محله بشیکتاش استانبول را بشناسید

محله بشیکتاش استانبول یکی از شناخته شده‌ترین قسمت‌ها در این شهر بزرگ محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم بیشتر شما را با محله بشیکتاش آشنا کنیم. ...

محله بشیکتاش استانبول یکی از شناخته شده‌ترین قسمت‌ها در این شهر بزرگ محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم بیشتر شما را با محله بشیکتاش آشنا کنیم.

استانبول پایتخت ترکیه نیست، اما مهمترین، بزرگترین، پرجمعیت‌ترین و توریستی‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. مساحت آن بالغ بر 5 هزار کیلومتر مربع است. این میزان، 7 برابر اندازه شهر بزرگی همچون تهران است! بدیهی است صدها محله مختلف در چنین شهر بزرگی وجود داشته باشد. اهمیت همه آن‌ها به اندازه یکدیگر نیست. بعد از معرفی محله سلطان احمد استانبول در این مطلب به معرفی یکی دیگر از مهم‌ترین‌ها یعنی محله بشیکتاش استانبول خواهیم پرداخت.

محله بشیکتاش استانبول

با شنیدن نام بشیکتاش به احتمال زیاد ابتدا به یاد تیم فوتبال معروف آن خواهید افتاد. برای گشت و گذار، اینجا چیزهای زیادی برای ارائه در چنته دارد، به همین دلیل مسافران زیادی طی تور استانبول اتاقی در یک هتل واقع در محله بشیکتاش رزرو می‌کنند.

تاریخچه‌ای از محله بشیکتاش

هزاران سال پیش، وقتی که استانبول کنونی قسطنطنیه بود و به محل امپراطوری بیزانس یا همان روم شرقی تعلق داشت، محله بشیکتاش کنونی، ناحیه‌ای خارج از دیوارهای اصلی دور شهر بود، به همین دلیل از نظر امنیت، برای زندگی مناسب تلقی نمی‌شد. در زمان روم شرقی، این محله یک روستای کوچک و کم جمعیت بود. طی امپراطوری عثمانی، محله بشیکتاش، به معنی «سنگ گهواره»، به خاطر مناسب بودن موقعیت آن در کنار آب و امکان پهلو گرفتن قایق‌ها در اطرافش، بیشتر مورد توجه قرار گرفت. درباره دلیل نام‌گذاری محله به این شکل روایت‌های مختلفی وجود دارد.

محله بشیکتاش استانبول


بشیکتاش کجاست ؟

واقعیت این است که منطقه بشیکتاش یک منطقه به شمار رفته و خود از چند محله تشکیل می‌شود، اما از آن جایی که اغلب آن را به عنوان یک محله بزرگ نام می‌برند، ما نیز در این مطلب به همین شکل آن را معرفی کردیم. گفتنی است این قسمت از شهر از شمال با منطقه ساریر و شیشلی، از جنوب با بی اوغلو و از شرق با تنگه بسفر همسایه است.


در محله بشیکتاش چه کنیم؟

اگر زمان محدودی طی سفر دارید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از دیدن همه جاذبه‌های باستانی محله سلطان احمد، رفتن به خیابان بشیکتاش استانبول و بازدید از جاهای دیدنی بشیکتاش را در اولویت بعدی قرار بدهید. در ادامه مهمترین کارهایی که در این قسمت از شهر قادر به انجامش خواهید بود را ذکر خواهیم کرد. به این ترتیب قبل از رسیدن به شهر استانبول درباره چگونگی سپری کردن روزهای خود برنامه‌ریزی کرده و بیشترین بهره‌وری را خواهید داشت.


قدم زدن در بازارهای محلی

یک توریست واقعی، بیش از هر چیزی در پی آشنا شدن با فرهنگ، آداب و رسوم مردم شهر و کشوی است که در حال حاضر به آن سفر کرده است. رفتن به بازارهای محلی (و نه مجتمع‌های تجاری لوکس) بهترین کاری است که به این منظور می‌توانید انجام بدهید. به عنوان نمونه باید از بازار روباز محله بشیکتاش نام برد که در نزدیکی موزه ناوال واقع شده است.

مردم زیادی برای خرید خواربار روزانه خود در این بازار تردد می‌کنند، اما شما می‌توانید از دیگر فروشگا‌ه‌های آن همچون فروشگاه‌های پوشاک، اجناسی را به مناسب‌ترین قیمت ممکن خریداری کنید. پیش از بازگشت به هتل، به یکی از رستوران‌های سنتی این بازار رفته و یک غذایی محلی نوش جان کنید. حتی اگر قصد خرید ندارید، پیاده‌روی در این بازارهای محلی حال و هوایتان را عوض خواهد کرد. یکی از قسمت‌های بسیار سرزنده در محله بشیکتاش، بازار ماهی فروشان محسوب می‌شود.


سوار شدن به کشتی

تنگه بسفر شهر استانبول را به دو نیم تقسیم کرده و قسمتی را در قاره اروپا قرار داده است. به عبارتی این تنگه، مرز بین آسیا و اروپا شناخته می‌شود. اگر برای جابه‌جایی و رفتن از یک نیمه به نیمه‌ای دیگر عجله دارید، از مارمارای استانبول استفاده کنید که یک مسیر ریلی کشیده شده زیر تنگه بسفر است. در غیر این صورت، برای رقم زدن خاطره‌ای فراموش نشدنی، سوار کشتی‌های کروز شوید.

جذابیت محیط‌های طبیعی اطراف این تنگه سبب شده در استانبول، تورهای کروز شهری متعددی برگزار شوند. هر کشتی بسته به نوع، اندازه و امکانات تفریحی - رفاهی احتمالی آن قیمت متفاوتی دارد. نکته اینجاست که تعداد زیادی از کشتی‌های کروز جابه‌جا شده بین نیمه آسیایی و اروپایی شهر، در قسمت اروپایی، حرکت خود را از محله بشیکتاش شروع می‌کنند. در آن سو و در قاره بزرگ، در محله اسکودار از کشتی پیاده خواهید شد.


موزه نیروی دریایی

موزه نیروی دریایی محله بشیکتاش

از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار مهم محله بشیکتاش موزه نیروی دریایی است. نزد مردم محلی از آن با عنوان موزه دنیز یاد می‌کنند. تاسیس این موزه به حدود 100 سال پیش برگشته و همانطور که از نامش پیداست، لوازمی قدیمی از نیروهای نظامی دریایی درونش در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. در موزه نیروی دریایی شهر، قایق‌ها و کشتی‌های جنگی مورد استفاده در زمان امپراطوری عثمانی، توپ‌های جنگی و دیگر تجهیزات و لوازم دریانوردی دیده می‌شوند.


تماشای زنده مسابقات تیم بشیکتاش

محله بشیکتاش استادیوم وودافون پارک

یک دوست‌دار واقعی فوتبال، در صورتی که تیم بشیکتاش طی چند روز یا چند هفته اقامت وی در شهر استانبول یک بازی خانگی داشته باشد، تماشای آن را هرگز از دست نخواهد داد. تیم فوتبال نام برده از جمله قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال ترکیه‌ بوده و لقب آن نزد مردم این کشور «عقاب‌های سیاه» است. ساکنان شهر استانبول مخصوصا افراد ساکن در محله بشیکتاش روی این تیم متعصب هستند. بد نیست بدانید بشیکتاش صاحب یکی از مجهزترین استادیوم‌های فوتبال در ترکیه یعنی استادیوم وودافون پارک است.


رفتن به کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه محله بشیکتاش

امپراطوری عثمانی طی حدود ششصد سال امپراطوری خود، قصرها و کاخ‌های باشکوهی در شهرهای مختلف تحت تسلطش ساخت، اما کمتر موردی از نظر عظمت و زیبایی در معماری با کاخ دلمه باغچه استانبول قابل مقایسه است. یکی از افتخارات محله و ساحل بشیکتاش میزبانی بزرگترین قصر ترکیه است. امپراطوری عثمانی مدت‌ها از آن برای اقامت پادشاهان و همچنین مقر اداری اصلی حکومت استفاده می‌کرد.


موزه نقاشی و مجسمه

موزه نقاشی و مجسمه محله بشیکتاش

موزه نقاشی و مجسمه‌سازی استانبول دارای فاصله کمی تا کاخ دلمه باغچه است. به همین دلیل بعد از دیدن یکی از آن‌ها، با چند دقیقه پیاده‌روی به دیگری خواهید رسید. اگر بلیط ورودی قصر دلمه باغچه را تهیه کرده باشید، با استفاده از آن همان قادر به تماشای موزه نقاشی و مجسمه‌سازی استانبول واقع دل محله بشیکتاش خواهید بود. از روی نام این موزه می‌توان نوع آثار هنری به نمایش گذاشته شده در آن را متوجه شد. وجود کافه‌ای دنج، از این موزه مکانی ایده‌آل برای کسب آرامش ساخته است.


رفتن به پارک ییلدیز

محله بشیکتاش پارک ییلدیز

با وجود تعدد پارک‌ها در شهر بزرگی همچون استانبول، کمتر موردی به اندازه پارک ییلدیز استانبول نزد توریست‌ها شناخته شده است. در سرتاسر شهر، کمتر فضای سبز بزرگی همچون این پارک پیدا خواهید کرد، به همین دلیل مردم محلی زیادی در آن تردد می‌کنند. برای اهالی محله بشیکتاش اینجا یک پاتوق است! روزگاری ییلدبز قسمتی از یک باغ سلطنتی بوده، اما اکنون به یک پارک عمومی تبدیل شده است.

برخی درخت‌های پارک ییلدیز عمر چند ده ساله داشته و باغچه‌های متعددی در سرتاسر آن دیده می‌شود. تعدادی از درخت‌ها و گل‌های کاشته شده در آن جزو کمیاب‌ترین‌ها گونه‌ها بوده و از سرتاسر کشور گردآوری شده‌اند. مجاورت با تنگه بسفر در کنار داشتن درختان و گل و گیاهان فراوان، هوای این پارک را برای تنفس کاملا ایده‌آل کرده است.


اقامت در یک سوئیت سلطنتی

هتل سیراگان پالاس کمپینسکی استانبول

از جمله شاهکارترین معماری‌های دوره امپراطوری عثمانی کاخ چراغان است. ساخت آن به سال 1870 برمی‌گردد. طراحی آن به سبک باروک بوده و یکی از اقامتگاه‌های سلطنتی مربوط به دوره عثمانی و واقع در محله بشیکتاش محسوب می‌شود. خوشبختانه یا متاسفانه، از مدت‌ها قبل کاخ چراغان را تبدیل به یک هتل پنج ستاره‌ای کرده‌اند؛ هتل سیراگان پالاس کمپینسکی استانبول اقامتی لوکس و سلطنتی را برایتان امکان‌پذیر می‌کند. سیراگان پالاس کمپینسکی یکی از خاص‌ترین و بهترین هتل‌های محله بشیکتاش است.


گردش در میدان اورتاکوی

همانطور که گفتیم، بشیکتاش در واقع یک منطقه است. از جمله محله‌های مهم آن اورتاکوی محسوب می‌شود. در اطراف میدان اورتاکوی همه چیز گرد هم آمده است. مردم محلی زیادی برای خرید کردن در اطراف میدان نام برده تردد می‌کنند.

نوشته شده توسط : تیم تولید محتوا بیسان گشت


برچسب ها :

*محله بشیکتاش استانبول را بشناسید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

۳۵ نفر به این صفحه امتیاز داده اند
۵ / ۴.۲۰
دیدگاه ها

    *وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت کنید یا و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید

    شما
    همین حالا
    ""

مطالب مرتبط

در حال یافتن .....

-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------
مقصد
شرکت هواپیمایی
تاریخ شروع تور
مدت اقامت
ورود با رمز ثابت
نام کاربری / شماره همراه / ایمیل
رمز عبور
ورود
رمز عبور را فراموش کرده اید؟

پیگیری رزرو تور

جستجو