبه های گردشگری باکو

سالن نام برده، که عظمتش در تصویر بالا پیداست، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری باکو با قدمت بالای یک قرن محسوب می‌شود. بنا در سال 1911 ساخته شد و امروز پذیرای توریست‌ها و مخصوصا مردم محلی زیادی است. بهترین نمایش‌هایی که در طول عمر خود دیده‌اید، در سالن تئاتر اپرا و باله آذربایجان اجرا می‌شوند.


موزه ادبیات نظامی (Nizami Museum of Azerbaijani Literature)

جاذبه های گردشگری باکو

نرسیده به ایچری شهر در امتداد خیابان نظامی، موزه ادبیات نظامی را مشاهده خواهید کرد. در ساخت نمای بیرونی موزه، مجسمه‌ای از شش شاعر و نویسنده نامی قرار گرفته است. معماری این بنا نیز بسیار خاص و دلربا است.


ساحل بیلگاه (Bilgah Beach)

جاذبه های گردشگری باکو

یکی از تمیزترین سواحل دریای خزر در شهر باکو، ساحل بیلگاه است. برخلاف بسیاری از بخش‌های ساحلی شهر، اینجا از آلودگی‌های نفتی در امان مانده و به همین دلیل ساحل ماسه‌ای آن همه روز پذیرای مردم محلی و توریست‌های زیادی است. ساحل بیلگاه در 35 کیلومتری پایتخت آذربایجان واقع شده است. ورود به ساحل رایگان است، اما به منظور استفاده از تخت‌های ساحلی با سایه‌بان باید هزینه پرداخت کنید.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*مهمترین و بهترین جاذبه های گردشگری باکو در آذربایجان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۲ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۵.۰۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو